Zaujímavosti

Prečo je záchod zvyčajne bielej farby?


videní: 1.8K

Môže sa javiť ako dobrý nápad vyrábať záchod tmavej farby, aby sa zamaskovali akékoľvek škvrny, ktoré sa vyskytnú pri používaní kúpeľne. Väčšina toaliet je napriek tomu čisto biela, čo sa zdá byť nelogické. Zistili sme, že je to však rozumnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Väčšina toaliet je vyrobená z porcelánu

Prečo sú toalety vždy biele

Je to dobrý materiál, pretože je odolný. Po vypálení je povrch sklovitý, vodotesný a odolný voči škvrnám. Takto sa WC ľahšie čistí, napriek tomu, že je biele.

Prečo sú toalety vždy biele

Porcelán sa pri vysokej teplote bieli. Je možné vyrobiť toalety v rôznych farbách, ak pridáš do zmesi pigment pred vypálením v peci. Ale výroba jednoduchých bielych toaliet je jednoduchšia a lacnejšia, pretože sa pri nej vypustí hneď niekoľko krokov.

Biela farba je spojená s čistotou

Why Toilets Are Always White

Podľa  teórie farieb ovplyvňujú odtiene naše emócie rôznymi spôsobmi. Aj keď v spôsobe vnímania odtieňov môžu existovať kultúrne alebo rodové rozdiely, biela je zvyčajne spojená s bezpečnosťou a čistotou. Preto sú kúpeľne a nemocničné oddelenia obvykle natreté bielou farbou. Pôsobí to dojmom sterilného priestoru.

Why Toilets Are Always White

Zároveň sú tmavé farby, napríklad čierna a hnedá, často spojené s niečím negatívnym. Možno si myslíš, že svetlé farby by to vyriešili, ale aj keď spôsobujú pozitívne pocity, neposkytujú nám pocit sviežosti. A ak ide o záchod,  je to nevyhnutné.

Preto je biela najobľúbenejšia farba pre záchod

Why Toilets Are Always White

Pozitívne vnímanie bielej farby ju robí ideálnou do kúpeľne. Podľa jednej štúdie sa začiatkom 20. storočia objavili nádherné a zdobené toalety. Ale pri pohľade na sortiment toaliet, ktoré majú moderné obchody na predaj, je jasné, že sa neuchytil rovnako dobre ako klasické biele.

Why Toilets Are Always White

Biele toalety sú neutrálne a dostatočne jednoduché, aby sa hodili do kúpeľne akejkoľvek veľkosti a ich klasický vzhľad pristane každému dizajnu. Naopak, čierna by zničila atmosféru priestoru a je zlá pre malé kúpeľne.

Bonus: V niektorých krajinách sa Svetový deň toaliet oslavuje každý rok 9. novembra

záchod

Oslava sa zvyčajne koná s cieľom zvýšiť povedomie o sanitačnej kríze na celom svete. V každom roku sa vyberie špeciálna téma. Minuloročná téma bola „Nenechať nikoho pozadu“. Hovorili s približne 673 miliónmi ľudí, ktorí nemajú prístup k správnej sanitácii.

Why Toilets Are Always White

Na obrázku vyššie môžete vidieť ľudí, ktorí robia „Urgentný beh“. Táto udalosť sa konala v Senegale v roku 2014. To isté sa dialo aj v iných krajinách.

Zdroj: Brightside topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov