Zaujímavosti

Sú teflónové panvice bezpečné na prípravu jedál?


videní: 1.8K

Možno je na čase, aby si prehodnotil, či teflónové panvice sú pre teba to pravé orechové. Nemáš ich príliš zničené?

Tráviť voľné chvíle v kuchynskom dreze oškrabávaním spálených zvyškov jedla je niekedy naozaj únavné, možno sa k tomu ani nevieš dokopať. Teflónové panvice sa teda môžu javiť ako príťažlivá alternatíva – je však bezpečná?

Sú teflónové panvice bezpečné na prípravu jedál?

Teflón je priehľadný plast, ktorý je tiež známy ako polytertrafluóretylén (PTFE), sa používa na poťahovanie kovových hrncov a panvíc. Aj vďaka tomu získavajú voskovitý a ľahko čistiteľný povrch. Vedci celé desaťročia diskutovali o tom, či je varenie na takomto povrchu bezpečné.

Odborníci majú tendenciu súhlasiť s tým, že samotný teflón nie je problémovým. Tento neviditeľný povlak sa považuje za netoxický. Aj keď z neho pri nesprávnom používaní odpadávajú malé lupienky, prechádzajú priamo cez teba. Niektorí odborníci sa však obávajú toho, čo sa stane, keď sa teflón príliš zahreje.

Pri prehriatí panvíc sa tento povlak PTFE začína rozpadávať. Keď sa teflón rozpadne, uvoľní sa z neho množstvo toxických plynov. V zriedkavých prípadoch môže vdýchnutie týchto chemických výparov spôsobiť horúčku z polymérnych výparov, stav charakterizovaný vysokou horúčkou, dýchavičnosťou a celkovou slabosťou. Tieto plyny sú smrteľné aj pre vtáky – žiarovky pokryté teflónom vyhladili hydinárne. Obzvlášť dôležitá je kyselina perfluóroktánová (PFOA), jedna z chemikálií uvoľňovaných pri zahriatí teflónových panvíc. Vedci uviedli, že dlhodobá expozícia PFOA je spojená s mnohými stavmi od rakoviny až po ochorenie štítnej žľazy.

Sú teflónové panvice bezpečné na prípravu jedál?

Nie všetci vedci si ale myslia, že by sme sa mali báť, že sa nám teflónové panvice rozpadnú. Niektorí poukazujú na to, že žiadne štúdie osobitne neanalyzovali dlhodobé účinky teflónových panvíc na človeka. Namiesto toho sa tieto štúdie zameriavajú na zdravotné účinky teflónových chemických vedľajších produktov, ako je PFOA. Väčšina údajov o týchto toxínoch pochádza z prípadov environmentálnej expozície – napríklad z pitnej vody alebo z výrobného závodu, kde sú úrovne expozície omnoho vyššie ako v prípade nepriľnavého riadu. Vo všeobecnosti teda teflónové panvice nie sú nebezpečné.

Ďalší vedci tiež tvrdia, že ľudia nevaria pri dostatočne vysokých teplotách – takže k chemickej reakcii nepríde. Ak by ti totižto horela panvica hodinu pri dostatočne vysokej teplote, zrejme by to bol tvoj najmenší problém. Prečo? Lebo kuchyňu už by si mal dávno v plameňoch.

Správna starostlivosť o teflónové panvice môže pomôcť zaistiť bezpečnosť tvojej  kuchyne aj zdravia. Je skutočne dôležité, aby si panvice používal pri nízkej až strednej teplote a nepoužíval si riad, ktorý by ho poškriabal. V podstate toto ti povie každá pani predavačka v obchode s kuchynskými potrebami – nepoužívať kovové nástroje. Inak si môžeš jednak celú panvicu doškriabať a za druhé sa ti uvoľnia tieto chemické prvky do tela.

Sú teflónové panvice bezpečné na prípravu jedál?

V niektorých prípadoch je ale dobré vypustiť na chvíľu teflón zo svojho života úplne, hlavne ak vidíš, že tvoje panvice a hrnce už majú najlepšie časy za sebou. Reč je najmä o tehotných ženách, dojčiacich mamičkách alebo malých deťoch. Najmä PFOA je spojená s problémami s vývojom detí. Je to preto, že táto chemikália sa považuje za endokrinný disruptor, čo znamená, že interferuje s hormonálnym systémom tela. U ľudí je táto chemikália spojená s obezitou, cukrovkou, nízkou kvalitou spermií a nepravidelnými menštruačnými cyklami – čo sú potenciálne príznaky narušenia endokrinného systému.

Našťastie existuje veľa ďalších možností pre tých, ktorí majú averziu k čisteniu špinavého riadu. Kuchynský riad vyrobený z eloxovaného hliníka (výrobok, ktorý je chránený pred koróziou a poškriabaním) a keramiky je nepriľnavý a úplne bezpečný. Pri správnej starostlivosti môže liatinová panvica slúžiť aj ako ďalšia netoxická, nepriľnavá alternatíva a zároveň obohatiť jedlo železom na tvorbu krvi.

 

Zdroj: LiveSciencetopdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen