Tipy a triky

Trápi ťa bolesť hlavy? Pozri sa, čo môže byť príčinou


videní: 793

Zobudiť sa ráno s bolesťou hlavy nie je práve ideálny štart do nového dňa. Aby si takémuto stavu mohol predísť, mal by si vedieť, čo je jeho príčinou.

Najjednoduchším riešením, ktoré ti ako prvé zíde na um, je zrejme tabletka. Analgetiká ale bolesť iba potláčajú. Preto je dôležitejšie zistiť, čo môže byť príčinou a pomôcť si inak, ako užívaním liekov.

Spi a oddychuj

Organizmus nám bolesťou hlavy často oznamuje, že si potrebujeme oddýchnuť. V dnešnej uponáhľanej dobe sú ľudia v neustálom nasadení a energie viac vydávajú, než prijímajú. Nájdi si 30-40 minút denne na odpočinok. Nedriem však príliš dlho, pretože aj to ti môže uškodiť.

Vypni ten telefón

Trápi ťa bolesť hlavy? Pozri sa, čo môže byť príčinou

Jednou z najčastejších príčin bolestí hlavy je prílišné namáhanie očí. Predovšetkým prílišná koncentrácia na obrazovku televízie či počítača prispieva k bolesti hlavy. Nehovoriac o tom, že intenzívne namáhanie krku, ktoré počas tejto činnosti organizmus zaznamenáva, treba pravidelne striedať krátkymi cvikmi na krčnú chrbticu a stuhnuté svaly.

Nepodceňuj príjem vitamínov

Nedostatok niektorého z dôležitých vitamínov v organizme sa taktiež podpisuje pod našu bolesť hlavy. Problémy spôsobuje najmä nedostatok riboflavínu (vitamínu B), horčíka či koenzýmu Q10. Je vhodné, aby si si dal vyšetriť krv a zistil, ktoré z dôležitých živín ti chýbajú. Vyhni sa ale rôznym tabletovým doplnkom a snaž sa získať vitamíny zo stravy.

Málo cukru

Zaneprázdnení ľudia zvyknú málo jesť, to je však príčinou zníženej hladiny cukru v krvi. Pomocníkom môžu byť potraviny bohaté na horčík, ako napríklad špenát, tofu, tekvicové či slnečnicové semienka či olivový olej. Okrem toho sa snaž prijímať 5 porcií jedla denne, pričom najbohatšie by mali byť raňajky.

Káva je tvoj priateľ

Trápi ťa bolesť hlavy? Pozri sa, čo môže byť príčinou

Kofeín má analgetické účinky, takže môže pomôcť pri bolestiach hlavy. Nezabudni však, že všetkého veľa škodí.

Na žuvačku zabudni

Bolesť hlavy spôsobuje aj neustále žutie žuvačiek. Podľa výskumov dokonca žutie žuvačky spúšťa bolesť, a to najmä u mladších a tiež najstarších ľudí. Pravdepodobne je príčinou dlhodobé namáhanie viacerých svalov na hlave.

Dostatok tekutín

Dostatok tekutín je zlatým pravidlom v boji proti bolesti hlavy. S dostatočným príjmom tekutín predídeš nielen bolestiam hlavy, ale aj ďalším rôznorodým zdravotným komplikáciám. Piť sa odporúča najmä nesladené čaje a čistú vodu, a to pravidelne počas celého dňa.

Ľadový obklad

Prvá pomoc, ktorú poznali už naši predkovia. Ľahni si na chrbát a na čelo a vrchné viečka si prilož studený obklad. Pocítiš dočasnú úľavu a v niektorých prípadoch zmizne bolesť úplne. Finta je v oklamaní mozgu – ten sa totiž sústredí na studený podnet a bolesť tak budeš vnímať menej.

 

Zdroj: MayoClinic topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen