Zaujímavosti

Sovietsky projekt superhlbokého vrtu 2. časť

sovietsky

videní: 835

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Sovietsky projekt superhlbokého vrtu. Kolský superhlboký vrt zmiatol množstvo ľudí. Veľmi rýchlo uverili nepravdepodobnému príbehu, že niekoľko kilometrov pod zemským povrchom vedci objavili peklo. Pozrite sa spoločne s nami na realitu tohto prípadu.

Sprvu plánovali dosiahnuť hĺbku 15 kilometrov, čo vyzeralo ako odvážny plán, keďže by prekonali jednu stotinu vzdialenosti do stredu Zeme. Počas prvých rokov vŕtanie rýchlo napredovalo a vedcom sa podarilo dosiahnuť 7 200 metrov. V roku 1979 prekonali hĺbku 9 583 metrov a predbehli tak vrt Bertha Rogers v meste Wakita v Oklahome v USA, ktorý bol dovtedy najhlbší na svete. V roku 1983 sa dostali do hĺbky 12 kilometrov. V roku 1984 sa stala nehoda, ktorá celý projekt spomalila. Počas vŕtania sa začali rúcať steny a zasypali 5 kilometrový úsek. Päť rokov tvrdej práce bolo preč, ale vedci sa nevzdali a v projekte pokračovali. Nakoniec sa im v roku 1989 podarilo dosiahnuť hĺbku 12 262 metrov. V roku 1992 vysoké teploty zapríčinili technické problémy a projekt museli pozastaviť. Napokon ho pre nedostatok finančných prostriedkov v tom istom roku definitívne ukončili.

Ukončenie vŕtania vyvolalo viacero dohadov a špekulácií o skutočnom dôvode zastavenia ambiciózneho projektu. Vtedy sa začala šíriť správa z údajného fínskeho vedeckého časopisu, ktorá sa týkala podobného vrtu, aký bol na polostrove Kola. Išlo o získanie záznamu množstva ľudských kričiacich hlasov, ktoré zneli, ako keby prichádzali priamo z pekla. Článok obsahoval aj vyjadrenie doktora Azzakova, ktorý tvrdil: „Vďaka ultracitlivým mikrofónom sme niečo zachytili. Bolo to zarážajúce. Boli to slabé zvuky, ale mali vysokú frekvenciu. Najprv sme si mysleli, že ich vydáva niekto z tímu, ale po doladení sme zistili, že pochádzajú z útrob Zeme. Nemohli sme tomu uveriť: mikrofóny jasne zachytili ľudský krik. Po tomto ohromujúcom objave odmietla polovica vedcov v projekte pokračovať“. Správa sa šírila neuveriteľnou rýchlosťou a stala sa jednou z najznámejších ľudských povestí. Nikto sa nepokúšal overiť jej pravdivosť a miestom, kde počuť náreky z pekla, sa stal Kolský superhlboký vrt.

Alebo sa predsa len niekto našiel? Podľa zistení novinára Richa Buhlera všetko naznačuje tomu, že objav nebol zverejnený v renomovanom vedeckom časopise, ale v náboženskom plátku, ktorý vydala istá fínska sekta. Buhler nakoniec prišiel na to, že autorom správy bol Age Rendalen, ktorý učil na nórskej škole. Príbehom chcel vyjadriť znechutenie z dôverčivosti más.

Zdroj: boredomfilestopdesat

 

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen