Foto

Ako vyzeral prvý prototyp kávovaru či korčule? To ťa dostane!

prototyp

videní: 335

Komik Louis C.K raz povedal, že „všetko je úžasné a nikto nie je šťastný.“ Možno je to preto, že ľuďom zovšedneli bežné veci, ktoré používajú každý deň, nevážia si, čo majú. Možno, že ľudia by boli spokojnejší so svojou elektronikou a domácimi spotrebičmi, keby vedeli, koľko inovácií bolo potrebných, aby tieto veci vyzerali a fungovali tak, ako ich dnes poznáme. Top 10 ti ukáže skromný prvý prototyp niektorých dnešných každodenných predmetov.

1. Bicykel 

Toto je najstaršia variácia bicykla s dvomi kolesami. Bola vyrobená v polovici 19. storočia. Je možno vtipný a nepraktický, ale plne funkčný.

prototyp

2. Tablet

V roku 1983 Apple vyrobil prototyp telefónu s tabletom, ktorý sa nakoniec stal inšpiráciou pre iPhone. Samozrejme, v roku 1983 boli mobilné telefóny stále v plienkach a ani Apple ešte nemal možnosť odstrániť z prototypu telefónnu šnúru.

prototyp

3. Toustovač

Podobne ako v dnešných moderných modeloch, toustovače fungovali vďaka ohrevným elektrickým cievkam, ktoré nám zabezpečia chrumkavú kôrku na chlebe. Tento model z roku 1915 má dokonca aj čiastočný ochranný plášť.

prototyp

4. Pevný disk

Keď spoločnosť IBM predstavila prvý pevný disk počítača v roku 1956, mal veľkosť klavíra. Vážil viac ako jednu tonu a držal „len“ jeden megabajt. Jeho cena sa pohybovala na úrovni 88 000 dnešných dolárov.

prototyp

5. Žehlička

V roku 1924 bola plynová žehlička Coleman predchodcom dnešných moderných elektrických žehličiek. V zadnej časti mala nádrž, v ktorej sa vytvoril oheň. Ten si používateľ musel vypnúť, akonáhle bolo železo dostatočne predhriate.

prototyp

6. Kolieskové korčule

Kolieskové korčule neboli vždy super cool spôsobom dopravy, akým sú dnes – v roku 1910 vo Švédsku napríklad museli nosiť na nohách dva malé bicykle.

prototyp

7. Kávovar

Wigomat bol prvý prototyp elektrického kávovaru na odkvapkávanie na svete. Bol vynájdený v Nemecku v roku 1954. A hoci vyzerá naozaj zvláštne, určite môžeš nájsť pár podobností s dnešnými supermodernými kávovarmi.

prototyp

8. Umývačka riadu

Je to priam neuveriteľné, ale gazdinky prešli z ručného umývania riadu na elektrické už okolo roku 1917. Namiesto toho, aby bol prototyp prvej umývačky pod úrovňou pásu, ako je to zvykom dnes, rané modely umiestňovali pyšne na vrchol kuchynských pultov. Riad však nedokázali usušiť až do roku 1940.

prototyp

9. E-čítačka

Starý otec e-čítačiek je Sony Data Discman, prehrávač médií, ktorý zobrazuje určité knihy nahraté na disku. Disky boli neuveriteľne náročné na používanie, a tak sa od nich rýchlo upustilo. Hneď ako ľudia pochopili, že papierové knihy sú predsa len lepšie.

prototyp

Zdroj: businessinsider | topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen