Zaujímavosti

Najdlhšie žijúce živočíchy na svete: Niektoré sú staré až 1500 rokov

najdlhšie žijúce živočíchy

videní: 1.3K

V dnešnom príspevku sa pozrieme na najdlhšie žijúce živočíchy na svete. Niektorým číslám možno nebudeš veriť a o to viac ostaneš prekvapený.

Ak sa niektorý človek dožije 90 rokov, je to považované za pozoruhodnú dlhovekosť. V živočíšnom svete je však 90 rokov málo. Teda aspoň u niektorých druhov sa tento vek považuje stále za mladosť, respektíve za najlepší produktívny vek. Niektoré z týchto tvorov sú dokonca považované za živé fosílie, pretože ich priamymi príbuznými sú dinosaury. Nech sa páči, toto sú tie najdlhšie žijúce živočíchy na tomto svete.

Panopea generosa

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt geoduck

Známy ako mušľa s chobotom je naozaj pomaly rastúci dlho žijúci druh. Najstarší objavený Panopea generosa mal 168 rokov. Panopea generosa je vysoko produktívnym živočíchom. Samičky za svoj život vyprodukujú viac ako päť miliárd vajec.

Red sea urchin

Tento živočích sa vyskytuje iba v Tichom oceáne. Žije na skalnatých brehoch a vyhýba sa extrémne vlnitým oblastiam. Telo tohto živočícha je pokryté ostrými hrotmi, ktoré ho tak chránia počas jeho presunu po dne oceánu. Starnú veľmi pomaly a dožívajú sa približne až 200 rokov.

Veľryba grónska

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Bowhead whale

Hoci táto veľryba nie je tak slávna ako Vráskavec obrovský, má niektoré charakteristické črty, ktoré z tejto veľryby robia vynikajúci druh. Táto veľryba má najväčšie ústa s pomedzi všetkých zvierat a zároveň sa tieto zvieratá dožívajú až 200 rokov, čo z nich robí najdlhšie žijúceho morského cicavca. Najstaršia známa veľryba grónska sa dožila až 211 rokov.

Koi

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt koi fish

Všeobecne platí, že ryba Koi sa dožíva až 50 rokov, no jedna konkrétna s menom Hanako sa dožila až neuveriteľných 226 rokov. Pre vedcov je stále záhadou, ako je možné, že sa dožila takéhoto veku. Väčšina ľudí sa drží trocha netradičného názoru, že táto ryba si svoj život užila, prijala lásku a starostlivosť svojich majiteľov a taktiež jej prospelo to, že sa nachádzala v čistých vodách japonských hôr.

Lamellibrachia

Nachádzajú sa hlboko v Mexickom zálive a dokážu prežiť až neuveriteľných 250 rokov. Dorastajú do dĺžky troch metrov, no rastú veľmi pomaly. Dokážu vytvoriť biogénny biotop vďaka tomu, že sa ich na jednom mieste nachádza až niekoľko tisícok.

Korytnačka obrovská

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Aldabra giant tortoise

Korytnačka obrovská je pomerne známa pre svoju dlhovekosť. Zriedkavo tento druh korytnačky prežije až 255 rokov. Mnohí z vedcov považujú tieto korytnačky za najstaršie suchozemské zvieratá, ktoré kedy žili.

Perlorodka riečna

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt perlorodka riečna

Tento druh je naozaj dlho žijúcim druhom. Rastú veľmi pomaly a preto sa ich priemerný vek dožitia pohybuje v rozmedzí 86 až 102 rokov. Veľký vplyv na ich vek majú však environmentálne faktory, ako je napríklad kvality vody. Najstaršia perlorodka riečna bola stará 280 rokov.

Ospalec grónsky

Ľudí neohrozujú iba svojim zastrašujúcim vzhľadom. Ospalec grónsky je najstarším stavovcom, ktorý sa potuluje po Zemi. Pohlavnú zrelosť dosiahne vo veku 150 rokov a vo všeobecnosti sa dožíva až 400 rokov.

Arktika islandská

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Ocean quahog

Vykazuje výnimočnú dlhovekosť. Skvelým príkladom je Ming, ktorá žila 507 rokov, čo je najvyšší vek medzi nekoloniálnymi druhmi. Dlhovekosť si zabezpečuje tým, že svoju škrupinu obohacuje každý rok o jednu novú vrstvu.

Antarctic sponge

Väčšina vedcov si myslí, že „antarktická špongia“ dokáže žiť celé stáročia práve vďaka extrémne nízkym teplotám Južného oceánu. Taktiež je dokázané, že niektoré exempláre sú staré viac ako 1500 rokov.

Tak čo, aj ty si ostal prekvapený, že najdlhšie žijúce živočíchy na tomto svete majú až 1500 rokov?

Zdroj: brightside | topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen