Zaujímavosti

Módne trendy z minulosti, ktoré sú dnes bizarné


videní: 1.8K

Každé časové obdobie má svoje vlastné trendy v móde aj vzhľade. V minulosti boli štandardy krásy niekedy také nezvyčajné, že ak by si chcel mať dokonalý vzhľad, musel by si použiť skutočne podivné metódy. Napríklad si pravdepodobne počul o zväzovaní nôh a napínaní krku kovovými krúžkami. A existujú aj „experimenty krásy“, ktoré boli nielen bolestivé, ale aj nebezpečné.

Viacfarebné trendy obočie

7 Beauty Standards of the Past That Seem Truly Bizarre Now

Pokiaľ ide o ľudskú tvár, obočie pravdepodobne utrpelo najviac, keď ide o normy krásy. Napríklad v starovekom Grécku bola takzvaná unibrow módna a ak žena nemala zrastené obočie, použila špeciálny „implantát“ vyrobený z kozej kožušiny.

Ženy stredovekej Číny však išli ešte ďalej. V druhom a treťom storočí začali vyrábať viacfarebné obočie. Jeden z cisárov tej doby nariadil svojim manželkám modrozelené obočie. Aby sa ženy riadili týmto poriadkom, museli si oholiť obočie a kresliť nové pomocou drahého atramentu dovážaného z iných krajín. Bolo to nielen pre potešenie cisára, ale bol to aj spôsob, ako ukázať ostatným ľuďom, aký bol bohatý, pretože len veľmi bohatí ľudia si mohli dovoliť tento atrament.

Tieto trendy však netrvali veľmi dlho a obočie, ktoré vyzerá prirodzene, sa stalo opäť populárnym.

Vysoké čela

7 Beauty Standards of the Past That Seem Truly Bizarre Now

Na konci štrnásteho storočia si bavorská kráľovná Isabeau stanovila podľa historikov trend vysokých čiel a dlhých tenkých krkov. Aby sa dodržali štandardy krásy, ženy si oholili vlasy na čele a dokonca si odstránili obočie. Trpeli tiež mihalnice: niekedy boli úplne odstránené nielen z horného viečka, ale aj spodného viečka.

Dlhé nechty

7 Beauty Standards of the Past That Seem Truly Bizarre Now

V Číne boli dlhé nechty trendom niekoľko storočí a dôvod bol celkom nezvyčajný: také nechty boli znakom toho, že majiteľ nemusel s rukami robiť nič, pretože si mohol dovoliť platiť sluhov.

Počas dynastie Čching, ktorá vládla krajine takmer 3 storočia (pred začiatkom dvadsiateho storočia), bol tento trend na vrchole. Nebolo to veľmi pohodlné, a preto mali také dlhé nechty len na prstenníku a malíčku. Aby ich chránili, nosili špeciálne „puzdrá“ z drahých kovov.

Bledá koža

trendy

Trendy s veľmi bledou pokožkou boli na svojom vrchole v Anglicku v osemnástom storočí. Aby bola pokožka čo najbledšia, ženy používali celkom nezvyčajné metódy, napríklad suchý konský hnoj. Najnebezpečnejšou metódou však bolo olovo, ktoré sa používalo na maľovanie tváre. Najväčšie množstvo olova bolo v červenej farbe, ktorá bola nanesená na pery a líca, aby sa vytvoril kontrast. Ženy si navyše pomocou modrých ceruziek kreslili na tvár žily, aby zvýraznili svoju bledosť.

Biele zuby

7 Beauty Standards of the Past That Seem Truly Bizarre Now

Na ich bielenie ľudia použili prášok obsahujúci kyselinu sírovú. Zuby a sklovina ľudí by sa samozrejme zničili, ale bohatí klienti zubných lekárov si mohli dovoliť implantáty. Dostali zuby od darcu, ktoré ľudia dali lekárom.

Po bitke pri Waterloo sa ako implantáty použili zuby vojakov, ktorí zomreli. Až v druhej polovici 19. storočia boli implantáty vyrobené z porcelánu. Niektorí zubári ich však odmietali používať a stále uprednostňovali zuby vojakov.

Svetlé vlasy

7 Beauty Standards of the Past That Seem Truly Bizarre Now

Vďaka Petrarchovi a jeho múze, Laure, ktorá bola symbolom krásy a cnosti, sa v 15. storočí stali svetlé vlasy veľmi populárne. Aby vlasy vyzerali svetlejšie, ženy ich farbili. Postup však trval oveľa dlhšie ako teraz – až niekoľko dní. Jeden z písomných textov z dvanásteho storočia opísal proces odfarbovania vlasov v dvoch etapách. Po nanesení prvej zmesi, ktorá pozostávala z niekoľkých zložiek, boli vlasy pokryté listami po dobu 2 dní. Potom sa zmes umyla a druhá zmes sa aplikovala na vlasy ďalšie 4 dni.

Tenký pás

7 Beauty Standards of the Past That Seem Truly Bizarre Now

Prototypy korzetov, ktoré spôsobili, že pásy vyzerali tenšie, sa objavili v dobe bronzovej. Podľa rôznych odborníkov ich však Európania začali používať až v 15. alebo 16. storočí. Vrchol trendu bol za vlády Kataríny de ‘Medici: počas tohto obdobia mohli korzety zúžiť pás až o 25 centimetrov, čo malo hrozný vplyv na vnútorné orgány.

Zdroj: Brightside topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen