II. svetová vojna

Kam zmizla Jantárová komnata? 2. časť

Kam zmizla Jantárová komnata?

videní: 710

Vitajte pri pokračovaní druhej časti článku s názvom Kam zmizla Jantárová komnata? Po tom, čo očití svedkovia videli, že bola Jantárová komnata naložená na loď, ktorá vyplávala z prístavu z mesta Gotenhafen, a ktorá bola následne potopená ruskou ponorkou, všetko nasvedčovalo tomu, že Jantárová komnata leží niekde na dne oceánu. Bolo to skutočne tak?

Po týchto skutočnostiach a svedectvách sa však objavil prvý konkrétny dôkaz, že sa zachovala minimálne časť tejto miestnosti. V roku 1997 bola v Nemecku nájdená talianska kamenná mozaika, ktorá bola súčasťou zbierky kameňov zdobiacich komnatu. Patrila rodine vojaka, ktorý pomáhal miestnosť rozoberať a pripravovať k transportu (a podiel na koristi si podľa všetkého nechal). Mozaika sa vrátila Rusom a tí ju použili pri rekonštrukcii Jantárovej komnaty.

V roku 1998 dva tímy oznámili, že vedia, kde sa tajomná komnata nachádza. Ten litovský tvrdil, že sa ukrýva v jednej lagúne, zatiaľ čo nemecký tím určil ako polohu striebornú baňu. Následné pátranie však nepotvrdilo ani jednu z verzií.

V roku 2004 dospeli dvaja britskí bádatelia po dlhoročnom štúdiu v sovietskych archívoch k záveru, že komnatu zničil ruský útok na Königsberg. Opierali sa o výpoveď Alexandra Brusova, zodpovedného za ruský kolektív, ktorý mal na konci vojny za úlohu komnatu získať späť. V Brusovovej správe sa píše: „Ak zhrnieme všetky fakty, môžeme konštatovať, že Jantárová komnata bola zničená v dňoch 9. až 11. apríla 1945.“ Po niekoľkých rokoch sa Brusov nechal počuť, že zničená vlastne nebola, ale uchovala sa a bola odvezená Nemcami.

Podľa sovietskej verzie bola väčšina talianskej mozaiky z trosiek hradu zachránená. Niet pochýb, že Rusi venovali pátraniu po komnate nespočetne času a úsilia.

Jediný možný záver znie, že komnatu buď zničilo letecké bombardovanie a delostrelecká paľba, alebo že ju niekto z hradu, kde bola uložená, prepašoval. Niekoľko súčasných obyvateľov mesta tvrdí, že Ruská armáda našla jednotlivé časti komnaty v hradnej pivnici a previezla ich do neďalekého skladiska. Zaujímavé rozhodnutie sovietskeho generálneho tajomníka Leonida Brežneva z roku 1968 hrad zničiť však bohužiaľ prakticky znemožňuje archeologický výskum v lokalite. Na ďalšie teórie o zachovaní komnaty sa pozrieme v rámci tretieho článku.

Zdroj: Wiki topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen