Zaujímavosti

TOP10+: Mozog a jeho úžasné vlastnosti. Vieš o nich?


videní: 1.4K

Mozog je jednou z najúžasnejších a najzložitejších častí ľudského tela a pritom zaberá iba malinký zlomok priestoru. Ale aj napriek tomu o ňom vieme málo.

Mozog je orgán, ktorý slúži ako centrum nervovej sústavy všetkých stavovcov a väčšiny bezstavovcov – iba niektoré bezstavovce, ako napríklad špongie, medúzy a hviezdice nemajú mozog, aj keď roztrúsené nervové tkanivo je u nich prítomné. Nachádza sa v hlave, zvyčajne blízko primárnych zmyslových orgánov. Čo ale ďalšie fakty?

Samotný mozog necíti bolesť

Zaujímalo ťa niekedy, ako je možné, že sa operácie mozgu môžu vykonávať v bdelom stave? Je to preto, lebo mozog nemá žiadny prah bolesti. Keď má človek napríklad bolesti hlavy, často sa to považuje za bolesť prameniacu z mozgu, ale v skutočnosti to tak nie je.

Tvoj mozog je chamtivý

mozog

Aj keď tvorí asi iba 3 percentá tvojej telesnej hmotnosti, dostáva 30 percent krvi, ktorú čerpá tvoje srdce. To ukazuje, koľko pozornosti a podpory si vyžaduje v porovnaní s ostatnými zdanlivo dôležitými oblasťami tela. Je ako rozmaznané a náročné dieťa, ale napriek tomu je veľmi inteligentné a efektívne. A trvá mu asi 1/10 000 sekundy, aby na niečo zareagoval a vytvoril akciu.

V skutočnosti využívaš väčšinou skoro celý mozog

Filmy a fámy o tom, že reálne využívaš iba 10 % svojho mozgu teraz môžeš hodiť do priečinku vedomostí, ktoré ťa celý život klamali. Faktom však je, že väčšina tvojho mozgu neustále pracuje – cíti, spracováva informácie, premýšľa, hýbe sa a dokonca sníva.

Mozgové vlny sú ešte aktívnejšie, keď snívaš

Keď spíš, tak si môžeš myslieť, že vtedy sa tvoj mozog vypne. Ale v skutočnosti robí oveľa viac, ako keď niekam ideš, rozprávaš, ješ alebo premýšľať. Spánok, a to najmä v počiatočných fázach, využíva aktivitu Theta, ktorá je väčšia ako tie zvyšné počas dňa.

Aj mozog dospelého človeka stále vyrába nové neutróny

Grafika neurónu

Zatiaľ čo väčšina našich neurónov je s nami od narodenia a vek si vyberá daň, váš mozog stále vytvára nové neuróny. Tieto neuróny sa považujú za dôležité pre učenie, pamäť a reagovanie na stres. A dobrým spánkom, cvičením a vyváženou stravou k tomu môžeš prispieť aj ty!

Takmer polovica detskej energie prúdi do ich mozgu

Aby mozog zostal bežať na špičkovej úrovni, vyžaduje si značné množstvo energie. A pre malé deti to platí niekoľkonásobne. To platí ale iba pre ratolesti v predškolskom veku. Počas puberty sa telo vyvíja a rastie, takže vývoj mozgu je pomalší.

Cvičenie je rovnako dobré pre telo aj pre mozog

Profesionálni športovci vedia, aké dôležité je nabitie ich mozgu, aby sa ubezpečili, že dokážu do tréningu vložiť maximálne úsilie a energiu. Je to kvôli psychickej stimulácii, ktorá prichádza s cvičením, ale aj preto, že zdravý kardiovaskulárny systém znamená lepšie rozloženie mozgu. A to hlavne pri začiatkoch skúšania niečoho nového, kedy sa tá malá vec v tvojej hlave naozaj snaží si všetko zapamätať.

Vďaka mozgu vidíš cez uši

Grafika oka

Neuroplasticita alebo schopnosť mozgu reorganizovať sa a zmeniť sa po celý život človeka je skutočne pozoruhodná vec. Totižto, časť mozgu, ktorá je zvyčajne pripojená k našim očiam, sa môže prepojiť zo zvukovými informáciami.

Vizuálne oblasti mozgu sú úplne vzadu

Naše oči vnímajú svet a pritom majú svoju základňu na opačnej strane hlavy. Divné, však? Podobne aj ľavá strana mozgu riadi videnie na pravej strane a naopak. To isté platí pre to, ako náš mozog spracováva zvuk – na opačných stranách hlavy.

Pri vyšetrení vidno, keď si zamilovaný

mozog

Ak by sa ti nedajbože „pošťastilo“ a musel by si ísť na magnetickú rezonanciu, doktor by uvidel, či si zamilovaný. Aktivita, pri ktorej je prítomný dopamín, znamená, že aj tvoj um je šťastný. Iné oblasti v mozgu spojené s potešením a odmenou môžu tiež ukázať väčšiu aktivitu pre ľudí, ktorí sa zamilovali.

Mozgová aktivita je rovnako jedinečná ako tvoje odtlačky prstov

Výskum publikovaný v časopise Nature Neuroscience naznačuje, že mozgová aktivita človeka môže byť rovnako jedinečná ako jeho vlastné odtlačky prstov.

Keď si hore, mozog vyrába dostatok elektriny na napájanie malej žiarovky

mozog

Podľa počítačových vedcov na Stanfordskej univerzite by robot s procesorom, ktorý je prakticky taký inteligentný ako ľudský mozog, potreboval na to, aby správne pracoval, najmenej 10 megawattov elektriny. A 100 miliárd buniek v našom tele generuje presne takéto množstvo energie, a tým by dokázalo rozsvietiť malú žiarovku. A informácie z tvojich rúk prúdia do mozgu rýchlosťou 500 kilometrov za hodinu.

 

Zdroj: thehealthy.com | topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen