TOP 10

Sarajevský atentát: 5 vecí, ktoré si o ňom pravdepodobne nevedel

Sarajevský atentát

videní: 2.0K

Prinášame ti ďalší článok z edície x vecí, ktoré si pravdepodobne nevedel. Tentokrát je to práve Sarajevský atentát, ktorý odštartoval udalosti, ktoré sa skončili prvou svetovou vojnou. Ak ťa teda zaujíma história a fascinuje obdobie prvej svetovej vojny, si tu správne. 

1. Sarajevský atentát

Pri Sarajevskom atentáte prišli o život dvaja ľudia. Boli to potenciálny nasledovník rakúsko-uhorského trónu po Františkovi Jozefovi – František Ferdinand s manželkou Žofiou. Stalo sa tak 28.júna v roku 1914.

2. Počet útočníkov: 7

Útočníci boli siedmi. Podľa vyšetrovania išlo o skupinu mladých Srbov, ktorí pravdepodobne neboli napojení na srbských nacionalistov žijúcich v Bosne a Hercegovine, túžiacich po „Veľkom srbskom kráľovstve“. Podľa záverov vyšetrovania išlo o samostatnú bunku. Každý jeden z útočníkov bol vybavený ručným granátom a krátkou zbraňou. Rozmiestnili sa po celej plánovanej trase Františka Ferdinanda a jeho sprievodu.

3. Vrah mal iba 19 rokov

František Ferdinand s manželkou boli zastrelení iba 19-ročným študentom meno Gavrilo Princip. Žofiu trafil prvý výstrel do oblasti pod bruchom. Druhý výstrel trafil Františka do krku, keď sa k manželke vo vozidle zohol. Žofia po ceste do úkrytu skonala. František skonal zhruba pol hodiny po útoku.

frantisekferdinanddesteazena

Zdroj: noparticularplacetogo.net

4. Prvý pokus nevyšiel

Prvý atentátnik zaútočil hneď ráno, ešte predtým, ako sa sprievod dostal na radnicu. Policajný protokol bol spísaný presne a jasne. Malo sa tak stať o 10:28, teda už po 46 minútach jazdy z Ilidze do Sarajeva. Útočník hodil ručný granát proti automobilu, v ktorom sa viezol František Ferdinand. Vodič si ho však všimol a rýchlo pridal. Jeho pokus tak stroskotal. Polícia ho ihneď zatkla. Nestihol ani užiť kyanidovú kapsulu.

5. Komu niet rady, tomu niet pomoci

Napriek prvému pokusu o atentát sa sprievod nerozhodli ukončiť. Dorazili na radnicu. Arcivojvoda sa posťažoval starostovi na útok. Legendárnymi sa stali jeho slová: „To je pekné. Človek príde do Sarajeva, aby navštívil mesto a hádžu naňho bomby. Je to poburujúce.“ O zrušení sprievodu nechcel ani len počuť. Rozhodli sa vynechať promenádu starým mestom. Práve tam čakal Gavrilo Princip na svoju príležitosť. Šofér vozidla však nebol o tejto zmene informovaný. Princip sa chopil príležitosti a adresoval presný zásah.

Zdroj: fdb | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen