Zaujímavosti

Z čoho sa skladá prach a odkiaľ sa dostane až k tebe domov?


videní: 1.6K

Prach sú pevné častice rozptýlené v ovzduší alebo usadené na stenách a iných plochách predmetov. Častice prachu sa môžu skladať z drobných čiastočiek rôzneho druhu v závislosti od prostredia, v ktorom sa práve nachádzajú.

Prach sa vyskytuje všade okolo nás, jeho skladba však záleží od viacerých okolností. Väčšinou prach tvoria zvyšky odumretej kože, telá a výkaly roztočov. V závislosti od stavu a skladby prostredia sa v časticiach prachu môžu nachádzať telá mŕtveho hmyzu, zvieracia srsť, perie, vlasy, chlpy, pavučiny, časti textilu, kovový prášok spôsobený trením pohyblivých častí strojov a iné bližšie nešpecifikovateľné súčasti.

Za prach sa považujú častice alebo zoskupenia častíc menších ako 500 mikrometrov. Najväčšiu hrozbu však tvoria častice v rozmedzí 0,1 – 2 mikrometre, ktoré prenikajú hlboko do pľúc, lymfatických uzlín, otvorených rán, súčiastiek jemnej elektroniky a iných miest. Skúmaním výskytu prachu bolo zistené, že so zvýšeným výskytom prachových častíc rastie aj výskyt mikroorganizmov.

Z čoho sa skladá prach a odkiaľ sa dostane až k tebe domov?
Prach je veľmi rozšírený alergén vzhľadom na rozmanitosť častí, ktoré obsahuje. Najčastejším pôvodcom alergií sú roztoče živiace sa odumretými šupinkami kože. Z toho vyplýva, že alergiu nespôsobuje prach ako taký, ale jedna z jeho zložiek. Častice prachu sa totiž viažu aj na peľ, zvieraciu srsť, plesne a mŕtvy hmyz.

Všeobecne panuje však v našich predstavách mylná predstava, že prach je v podstate zvyšok ľudskej pokožky. Nie je to tak, tá väčšinou končí vo vani alebo v tvojej sprche. Dve tretiny prachu v tvojom dome pochádzajú z vonkajšieho prostredia, ako napríklad špina zachytená na nohách či vzdušné častice ako peľ a sadze. Zvyšok tvoria väčšinou jemné zvyšky kobercov, vlákna oblečenia a chlpy domácich miláčikov.

Z čoho sa skladá prach a odkiaľ sa dostane až k tebe domov?

Prahové chumáče sú postrachom takmer každej domácnosti. Okrem neporiadku spôsobuje aj alergie a iné nepríjemné ochorenia. Existuje však niekoľko možností a spôsobov ako prach eliminovať, prípadne ako sa ho takmer úplne zbaviť. Pred samotným odstránením prachu sa najskôr treba pozrieť na veci, ktoré tvorbu či hromadenie prachu podporujú. Parapety, vitríny, koberce, závesy a iné textílie. Na týchto miestach a veciach sa prach drží najčastejšie. Nie je žiadnym tajomstvom, že čím menej textílií doma máš, tým je menšie aj množstvo prachu, ktoré treba upratovať. Pre zbavenie sa prachu v domácnosti často treba pouvažovať aj nad výmenou jednotlivých kúskov nábytku.

 

Zdroj: ScienceFocus topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen