Zaujímavosti

10 zaujímavých faktov o Austrálii, ktoré ťa určite prekvapia

10 zaujímavých faktov o Austrálii, ktoré ťa určite prekvapia

videní: 2.3K

Ak si myslíš, že si o Austrálii počul veľa vecí a už ťa o tejto krajine nedokáže nič prekvapiť, budeš sa čudovať. Táto krajina je naozaj krásna a výnimočná a prekvapiť má naozaj stále niečím.

1. Austrálske Alpy majú viac snehu ako Švajčiarske Alpy

By CSIRO, CC BY 3.0, Link

By CSIRO, CC BY 3.0Link

Veľa ľudí navštívilo Austráliu pre jej nádherné pláže, málokto ju však navštívil kvôli zasneženým Alpám. Štáty New South Wales a Victoria obľubujú najmä milovníci lyžovania. Austrália je ideálnym miestom pre perfektné lyžovanie počas leta. Sneh tu padá v od júna až do septembra. Thredbo a Perisher sú dve veľké strediská blízko Cranberry a sú to najväčšie lyžiarske strediská na južnej pologuli. Jedným z najobľúbenejších stredísk je aj modrá Cow Mountain.

 

2. Až 90 % Austrálčanov žije na pobreží

10 zaujímavých faktov o Austrálii, ktoré ťa určite prekvapia

Keďže Austráliu tvoria zväčša obrovské púšte, drvivá väčšina ľudí žije pri pobreží. Veľké mestá ako Sydney, Perth či Melbourne sú kultúrnymi miestami Austrálie, v ktorých je naozaj rušno. A pre nádherné pláže ani nečudo, že 90 % obyvateľov býva práve pri pobreží.

3. Tasmánia má najčistejšie ovzdušie na zemi

Ostrov Tasmánia je ideálnym miestom na prechádzky či turistiku. Vzduch je tu čistý ako na Antarktíde. Až jednu tretinu štátu tvoria chránené národné parky alebo svetové dedičstvá. Ak nemáš rád turistiku, vyskúšať tu môžeš aj jazdu na kajaku alebo horskú cyklistiku a preskúmať môžeš aj veľa jaskýň, ktoré sú na tomto ostrove.

4. Veľká korálová bariéra je najväčším ekosystémom na svete

Táto bariéra je pýchou a radosťou Austrálie a skladá sa približne z 2500 jednotlivých útesov, ktoré sú viditeľné aj z vesmíru. Šnorchlovanie a potápanie medzi farebnými rybkami a korytnačkami je určite vrcholom každej cesty do Austrálie.

 

5. Austrália má viac ako 60 oddelených vinárskych regiónov

pexels-photo-66636

Z Austrálie nemôžeš odísť bez toho, aby si neochutnal ich víno. Väčšina vínnych regiónov sa nachádza v štátoch New South Wales a Victoria. Jedna z najkrajších vínnych oblastí sa nachádza na južnej vysočine Tumbarumba, ktorá prináša víno z rôznych druhov hrozna od Sauvignon Vert až po Chardonnay. Avšak aj západná Austrália mnoho prekrásnych vinohradov.

6. Fraser Island je najväčší pieskový ostrov na svete 

By Rulz.rishi - Own work, CC BY-SA 4.0, Link

By Rulz.rishi – Own workCC BY-SA 4.0Link

Piesočné pobrežie ostrova Fraser je naozaj nezabudnuteľným zážitkom pri návšteve Austrálie. Naozaj nádherné je aj jazero MacKenzie, ktoré je naplnené kryštálovou modrou vodou a obklopené je bielym pieskom. Na ostrove však voľne žijú aj psy menon Dingo, ktorým je potrebné sa radšej vyhýbať, pretože môžu byť veľmi agresívne.

7. Najdlhšia rovná vlaková trasa na svete

Von Nachoman-au - A digital photograph taken by myself., CC BY-SA 3.0, Link

Von Nachoman-au – A digital photograph taken by myself., CC BY-SA 3.0Link

Austrália sa môže pochváliť množstvom nádherných železničných tratí. Napríklad taká trasa na pobreží indického oceánu je nádherným spôsobom, ako vidieť naozaj túto očarujúcu a rozmanitú zem a vychutnať si môžeš aj naozaj luxusné vozne, ktoré celé cestovanie krásne spríjemnia. Táto trať sa dokonca pýši titulom najdlhšieho rovného (bez zákrut) železničného úseku na svete.

8. Great Ocean Road je najväčšia pamiatka padlých vojakov

Von Diliff, CC BY-SA 3.0, Link

Von Diliff, CC BY-SA 3.0Link

Great Ocean Road s úžasným výhľadom je jednou z najznámejších pamiatok v Austrálii. Postavená bola po návrate vojakov z prvej svetovej vojny a venovaná je pamiatke tým, ktorí vo vojne zomreli. Navrhnutá bola tak, aby spojila izolované komunity popri drsnom pobreží Victorie. Od júna až do septembra sú vidieť pozdĺž pobrežia aj veľryby.

9. Až 80% zvierat v Austrálii je jedinečných len pre túto krajinu

Screenshot 2019-02-06 at 12.57.32

Zvieratá v Austrálii patria medzi najzaujímavejšie na celom svete. Niektoré môžeš vidieť aj voľne v prírode a dobrý sprievodca ti poradí, kde sa dajú zhliadnuť. Klokany v poliach sú vidieť naozaj na mnohých miestach, avšak takú koalu neuvidíš len tak hocikde. Ak chceš videt všetky zvieratá a spraviť si prípadne aj fotografiu s koalou, navštív Sydney Wildlife World, ktoré je priamo v centre mesta.

10. Skala Uluru

Von Corey Leopold - cropped version ofImage:Uluru, helicopter view.jpg respectively Uluru/Ayers Rock, CC BY 2.0, Link

Von Corey Leopold – cropped version ofImage:Uluru, helicopter view.jpg respectively Uluru/Ayers RockCC BY 2.0Link

Obrovská skala Uluru leží v červenom centre Austrálie a obklopená je nádhernou krajinou, ktorá je zasvätená mnohým domorodým kmeňom. Úžasná skala má množstvo prameňov, jaskýň a starovekých malieb a má dĺžku zhruba až 2,5 kilometra. Je uvedená aj na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Zdroj: Travelnation | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen