videní: 1.4K
V Japonsku sa škola považuje za dôležitý odrazový mostík v živote. Preto je tam 210 školských dní (na porovnanie, v USA majú iba 180 dní). A aj keď existuje veľa podobností medzi japonským vzdelávacím systémom a systémami v iných krajinách, je tu niekoľko aspektov, vďaka ktorým sú japonské školy jednými z najefektívnejších na svete.
1. Japonské deti až do štvrtého ročníka školy nerobia skúšky

Mohlo by sa to zdať zvláštne, ale japonské školy uprednostňujú mravy pred vedomosťami. Ich cieľom v prvých 3 rokoch je rozvíjať charakter detí a vytvárať u nich dobré mravy, nie posudzovať ich vedomosti. Naučia sa byť štedrí, empatickí a súcitní. Učia sa tiež rešpektovať ostatných a rozvíjať jemné puto s prírodou a zvieratami.
2. Deti čistia školu samy

Zatiaľ čo školy vo zvyšku sveta zamestnávajú školníkov a upratovačky, aby bola v škole poriadok, v Japonsku to tak nie je. Tam sú študenti zodpovední za čistotu tried, bufetov a dokonca aj toaliet.
Japonský vzdelávací systém je presvedčený, že spoločné upratovanie učí študentov pomáhať si navzájom a pracovať v tímoch. A trávením času utieraním stolov, zametaním a zotieraním podláh sa študenti naučia rešpektovať svoju vlastnú prácu i prácu ostatných.
3. Študenti jedia v učebni spolu so svojím učiteľom

V Japonsku sa táto norma považuje za užitočnú pri vytváraní pozitívneho vzťahu medzi študentami a učiteľom. Pri stolovaní sa môžu konať skutočne užitočné rozhovory, ktoré môžu pomôcť pri vytváraní rodinnej atmosféry.

Japonský vzdelávací systém taktiež zaručuje, že študenti jedia zdravé a vyvážené jedlá. Takže na verejných základných a nižších stredných školách sa obed varí podľa štandardizovaného menu vyvinutého zdravotníckymi pracovníkmi a kvalifikovanými kuchármi.
4. Navštevujú mimoškolské dielne

Mimoškolské dielne alebo prípravné školy sú v Japonsku veľmi populárne. Tam sa môžu študenti okrem 6-hodinového školského dňa naučiť nové veci. Konajú sa večer a väčšina japonských študentov ich navštevuje, aby sa mohli dostať na dobrú strednú školu. A na rozdiel od mnohých študentov po celom svete, Japonci študujú aj cez víkendy a sviatky.
5. Okrem iných predmetov sa japonskí študenti učia poéziu a japonskú kaligrafiu

Japonská kaligrafia, nazývaná tiež Shodo , je forma umenia, v ktorej ľudia píšu zmysluplné znaky kanji (čínske znaky, ktoré sa používajú v japonskom systéme písania) expresívnym a kreatívnym spôsobom.
Haiku je na druhej strane forma poézie, v ktorej sa jednoduché frázy používajú na sprostredkovanie hlbokých emócií čitateľom. Má sa za to, že táto forma poézie má intelektuálne, terapeutické a estetické účinky. Obe tieto „umenia“ učia deti rešpektovať ich storočné tradície a vážiť si ich kultúru.
6. Takmer každý študent musí mať školské uniformy

Jednotná uniforma takmer v každej strednej škole v Japonsku je účinný spôsob na odstránenie prekážok a pomáhajú podporovať zmysel pre komunitu, rodiny a pospolitosti medzi študentmi. Dress code umožňuje smerovať pozornosť študentov smerom k učeniu a rastu a tiež povzbudzuje deti, aby sa usilovali o sebavyjadrenie inými metódami ako odevom.
Bonus: Japonské školy používajú Bezmenné farby

Bezmenné farby nahrádzajú známe názvy farieb vizuálnymi zobrazeniami iba základných farieb. Rovnice na farbe pomôžu deťom pochopiť niektoré základné pojmy teórie farieb a naučia ich zábavnou formou kombinovať a vytvárať nové farby.
Zdroj: Brightside | topdesat
