TOP 10

TOP 10: Toto sú tie najdlhšie rieky na svete

rieky

videní: 2.5K

Ver alebo nie, ale vedie sa obrovské množstvo diskusií o veľkosti najdlhších riek na svete! Rieky sú pre nás nevyhnutné, či už kvôli obchodu alebo poľnohospodárstvu. Nasledujúce rieky sú tými najdlhšími na svete.

Už vopred sme avizovali na obrovské množstvo diskusií, ktoré sa vedú najmä o dĺžke Nílu a Amazonky. Rozhodli sme sa, že budeme vychádzať z toho, s čím súhlasí väčšina vedcov a vedeckých výskumov.  Nasledujúce rieky teda patria medzi tie najdlhšie, ktoré nájdeme u nás na našej Zemi.

Amur

Amur, alebo Heilong Jiang je desiatou najdlhšou riekou na svete, ktorá tvorí hranicu medzi ruským ďalekým východom a severovýchodnou Čínou. Jej celková dĺžka je 2824 km.

Kongo

Rieka Kongo (v minulosti tiež známa ako rieka Zaire) je rieka, ktorá sa nachádza v Afrike. So svojou dĺžkou 4700 km síce obsadila až 9. miesto, no so svojou hĺbkou je najhlbšou riekou na svete. Jej hĺbka dosahuje miestami až 220 metrov.

Paraná

Rieka Paraná sa nachádza v Južnej Amerike, ktorá preteká cez Brazíliu, Paraguaj a Argentínu. Jej celková dĺžka je 4880 km.

Ob

Ob alebo Obi je najdôležitejšou riekou v západnej Sibíri v Rusku. Zároveň je siedmou najdlhšou riekou sveta. Ob je najzápadnejšia z troch veľkých sibírskych riek, ktoré sa vlievajú do Severného ľadového oceánu (ďalšie dve rieky sú Jenisej a Lena).

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ob river

Žltá rieka

Žltá rieka alebo Huang He, predtým aj ako Hwang Ho, je druhou najdlhšou riekou v Číne a šiestou najdlhšou na svete. Jej celková dĺžka je 5464 kilometrov.

Jenisej

Rieka Jenisej, tiež známa ako Yenisey, je najväčším riečnym systémom tečúcim do Severného ľadového oceánu, ktorý meria 5539 km.

Mississippi

Mississippi je hlavnou riekou najväčšieho riečneho systému v Severnej Amerike. Celé povodie Mississippi je významnou dopravnou cestou .

Jang-c’-ťiang

Chang Jiang je najdlhšou riekou v Ázii a treťou najdlhšou riekou na svete. Ťahá sa na východ naprieč juhozápadnou, strednou, východnou Čínou a vlieva sa do Čínskeho mora v Šanghaji. Jej celková dĺžka je 6418 km.

Amazonka

Amazonka v Južnej Amerike je druhou najdlhšou riekou na svete. Je to však najväčšia rieka na svete podľa objemu a prietoku. Taktiež je považovaná za jednu z najširších riek na svete. Zaujímavosťou je aj to, že cez túto rieku nie je postavený žiaden most, pretože rieka väčšinou preteká cez dažďový prales a riedko zaľudnenou oblasťou.

Níl

Níl je hlavnou severne tečúcou riekou v severovýchodnej Afrike. Všeobecne je Níl považovaný za najdlhšiu rieku sveta. Meria 6650 km a preteká desiatimi krajinami: Sudán, Južný Sudán, Burundi, Rwanda, Konžská demokratická republika, Tanzánia, Keňa, Etiópia, Uganda a samozrejme aj Egypt.

Zdroj: list25 | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen