TOP 10

TOP10: Najväčšie stroje na svete – od bagra až po urýchľovač častíc

najväčšie

videní: 2.0K

Niekedy ani nezáleží tak na veľkosti, ako na účinnosti a fyzickej zdatnosti týchto strojov. Aké sú tie najväčšie mašiny na našej planéte?

Nájdeš tu kombináciu vedeckých prístrojov, stavebných a ťažobných vozidiel. Tie najväčšie stroje planéty plnia svoj účel na 100 percent a veľakrát ťa zrejme prekvapí, na čo vlastne slúžia a kde sa používajú.

Veľký hadrónový urýchľovač

TOP10: Najväčšie stroje na svete - od bagra až po urýchľovač častíc

Tento urýchľovač častíc má obvod 27 kilometrov a je pochovaný 175 metrov pod zemou v blízkosti Ženevy. Je to najväčší stroj, aký kedy ľudstvo postavilo. Slúži na štúdium najmenších vecí – subatomických častíc.

Rýpadlo Bagger 293

TOP10: Najväčšie stroje na svete - od bagra až po urýchľovač častíc

Druhým najväčším strojom na svete je mohutné kolesové rýpadlo Bagger 293. Bolo postavené v Nemecku v roku 1995, no stále si svoju prácu veľmi užíva. Celkovo je vysoký 96 metrov a dlhý 225 metrov. Váži neuveriteľných 14 061 ton.

Veľká Bertha

Bertha je najväčší tunelový stroj na svete. Je to obrovská mašina s hmotnosťou 7000 ton, ktorá sa ale musí prepravovať medzi určenými pracoviskami. Jej priemer, 17,5 metra, by mohol ľahko zhltnúť druhý najväčší vrták na svete.

Najväčšia loď na svete – Prelude

Príchod Prelude prinútil Emmu Maersk odísť na druhé miesto. Prvýkrát sa vydala na vody v Južnej Kórei. Prelude nie je technicky loď ako taká, ale skôr plávajúce zariadenie na zemný plyn. Má 487 metrov a v porovnaní s Empire State Building by bola o 45 metrov vyššia, ak by sme ich umiestnili vedľa seba. Po úplnom zaťažení váži 600 000 ton.

Najväčšie lietadlo na svete Stratolaunch

TOP10: Najväčšie stroje na svete - od bagra až po urýchľovač častíc

Stratolaunch odhalil spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Paul Allen. toto monštrum má rozpätie krídel 177 metrov a váži 580 ton. Na vzlietnutie zo zeme potrebuje 6 motorov.

Najväčší teleskop na svete

500 metrový Aperture Spherical Telescope je rádiologický ďalekohľad, ktorý nájdeš v Číne. Nanešťastie bol však poškodený a aktuálne tak prebieha jeho likvidácia.

Najväčší plávajúci vysávač na svete

The Queen of Netherlands je násypná bagrovacia loď, ktorá bola postavená v roku 1998. Má celkovú tonáž 33 423 ton a nosnosť takmer 60 000 ton. Meria 230,71 metrov a široká je 32 metrov.

Najväčší buldozér na svete

File:Komatsu575a.jpg - Wikipedia

D575A-3SD je najväčší a najvýkonnejší buldozér na svete. Vyrába ho Komatsu v japonskom meste Ishikawa. Je vysoký 5 metrov, dlhý 14,5 metra a široký 7 metrov.

Pásový transportér NASA

Aj keď má už 50 rokov za sebou, táto položka na zozname najväčších strojov je stále pôsobivá. Bol zvyknutý prenášať rakety NASA z miesta na miesto v úchvatnej rýchlosti 1 míľa za hodinu. Jeden z dvoch existujúcich transportérov dosiahol celkový nájazd až 2 207 míľ.

 

Zdroj: interestingengineeringtopdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen