TOP 10

TOP10: Prekvapivé miesta, kde si spokojne žijú baktérie

baktérie

videní: 735

Baktérie nájdeš všade. V skutočnosti je na Zemi viac baktérií ako hviezd vo vesmíre. Rozdelenie baktérií na dve (ak sú priaznivé podmienky) trvá 20 minút. To znamená, že za približne osem hodín sa môže jedna baktéria rozmnožiť na 16 777 216 baktérií. Nachádzajú sa na skalách, v oceánoch, v pôde a dokonca aj v arktickom snehu. Mnohé z nich žijú na rôznych iných organizmoch, vrátane nás. Je bežné, že baktérie sú prítomné na miestach, ktoré vyzerajú špinavo. Nachádzajú sa však aj na zdanlivo čistých miestach…

1. Baktérie žijú v našej posteli

Baktérie považujú naše postele za rovnako útulné ako my. Nájdeš ich tu v hojnosti. Navyše, vedel si, že baktérie sa živia mŕtvou kožou, ktorá sa uvoľní počas spánku z nášho tela?

2. Spínače svetiel

Svetelné spínače sú miesta v dome alebo kancelárii, ku ktorým má takmer každý prístup. Dokonca aj náhodní ľudia majú prístup k spínačom a manipulujú s nimi. A nemáš ani potuchy, aký je ich hygienický stav. Naozaj, na všetkých miestach, ktorých sa dotýka veľa ľudí, je množstvo choroboplodných zárodkov.

3. Peniaze

Peniaze prejdú cez veľa rúk skôr, kým sa dostanú k tebe. Podľa prieskumu peniaze prenášajú viac baktérií ako toaleta. Bankovky a mince často obsahujú patogény, ako je salmonella, E. coli a staphylococcus aureus, z ktorých všetky môžu spôsobiť vážne ochorenie. Po dotyku s peniazmi si vždy umy ruky.

4. Nákupný vozík

Ako všeobecné pravidlo platí, že všetko, čo je otvorené náhodnému kontaktu ľudí, je náchylné prenášanie baktérií. Nákupné vozíky sú jednou z najbežnejších položiek používaných náhodnými ľuďmi. Nemáš potuchy, kto sa dotkol košíka pred tebou. Pred použitím môžeš preto rukoväť očistiť dezinfekčným prostriedkom.

5. Soľ a korenie

Čokoľvek, čo príde do kontaktu s rôznymi ľuďmi, má potenciál na akumuláciu baktérií. Ľudia často požívajú soľ a korenie, keď jedia jedlo, čím sa zvyšuje potreba pravidelnej dezinfekcie týchto vecí.

6. Rukoväte kohútika

Rukoväte vodovodných batérií je ťažké udržiavať čisté, pretože ich nemôžeš umyť skôr, ako sa ich dotkneš. Baktérie a špina, ktoré prinesú ruky rôznych ľudí, vedú k špinavým úchytkám. Po umytí rúk môžeš umyť rukoväť kohútika mydlovou vodou.

7. Držiaky na zubné kefky

Ľudia často uvažujú o umytí zubnej kefky, ale zriedka o umývaní držiakov kefiek. Nejako to mnoho ľudí nepovažuje za dôležitú vec. Čistenie držiaka zubnej kefky je však rovnako dôležité ako umývanie zubnej kefky. Ak sa v týchto držiakoch hromadí pleseň, kvasinky alebo baktérie, nakoniec to ovplyvní čistotu zubnej kefky.

8. Doska na krájanie

Doska na krájanie je náchylná na hromadenie veľkého množstva baktérií. Dosky sa používajú na krájanie surového mäsa, zeleniny, ovocia a rôznych ďalších položiek. Všetky tieto produkty zanechávajú určité zvyšky. Môžeš očakávať zamorenie ťažkými baktériami vrátane kvasinkových, plesňových a koliformných baktérií na doštičkách, ak nie sú správne umyté. Po umytí nezabudni nechať dosku dobre uschnúť.

9. Špongie a handry

Vieš, že špongie, ktoré používaš na umývanie riadu, sú ohniskom pre akumuláciu baktérií? Tieto špinavé špongie poskytujú ideálne prostredie pre ich rozmach. Štúdie odhalili, že špinavé špongie od jedla obsahujú v niektorých prípadoch kvasinky, plesne a dokonca aj stafylokoky. Keď ich použiješ na umývanie riadu, je to ako šíriť baktérie z jedného riadu na druhý.

10. Koberce a podlahy

Baktérie sú už prítomné po celej podlahe. Našťastie to nie je príliš škodlivé. Vždy je však potrebné byť v bezpečí. Pravidelne čisti svoju podlahu a vyčisti ju dezinfekčnými prostriedkami. Nejedzte nič, čo by náhodou spadlo na podlahu. Trvá menej ako sekundu, kým sa baktérie prilepia na jedlo. Koberce a rohožky majú na sebe baktérie a prach, ktoré sa hromadia v priebehu času. V skutočnosti sa na koberci môže v porovnaní s toaletným sedadlom dariť takmer 4 000-krát viac baktériám.

Zdroj: List25 topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen