Zaujímavosti

Na čo bol postavený nepoužívaný staroveký sibírsky chrám?

chrám

videní: 2.3K

Na úpätí malého ostrova uprostred Sibíri leží tajomná zrúcanina starej pevnosti. Podľa vedcov sa ale chrám nikdy nepoužil.

Archeológovia sa nedávno pustili do skúmania vzdialenej štruktúry komplexu a využili najmodernejšiu datovaciu technológiu. Najzvláštnejšie zo všetkého je, že sa chrám nikdy nepoužil, čo vedie ku konšpiráciám o jeho účele. Vďaka novej štúdii sa však veci začínajú trochu vyjasňovať.

Na čo bol postavený nepoužívaný staroveký sibírsky chrám?

Komplex známy ako Por-Bajin, ktorý sa prekladá ako hlinený dom, pozostáva z 12 metrov vysokých ílových stien, ktoré tvoria obdĺžnikový tvar s rozlohou 215 x 162 metrov. Je postavený ako malý ostrov na jazere v horách južnej Tuvy neďaleko hranice medzi Ruskom a Mongolskom. Blízko bývala skupina kočovných Ujgruov, turkická etnická skupina pochádzajúca z autonómnej oblasti Sin-ťiang Xinjang v severozápadnej Číne.

Vedci z University of Groningen v Holandsku a z Ruskej akadémie vied informovali v časopise o dátume ťažby dreva na báze rádioaktívneho uhlíka, aby zistili, kedy bol chrám postavený. Tím použil metódu, ktorá pozorne sleduje rôzne úrovne uhlíka 14, rádioaktívneho izotopu uhlíka, ktorý sa tvorí v hornej atmosfére. Verilo sa, že zmeny atmosférického uhlíka 14 vykazujú malé rozdiely z jedného roka na ďalší. Vyzbrojení týmito znalosťami boli schopní identifikovať drevo z tejto oblasti.

Na čo bol postavený nepoužívaný staroveký sibírsky chrám?

V roku 2013 vedci zistili, že prstence stromov (letopočty) vykazovali v roku 775 nášho letopočtu obrovský nárast uhlíka 14. Bodec uhlíka 14 bol objavený v treťom kruhu od kôry, čo naznačuje, že chrám bol postavený len pár rokov po roku 775 nášho letopočtu. Toto zistenie tiež úhľadne nadväzuje na ďalšie historické údaje a archeologické objavy z tohto komplexu.

Na čo bol postavený nepoužívaný staroveký sibírsky chrám?

Vzhľadom na to, že bol komplex postavený v 8. storočí, tím tvrdí, že pravdepodobne slúžil ako náboženský kláštor. V roku 777 vodca Tengri Bögü Khan premenil kočovnú ujgurujskú Khagántsku ríšu na dnes zaniknuté náboženstvo známe ako manichaeizmus. Je možné, že komplex bol postavený aby slúžil ako manichejský kláštor. Avšak, Bögü Khan bol následne pri anti-manichejskej vzbure v roku 779 nl zabitý, čo by vysvetľovalo, prečo sa komplex nikdy nepoužil.

 

Zdroj: iflscience topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen