TOP 10

Top10: Čo sa stane, ak pravidelne vynecháš raňajky? 2. časť


videní: 704

Raňajky sa bežne označujú ako „najdôležitejšie jedlo dňa“. To však vyvoláva otázku, či je toto tvrdenie pravda alebo iba mýtus. Približne 25% Američanov vynecháva toto jedlo každý deň a stalo sa to dokonca akýmsi trendom. Aké sú reálne výhody a nevýhody pravidelných raňajok?

6. Tvoj mozog môže byť bystrejší

What Happens to Your Body If You Skip Breakfast Every Day

Vedci zistili, že prerušovaný pôst má niekoľko priaznivých účinkov na organizmus. Tento typ stravovania znamená, že každý deň prechádzaš obdobím pôstu (obvykle pozostáva z 8 hodín stravovania a 16 hodín pôstu). Takže ak raňajky preskočíš, aby si dokončil týchto 16 hodín. Môže to byť skutočne dobré pre tvoj mozog a tvoja pamäť sa môže zlepšiť.

Ak však nejde o formu prerušovaného pôstu, iná štúdia odhalila, že vynechávanie jedál môže mať negatívny vplyv na mozgovú činnosť.

7. Keď vynecháš raňajky, môžeš mať závraty a trpieť bolesťami hlavy

What Happens to Your Body If You Skip Breakfast Every Day

Nesprávne stravovanie a vynechávanie jedál môžu vyvolať bolesti hlavy alebo migrény. Odborníci tvrdia, že aj oneskorené alebo nepravidelné raňajky môžu mať vplyv na tvoj organizmus. Je to zvyčajne kvôli príliš nízkym hladinám glukózy v krvi.

Bolesti hlavy spôsobené nedostatkom potravy sú často silné a môžu byť sprevádzané miernou nevoľnosťou. Existujú aj niektoré ďalšie príznaky, ktoré môžu zahŕňať zívanie, bledosť a potenie.

8. Hladina kortizolu môže stúpať

raňajky

Vynechanie raňajok môže viesť k zvýšeniu hladiny voľného kortizolu, pretože tvoje telo to môže vnímať ako stresujúcu udalosť. Vo výsledku môžeš pociťovať úzkosť a podráždenosť. Môžeš tiež podstúpiť krvný test, aby si zistil, či je tvoj psychologický stav spojený s hladinou kortizolu.

9. Vystavuješ sa väčšiemu riziku srdcových chorôb

What Happens to Your Body If You Skip Breakfast Every Day

Ľudia, ktorí pravidelne vynechávajú raňajky, majú asi o 21% vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť srdcovými chorobami. Je tiež dôležité venovať pozornosť tomu, čo ráno zješ. Jedna šiška nebude stačiť na to, aby si telu dodal potrebnú výživu, ktorá mu pomôže správne fungovať.

10. Môže sa ti zhoršovať dych

What Happens to Your Body If You Skip Breakfast Every Day
Tí, ktorí vynechajú raňajky, majú dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať nepríjemný zápach z úst. Niektorí ľudia o tomto probléme nemusia vôbec vedieť. Ak sa totiž ráno nenaješ, baktérie spôsobujúce zápach môžu zostať v ústach.

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen