Zaujímavosti

Je jednoduchšie plávať v teplej alebo studenej vode?


videní: 1.0K

Aj keď je zloženie vody dôležité, dokonalú teplotu plávania určuje fyziológia človeka, ktorá vyrovnáva svalové teplo a šetrí energiu. Je to v studenej vode horšie?

Určite si si aj ty v posledných mesiacoch všimol vo svojom okolí ľudí, ktorí sa s nútenou karanténou a obmedzeným režimom rozhodli pokoriť svoje hranice, a tak sa na ich sociálnych sieťach častejšie vyskytujú ich videá a fotografie, kde si idú s radosťou zaplávať v studenej vode.

Je jednoduchšie plávať v teplej alebo studenej vode?

 

Hovorí sa, že otužovanie v studenej a ľadovej vode zocelí telo aj dušu. Je to naozaj tak? Každý otužilec individuálne vníma pocity v priamom kontakte so studenou a ľadovou vodou a môže mať aj špecifické, vlastné dlhodobejšie skúsenosti. Zlepšenie imunity sa považuje za základný benefit otužovania a je to pravda – ten rozdiel pocítiš už počas prvej sezóny otužovania a zimného plávania. Kto vydrží otužovať dlhšie, o to viac pozitív objaví.

Ide v prvom rade o schopnosť ľahšie sa vyrovnať s chladom a zimou, najmä so zlým počasím. Prichádza s tým nosenie ľahšieho oblečenia, menej vrstiev, vyradenie šálov, rukavíc a u niektorých aj čiapok. Dôsledkom je menšia náchylnosť na prechladnutie, zníženie frekvencie ochorení dýchacích ciest počas celého roka a aj ich kratšie trvanie. Mnohí zistili aj ústup alergií, resp. sennej nádchy.  V neposlednom rade je to pozitívny vplyv na psychiku, zníženie pocitu aj vplyvu stresu. Dôležité je i nadobudnutie vedomia, že pobyt v prírode aj v zime a za horších podmienok je znesiteľnejší a človek je lepšie pripravený na zimné športy. Viacerí si dokonca pochvaľujú lepšiu termoreguláciu tela aj v lete a lepšie zvládanie letných horúčav.

Je jednoduchšie plávať v teplej alebo studenej vode?

V ktorej vode sa cítime pohodlnejšie? V teplej alebo studenej?

Za najjednoduchšie prostredie pre plávanie sa považuje hustá voda, ako je slaná morská voda, keďže tvoje telo nadnáša. Je to ale predovšetkým o ľudskej fyziológii a nie o rozdieloch v hustote vody. Predpisy olympijských bazénov majú stanovenú teplotu na 25 – 28 °C, čo vedie športovcov k najrýchlejším rekordom. To je dosť na to, aby si ušetrili energiu a udržiavali pritom svaly v teple. Zároveň je ale voda dostatočne chladná na to, aby umožnila účinný odvod tepla a zastavila prehratie svalov.

 

Zdroj: ScienceFocus topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen