Tipy a triky

TOP10 tipov, ako zostať produktívny aj počas práce z domu: 2. časť


videní: 426

Donútila ťa pandémia COVID-19 pracovať z domu? V tomto článku nájdeš niekoľko užitočných tipov, ako zostať šťastný, zdravý a zároveň produktívny aj pri práci z domu.

Keby ti minulý rok v januári niekto povedal, že budeš môcť celé mesiace pracovať z domu, vyhýbať sa preplnenej MHD a celej kancelárskej politike, asi by si si myslel, že niekto konečne vyslyšal tvoje tajné priania. V tejto dobe, keď sa svet prispôsobuje koronavírusu, jednou z najväčších zmien v našich životoch môže byť nútená práca z domu.

Niekedy je ale dosť ťažké zostať motivovaný, udržiavať rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a napríklad taká etiketa pri video hovoroch je len jedna zo základných výziev. Tento článok je tu na to, aby sme ti pomohli. Ešte predtým, ako sa karanténa, zákaz vychádzania a dištančné opatrenia stali normou, vedci diskutovali o tom, čo práca z domu robí s tvojim duševným zdravím a produktivitou. Ako teda najlepšie prosperovať s obmedzeným pohybom?

TOP10 tipov, ako zostať produktívny aj počas práce z domu – 2. časť

Teplota a svetlo dokážu robiť zázraky

Do istej miery platí pravidlo, že pokiaľ máš v byte príjemnú teplotu a dostatok svetla, budeš produktívnejší. Pozor ale na to, aby práve nevhodné svetlo nevyvolalo v tebe opačný efekt. Je rozdiel medzi riadnym osvetlením a svetlom na relaxáciu. Verí sa, že chladnejšie svetlo je vo všeobecnosti lepšie pri sústredení, no neodporúča sa, aby si ho mal nad sebou po celý deň. To isté platí aj pre teplotu, hluk a prúdenie vzduchu. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov ich obmieňaj.

Dohodni si telefonát (alebo rovno aj tri)

Používaj technológie ako Skype, Slack či Zoom na to, aby si zostal v kontakte s kolegami a priateľmi. Zabrániš tak zbytočnému vypisovaniu e-mailov a nebudeš musieť každých 5 minút odbiehať k telefónu a dávať si pauzu od roboty, len preto aby si zistil, či sa tvojmu kamarátovi ten vtipný obrázok páčil. Jednoducho povedané nebudeš strácať čas zbytočným vypisovaním. Okrem toho to tiež môže zvýšiť efektívnosť vášho tímu. Kolegovia, ktorí sú pravidelne v kontakte kvôli pracovným informáciám dokážu priniesť efektívnejšie riešenie problémov. Taktiež môžete zvoliť niekoho, kto bude online schôdzku viesť a zapisovať nápady, ktoré by mohli pomôcť.

TOP10 tipov, ako zostať produktívny aj počas práce z domu – 2. časť

Cvičenie je dobré aj na prácu z domu

V roku 2019 priniesol časopis Journal of Human Sport And Exercise správu o 12-týždňovom cvičebnom programe uskutočňovanom v gréckom väzení. V súlade so všetkými existujúcimi dôkazmi sa zistilo, že zúčastnení väzni nadobudli väčší pocit sebaúcty a kvality života ako tí, ktorí sa nezúčastnili. Teraz sme v podstate všetci väzni. Rovnako ako zdravotné prínosy aj pravidelná dávka serotonínu môže zlepšiť tvoje pracovné výsledky. Teraz je ideálny čas na sledovanie videí a kombinovať rôzne tréningy kardio cvičenia s jógou.

Bojuj proti osamelosti

Pamätaj na to, že človek je spoločenské zviera. Jedným z dôvodom, prečo chodíme do práce, je aj to, že máme radi prítomnosť ostatných ľudí. Počas pandémie by nemal nikto brať pocit osamelosti na ľahkú váhu, pretože sa mu môže zhoršiť duševné aj fyzické zdravie. Zaradiť do denného program hladkanie domácich miláčikov nemusí byť na škodu, nezabúdaj však na svoju rodinu ani kolegov. Využívanie virtuálnych priestorov na stretávanie sa je naozaj dobré. Veľa času, ktorí trávime prácou, v skutočnosti nie je o práci. Sociálna interakcia je dôležitá pre každého, či už patríš medzi introvertov alebo si extrovert.

Nauč sa niečo nové

Počas pandémie zrejme veľa ľudí spomalilo, ale samo o sebe to môže vytvoriť pre teba príležitosť. Popremýšľaj, čo ďalšie by si mohol v tomto období urobiť, aby si vytvoril ďalší smer, ktorému sa môžeš v budúcnosti venovať. Možno sa naučíš programovať, možno sa začneš učiť nový jazyk, no sprav niečo pre to, aby si bol kognitívne aktívny. Tento druh „okna“ možno už v živote nezažiješ a nikdy nebudeš mať čas sa naučiť niečo, o čom si už dlho premýšľal. Jedným z najdôležitejších faktorov je odpočinok, ktorí by si si mal po získavaní nových informácií dopriať. To tvojej pamäti umožní uložiť všetko, čo si sa práve naučil.

 

Zdroj: Sciencefocustopdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen