TOP 10

10 odvážnych žien, ktoré navždy zmenili svet

žien

videní: 1.4K

Mnohé štúdie ukazujú, že práve ženy sú tým silnejším pohlavím. Už v maternici predbiehajú mužské pohlavie v rýchlosti vývinu, sú schopné žiť dlhšie ako muži aj v extrémnych podmienkach (epidémie, hladomory),… No naprieč históriu sú to práve ženy, ktoré to často mali omnoho ťažšie ako muži. Dokonca ani nemali právo voliť! Existujú ale tucty životných príkladov a príbehov žien, ktoré môžu inšpirovať nás všetkých.

1. Rosa Parks

Rosa Parks bola aktivistkou v hnutí za občianske práva v Amerike. Na snímke bola zatknutá za to, že sa odmietla postaviť a uvoľniť miesto bielemu pasažierovi autobusu vo „farebnej časti“.

2. Nellie Bly

Nellie Bly predstierala psychickú poruchu, aby sa dostala do ženskej psychiatrickej nemocnice. Strávila tam 10 dní a napísala článok o nehumánnej liečbe duševne chorých pacientov. Okrem toho precestovala svet za 72 dní. 🙂

3. Sara Blakely

Sara Blakely, zakladateľka spoločnosti Spanx, pracovala v kancelárii istej dodávateľskej firmy. Avšak vďaka svojej odhodlanosti a vytrvalosti sa jej podarilo preraziť s biznisom v oblasti dámskych pančúch. V roku 2014 obsadila 93. miesto v zozname najvplyvnejších žien podľa Forbes.

4. Elizabeth Blackwell

Elizabeth Blackwell bola prvou ženou v USA, ktorá získala titul z medicíny. Povýšila tak medicínske vzdelanie u žien a jej životné dielo sa každoročne oslavuje ocenením s názvom Medaila Elizabeth Blackwellovej.

5. Sophia Amoruso

Sophia Amoruso založila online retailový módny obchod Nasty Gal a v roku 2016 sa stala jednou z najbohatších žien na svete. O jej životnom príbehu bol dokonca natočený televízny seriál. V detstve jej pritom bolo diagnostikované ADHD a depresia.

6. Ruby Bridges

Ruby Bridges sa stala prvým afroamerickým dieťaťom, ktoré navštevovalo školu pre biele deti. Strážili ju federáli, príslušníci United States Marshals Service, ktorých zriadil vtedajší americký prezident Dwight Eisenhower.

7. Sofija Vasilievna Kovalevská

Sofija Vasilievna Kovalevská, priekopníčka v oblasti matematiky, musela urobiť sobášny podvod, aby mohla vycestovať do zahraničia a študovať na univerzite.

8. Laura Bassi

Laura Bassi bola prvou ženou, ktorá mohla oficiálne vyučovať na univerzite a získala tak titul „profesorka“.

9. Kay D’Arcy

Kay D’Arcy pracovala celý svoj život ako zdravotná sestra. Vo veku 69 rokov sa rozhodla splniť si celoživotný sen a skúsila šťastie v Hollywoode. O 10 rokov neskôr jej bola ponúknutá hlavná úloha v seriáli Agent 88.

10. Kathrine Switzer

Kathrine Switzer bola prvou oficiálne zaregistrovanou ženou, ktorá sa zúčastnila slávneho Bostonského maratónu. Zástupca organizátorov sa jej v tom pokúsil zabrániť, no, našťastie, neúspešne.

Zdroj: BrightSide | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen