II. svetová vojna

Kam zmizla Jantárová komnata? 1. časť

Kam zmizla Jantárová komnata?

videní: 2.4K

Kam zmizla Jantárová komnata? Presne tak znie názov nášho článku, ktorý sa bude skladať z troch častí. Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny a opäť prichádzame s tajomnou tematikou. Počuli ste už o Jantárovej komnate a jej záhadnom príbehu?

Jantárová komnata bola honosná miestnosť vybudovaná v berlínskom zámku Charlottenburg. Bola zhotovená v barokovom slohu na začiatku 18. storočia a ostala v Berlíne do roku 1716. práve vtedy ju pruský kráľ Fridrich Vilém I. daroval svojmu spojencovi – ruskému cárovi – Petrovi Veľkému. Ten ju premiestnil do Katarínskeho paláca pri Petrohrade a následne rozšíril. Po dokončení mala rozlohu 55 metrov štvorcových a obsahovala 5 900 kilogramov jantáru.

Keď Nemci napadli Sovietsky zväz, kurátori sa ju pokúsili zakryť tapetami. Kamufláž však nebola úspešná a skupina armád Severu komnatu rozobrala, čo im trvalo asi 36 hodín. Písal sa 14. október 1941 keď ju previezla na hrad Königsberg v Nemecku. V auguste 1944 britské Kráľovské letectvo mesto výdatne bombardovalo zápalnými pumami a v januári 1945 Hitler nariadil odviezť všetky ukoristené drahocenné predmety preč. Rozkaz sa pokúsil splniť Albert Speer, ale do cesty sa mu postavil župný vodca Erich Koch. Zvyšky nemeckej armády prevzali velenie a pomáhali Speerovi prepravovať nakradnuté artefakty. Na začiatku apríla 1945 Červená armáda ničila danú oblasť ťažkým delostrelectvom a spôsobila mestu ďalšie škody, dokým ho 9. apríla úplne neovládla.

Potom, čo Rusi mesto obsadili, Jantárová komnata doslova zmizla. Vynorili sa rôzne zvesti o tom, že bola niekde spozorovaná, ale žiadna sa nikdy nepotvrdila. Niekoľko očitých svedkov tvrdilo, že videli, ako sa nakladá na loď Wilhelm Gustloff, ktorá odplávala z Gotenhafenu (dnešné poľské mesto Gdyňa) 30. januára 1945, ale tá bola potopená ruskou ponorkou. Podľa týchto skutočností sa komnata potopila spolu s plavidlom na dno oceánu. Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Kam zmizla Jantárová komnata?

Zdroj: Wiki topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen