Zaujímavosti

6 výchovných tajomstiev, ktoré vaše dieťa v budúcnosti ocení

6 výchovných tajomstiev, ktoré vaše dieťa v budúcnosti ocení

videní: 739

Starostliví rodičia chcú, aby z ich deti vyrástli úspešné, šťastné a bohaté osobnosti. Na to nie je vôbec potrebné nútiť dieťa, aby študovalo od rána do večera, a cez víkendy, aby ho vzali do všetkých krúžkov v meste. Od detstva je oveľa dôležitejšie vštepovať dieťaťu správne finančné a životné návyky a postoje.

Zodpovednosť

Namiesto toho, aby dieťa kvôli každej chybe volalo rodičov, nech si samé napraví situáciu. Ak krpec rozbil dosku, dajte mu metlu, ušpinilo podlahu farbou? Nech sa páči, handra čaká naňho. V prvom rade im môžete jasnejšie vysvetliť, prečo musia byť pri veciach opatrnejší. Po druhé, učíte deti zodpovednosti. Pretože schopnosť prevziať zodpovednosť za svoje činy je tá najdôležitejšia zložka úspechu.

Naučte ho šetriť peniaze

Rovnako ako musia dospelí šetriť peniaze na dovolenku, nákup auta alebo štúdium, dieťa sa musí naučiť šetriť peniaze na svoje potreby. Spravte si s ním špeciálne poháre, každý pre svoj špecifický  účel. Môže to byť napríklad nákup drahej hračky alebo nového bicykla. Týmto naučíte svoje dieťa počítať a správne utrácať peniaze bez toho, aby ho utratili za krátkodobé túžby ako kopy sladkého.

Zapojte dieťa do finančných záležitostí

Samozrejme, že dieťa nepomôže pri kúpe bytu alebo splácaní úveru. Porozprávajte sa s ním o malých výdavkoch, ako sú nákupné zoznamy v obchode alebo výber dovolenky na víkend. Diskutujte o kúpnej cene, jej potrebe a dostupných alternatívach. Je tiež dôležité, aby sa dieťa zapájalo do plánovania rodinného rozpočtu. Nech pozná príjmy rodiny a na čo sa peniaze vynakladajú. Ukážte mu teda, že peniaze v rodine nie sú nekonečné a nepochádzajú z ničoho, naučia sa ich správne rozdeľovať v budúcnosti.

Nemajte len negatívne postoje

Možno často používate frázy ako „si príliš lenivý“ alebo „celý deň nič nerobíš,“. Musí to byť nejaký zázrak, keď po takýchto „komplimentoch“ dieťa rastie bez sebavedomia. Druhé miesto zaujali hlášky ako „nedostaneš žiadne peniaze“ a „v živote nebudeš mať dobrú robotu“ atď. Pokúsi sa dieťa zbohatnúť v budúcnosti, ak sa domnieva, že to už vopred nie je možné? Odpoveď je zrejmá. Chváliť dieťa a zamerať sa na jeho pozitívne vlastnosti a talenty. Hovorte o úspešných ľuďoch a ich spôsobe života. Motivujte dieťa tým, že mu ukážete, že môže dosiahnuť svoje ciele, ak bude cieľavedomé.

Chváľte ho správnym spôsobom

Chváľte dieťa nielen za úspechy, ale aj za vynaložené úsilie. Napríklad, namiesto chválenia za dobrú známku za písomku ho chváľte za tú tvrdú prípravu, ktorá dobrej známke predchádzala. Ďakujeme za víťazstvo v súťaži, ale za mnohé tréningy pred ním nie. Pomôžete tak dieťaťu pochopiť, že práca a úsilie v sebe nesú silu rešpektu. A to je hodnotný príspevok do budúcnosti, pretože v živote sú často situácie, keď potrebujete pracovať dlhšiu dobu bez viditeľného výsledku.

Vychovajte nezávislého človeka

Neoprávnene chránené dieťa môže vyrastať v neistote, pretože sa neustále ukazuje, že potrebuje pomoc aj v menších veciach a nie je schopné niečo urobiť samé. Ako pomocníčka na plný úväzok zbavujete potomka motivácie vyskúšať nové veci a nepokúsi sa dosiahnuť viac bez toho, aby ustúpilo pri prvých ťažkostiach. Niekedy rodičia schopnosť detí samostatne konať podceňujú. Len pamätajte na jedno pravidlo – nikdy neurobte preňho to, čo môže urobiť samé.

Zdroj: adme.ru | topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen