Zaujímavosti

Prečo rodičia na severe nechávajú deti spať vonku v zime?


videní: 1.7K

Deti, ktoré v treskúcej zime spia vonku? To je bežnou praxou v rodinách, ktoré žijú v severných krajinách. Aj keď nie je veľa overených štúdií o výhodách a nebezpečenstvách tohto postupu, rodičia, ktorí nechávajú svoje deti vystavené čerstvému vzduchu, zaznamenali pozitívne výsledky z toho, že nechali svoje dieťa v zime spať pod holým nebom. Spánok vonku je pre väčšinu ľudí šokom , ale rodičia týchto detí nás uisťujú, že to nie je také nebezpečné, ako sa zdá.

Vonkajšie zimné spanie deti je pre mnohých kultúrnym šokom

Prečo rodičia v chladných krajinách nechávajú svoje deti zdriemnuť si vonku

Ak sa ocitneš niekde vo Fínsku, na Islande alebo v iných škandinávskych krajinách, môžeš naraziť na deti, ktoré spia v kočíku vonku. Aj keď sa videnie dieťaťa vystaveného chladnému vzduchu môže zdať alarmujúce, rodičia tvrdia, že tento postup má veľa výhod.

1. Dieťa zostáva v teple

Prečo rodičia v chladných krajinách nechávajú svoje deti zdriemnuť si vonku

Rodičia poznamenávajú, že hoci môže byť vonkajšia teplota chladná, je ich prioritou zabezpečiť, aby sa dieťaťu udržiavalo teplo. To je možné dosiahnuť tak, že dieťa budeš mať zabalené a navrstvené v teplom oblečení, ako je vlna, a budeš mať po ruke prikrývky, ktoré ho udržia v teple.

2. Imunita sa posilňuje

Prečo rodičia v chladných krajinách nechávajú svoje deti zdriemnuť si vonku

Na základe pozorovaní rodičia a školy v severských krajinách tvrdia, že keď detičky spia vonku, je menšia pravdepodobnosť, že ochorejú na zimné choroby a vynechávajú školské dni. V porovnaní so spánkom v interiéroch sa pozorovalo, že spánok vonku podporuje lepší spánok, silnejší imunitný systém a pokojnejšie deti. Rodičia tiež poznamenali, že ich bábätká podriemkavajúce vonku boli aktívnejšie a mali lepšiu chuť do jedla.

3. Spia dlhšie

Why Parents in Cold Countries Let Their Children Take Naps Outdoors

Podľa  výskumu uskutočneného vo Fínsku rodičia zistili, že ich deti si dlhšie zdriemli vonku v porovnaní s tými, ktoré spali dnu. Vonkajšie zdriemnutia trvali takmer 3 hodiny, zatiaľ čo vnútorné zdriemnutia trvali iba 1 – 2 hodiny.

4. Školy túto prax podporujú

Why Parents in Cold Countries Let Their Children Take Naps Outdoors

V krajinách ako Švédsko a Dánsko a nedávno vo Veľkej Británii školy odporúčajú deťom, aby trávili čas vonku hraním, jedením a spánkom. Štúdie ukazujú, že u detí, ktoré spia vonku, je menej pravdepodobné, že ochorejú a vynechajú školu, pretože baktérie a vírusy sú náchylnejšie na šírenie v interiéroch. Hovorí sa príslovie: „Trochu čerstvého vzduchu nikdy nikomu neublížilo,“ a Švédi hovoria : „Neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie.“

Zdroj: Brightside topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen