Zaujímavosti

Záhadné zmiznutie norfolského práporu

Záhadné zmiznutie norfolského práporu

videní: 245

Počas prvej svetovej vojny sa vraj udialo najznámejšie hromadné zmiznutie v dejinách. Začiatkom augusta 1915 mieril piaty britský pluk Norfolk k tureckému polostrovu Gallipoli, aby sa tam stretol s osmanskými jednotkami bojujúcimi na strane Nemecka. Z ničoho nič vraj vojaci bez stopy zmizli.

Na začiatku roku 1915 mala ruská armáda problém odraziť turecký nápor na Kaukaze, a preto požiadala o pomoc Britov. Hoci vo februári 1915 bombardovalo britské loďstvo silných Turkov pri úžine Dardanely, nepodarilo sa im ich poraziť. Útoky pokračovali aj v apríli a v auguste toho istého roku. Práve vtedy sa jednotky Dohody vylodili na polostrove Gallipoli.

Po vylodení v auguste 1915 viedol britský pluk Norfolk útok v tureckom vnútrozemí. Dňa 12. augusta bolo jasno, a preto sa jednotky rozmiestnené na kopcoch navzájom dobre videli. Britský pluk nasledovali austrálske a novozélandské oddiely.

Protinožci ďalekohľadmi zarazene sledovali, ako sa nad britským plukom rýchlo tvorí čudný mrak. Bol obrovský a tvarom pripomínal cigaru. Pohyboval sa rovnakým smerom ako britskí vojaci – ku kóte 60 masívu Sari Bair. Svedkovia sledovali nečakané predstavenie. Mračno pomaly klesalo, až sa zdalo, že sa dotýka zeme. Vojakov postupne dohnalo a úplne ich zahalilo

Oblak bol taký hustý, že austrálski vojaci počas niekoľkých minút nevedel, čo sa s plukom Norfolk deje. Zahalil ich do dokonalej hmly. Po chvíli začal mrak pomaly stúpať. Na oblohe ho čakala skupinka nehybných obláčikov dokonalého guľovitého tvaru. Keď sa zoskupili, začali sa vzďaľovať proti smeru vetra. Spojený oblak meral asi 200 metrov na dĺžku a 60 metrov na šírku. Držal tak pevne pohromade, že sa od neho odrážali slnečné lúče. Vyzeralo to tak, ako keby jeho povrch pokrývali stovky zrkadiel. Keď sa jednotky z južnej pologule vydali na prieskum dotyčného miesta, našli len pustatinu. Po vojakoch nezostalo ani stopy. Tureckí vojaci potvrdili svedectvo austrálskych jednotiek: Piaty pluk Norfolk zmizol. Britská vláda neprijala fantastický opis zmiznutia pluku a od Turecka vyžadovala uspokojivé vysvetlenie. Turci neustále tvrdili, že nevedia, kde sa britskí vojaci nachádzajú, lebo počas bitky nikoho z vojsk Dohody nezajali.

Niekedy sa stáva, že povesti vzniknú, aby skreslili skutočnosť. Turecká armáda bola počas vylodenia v Dardanelách silnejšia ako vojská Dohody. Pre britských vojakov bolo nemožné dobyť Istanbul a v skutočnosti sa im podarilo postúpiť len niekoľko kilometrov od pobrežia. Z celkového počtu 410 000 vojakov pochádzajúcich z Veľkej Británie, Austrálie, Nového Zélandu a z ďalších štátov Britského spoločenstva národov padla v bojoch polovica. Presvedčivá porážka a veľké straty nahnevali Austráliu a Nový Zéland a tí označili britské velenie za nespôsobilé. Povesť o zmiznutí práporu vznikla, aby zakryla úbohý britský výkon v bitke. 

Zdroj: historic-uk | topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen