Zaujímavosti

Ako spoznať vážne ochorenia ešte predtým, ako je neskoro?

vážne ochorenia

videní: 1.1K

Priznajme to, že nie všetci dokážeme ihneď rozoznať vážne ochorenia. Takými sú napríklad cukrovka, rakovina kože alebo porucha príjmu potravy. No ak si niekedy sledoval slávny televízny seriál Dr. House, určite vieš, že včasná diagnóza môže zachrániť život. 

Ak nemáš za sebou štúdium medicíny alebo nepatríš medzi hypochondrov a ľudí, ktorí až prehnane dbajú o svoje zdravie, zrejme len tak ľahko nerozoznáš typické príznaky, ktoré sprevádzajú vážne ochorenia. No včasná diagnóza je naozaj gro. Poďme sa teda spolu pozrieť na 10 bežných, no život ohrozujúcich ochorení a typické príznaky, ktoré môžu znamenať, že by si mal vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

 

1. Cukrovka

Časté príznaky: hlad, únava, smäd, časté močenie, svrbenie kože, kvasinkové ochorenia, zlé hojenie rán, bolesť nôh, náhle chudnutie, nevoľnosť.

2. Rakovina kože

pexels-photo-1084718

Časté príznaky: zmeny v tvare a veľkosti znamienok, začervenanie kože, časté a ťažko sa hojace kožné lézie, tvorba nových a nezvyčajne tvarovaných znamienok. Rizikové sú aj znamienka na zlých miestach, kde sú často mechanicky dráždené, či znamienka, ktoré majú nepravidelný tvar alebo nemajú pevne ohraničené okraje a idú takzvane do stratena. Rizikovým faktorom je svetlá koža a časté vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez ochrany.

3. Ochorenia svalov a kĺbov

pexels-photo-841130

Časté príznaky: konštantná bolesť svalov, necitlivosť alebo mravčenie, opuchy, zápal, stuhnutosť alebo začervenanie v kĺboch alebo okolo nich,  ťažkosti pri pohybe.

4. Pľúcne ochorenia

"<a href="https://www.flickr.com/photos/free-images-flickr/42825375172/" target="_blank">Smoke In Your Lungs</a>" (<a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank" rel="license">CC BY 2.0</a>) by <a href="https://www.flickr.com/people/free-images-flickr/" target="_blank" rel="cc:attributionURL">Free For Commercial Use (FFC)</a>

Časté príznaky: chronický kašeľ (trvajúci viac ako mesiac), vykašliavanie krvi, ťažkosti pri dýchaní,  dýchavičnosť, chronická bolesť na hrudníku (trvajúca viac ako mesiac), chronické zhalienenie (trvajúce viac ako mesiac).

5. Problémy s prsníkmi

decollete-1688448_1280

Časté príznaky: nezvyčajná citlivosť alebo bolesť v oblasti prsníkov, nezvyčajné zmeny bradaviek alebo prsníkov, hrčky v oblasti prsníkov.

6. Problémy s reprodukčnými orgánmi (u žien)

belly-3186730_1280

Časté príznaky: nezvyčajne bolestivé menštruácie, svrbenie v oblasti genitálií, časté močenie, bolesť brucha alebo panvy, neobvyklý výtok, krvácanie mimo menštruácie.

7. Problémy s trávením

belly-3520191_1280

Časté príznaky: dlhotrvajúce hnačky alebo zápcha, alebo ich časté striedanie z extrému do extrému, krv v stolici alebo nezvyčajne zafarbená stolica (dlhotrvajúci jav, na farbu stolice má obrovský vplyv jedlo), pálenie záhy, reflux.

8. Problémy s močovým mechúrom

toilet-1542514_1280

Časté príznaky: bolestivé alebo časté močenie, krv v moči, únik moču, nadmerné močenie v noci.

9. Porucha príjmu potravy

spoon-2426623_1280

Časté príznaky: skreslené vnímanie svojho tela, dehydratácia, únava, depresie, časté zvracanie.

10. Trombózy

jogging-2343558_1280

Časté príznaky: opuchnuté nohy (niekedy aj ramená), bolesť nôh alebo rúk, časté a nezvyčajné kŕče v nohách alebo rukách, modrozelené alebo červenkasté sfarbenie kože, noha alebo rameno sú teplé na dotyk.

Zdroj: BrightSide | topdesat

 

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen