Zaujímavosti

Čo spôsobuje nepríjemné zvonenie v ušiach?


videní: 410

Niekedy po koncerte alebo vystavení nadmerne hlasným zvukom môžeme vnímať bzučivý zvuk a zvonenie v ušiach. Zdá sa, že nepochádza zo žiadneho zdroja, a je to čudné, že to počujeme, až keď je všetko už dávno ticho. Čo znamená toto zvonenie, prečo ho počujeme a odkiaľ pochádza?

Zvonenie neznámeho pôvodu

Prečo počujeme zvonenie v ušiach a čo to môže spôsobiť

Bzučanie, syčanie alebo zvláštny zvuk v ušiach je známy ako tinnitus. Je to fantómové vnímanie zvuku, keď preň neexistuje zdroj. Pretože každý človek je iný, môže sa to prejaviť aj ako rev alebo prasknutie. Existuje niekoľko faktorov, ktoré to môžu spôsobiť. Príznak zvonenia je zvyčajne dočasný a môže byť jemný alebo v niektorých prípadoch tak intenzívny, že sťažuje konverzáciu.

Ak však zvonenie trvá príliš dlho alebo sa chronicky opakuje, môže to narušiť každodenný život tých, ktorí ho zažívajú.

Príčina tohto neobvyklého bzučania

Prečo počujeme zvonenie v ušiach a čo to môže spôsobiť

Tinnitus sa vyskytuje v dôsledku poranenia malých vláskových buniek nachádzajúcich sa v našom vnútornom uchu. Tieto bunky vytvárajú malé klky v blízkosti slimáka, ktoré sa pohybujú podľa zvukových vĺn, ktoré sa dostávajú do našich uší. Sluchový nerv potom tieto vlny vníma a interpretuje ich ako zvuky. Ale keď sú klky zranené, pošlú nesprávnu správu a do mozgu sa vyšle nesprávny signál, vďaka čomu začujeme stimul, ktorý v skutočnosti neexistuje.

Faktory, ktoré môžu vyvolať tieto zvuky

Prečo počujeme zvonenie v ušiach a čo to môže spôsobiť

Tieto ľahké poranenia vnútorného ucha môžu byť generované z niekoľkých príčin:

  • Môže to spôsobiť dlhodobé vystavenie silnému hluku, napríklad koncertom alebo stavbám, alebo počúvanie cez reproduktory alebo slúchadlá s veľmi vysokou hlasitosťou. V prvom prípade je ľahké sa zotaviť a vrátiť sa do normálu. Ale v druhom prípade sa poškodenie spôsobené nadmerným objemom zasahujúcim do ucha môže stať trvalým.
  • Ušný maz môže byť tiež príčinou tinnitu. Prekážka v zvukovode v dôsledku nahromadenia ušného mazu môže spôsobiť jeho opuch a dokonca podráždenie bubienka, čo vytvára tento nepríjemný imaginárny zvuk. Môže tiež vzniknúť z infekcie uší.
  • Postupným starnutím môžeme postupne strácať sluch, čo z dlhodobého hľadiska môže u ľudí nad 60 rokov priniesť neustále bzučanie.
  • Ďalšou príčinou sú zmeny krvného tlaku.
Prečo počujeme zvonenie v ušiach a čo to môže spôsobiť
  • Poranenia hlavy a krku a dokonca nadmerný stres v týchto oblastiach môžu viesť k tinnitu, pretože sú spojené s našim sluchom. Ak je to zdroj zvonenia, zvyčajne sa to vyskytuje iba v jednom uchu.
  • Na druhej strane môže tento stav vykazovať vytvrdnutie ossiclov stredného ucha (otoskleróza), čo je jeden z jeho hlavných príznakov.
  • Keď temporomandibulárny kĺb (miesto, kde sa čeľusť stretáva s lebkou) utrpí nejaké zmeny alebo poranenia, môže to spôsobiť tinnitus.
  • Tento pocit, v extrémnejších prípadoch, môže byť príznakom chorôb, ako je Ménièrov syndróm,  stav vo vnútornom uchu; alebo vestibulárny schwannóm, ktorý je  produkovaný benígnym nádorom umiestneným v lebke.
  • Tento príznak môže spôsobiť aj užívanie liekov, ako sú antidepresíva a antibiotiká.

Ako zabrániť tinnitu

Prečo počujeme zvonenie v ušiach a čo to môže spôsobiť

Ak tento pocit trvá príliš dlho a je vnímaný s vysokou intenzitou, môže to mať vplyv na náš každodenný život a spôsobiť únavu, nesústredenosť, podráždenosť a problémy so spánkom alebo pamäťou.

Z tohto dôvodu je lepšie vyhnúť sa extrémne hlasným zvukom, nepočúvať hudbu cez slúchadlá na plnú hlasitosť a ak ideme na hlučné udalosti, je dobré chrániť si uši štupľami do uší. Je tiež nevyhnutné starať sa o naše kardiovaskulárne zdravie zdravou stravou a pohybom, pretože na tento stav neexistuje žiadna špecifická liečba.

Zdroj: Brightside topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen