TOP 10

10 vecí, ktoré múdri rodičia svojim deťom dovolia


videní: 3.5K

Rodičia sa zhodujú, že výchova dieťaťa je o neustálej snahe nájsť rovnováhu medzi tým, aby sa cítilo, akoby mohoi v živote urobiť čokoľvek, a pravidelným upozorňovaním na to, čo nemôže robiť. Pri čítaní článkov pokročilých detských psychológov sa často môžeme stretnúť s tipmi, ako pri výchove dieťaťa používať zákazy, ale všetci chápeme, že je takmer nemožné sa nimi doslova riadiť. Napriek tomu existujú veci, ktoré by rodičia zbytočne nemali zakazovať. Ktoré to sú?

Roztrhanie a zašpinenie odevov

10 škodlivých vecí, ktoré majú múdri rodičia, aby ich deti mohli robiť

Najlepším spôsobom, ako sa dieťa môže dozvedieť viac o okolitom svete, je prechádzka a skúmanie okolitého prostredia. Nie je prekvapujúce, že v tomto okamihu dieťa zabudne na to, koľko oblečenie stojí, ako aj na meno módneho návrhára, ktoré je napísané na štítku jeho trička, ktoré zašpinilo v tráve. Ak rodičov stresuje, že si deti zničia nové oblečenie, je dobré rozdeliť detský šatník na časť „pracovnú“ a „oficiálnu“.

Jesť nezdravé jedlo

10 škodlivých vecí, ktoré majú múdri rodičia, aby ich deti mohli robiť

Buďme úprimní: takmer každé dieťa má rádo nezdravé jedlo. Keď mu rodičia zakážu tento druh jedla, stane sa v detskej mysli tabu a pri prvej príležitosti sa ho nebude vedieť dojesť.

Odborníci sa domnievajú, že rodičia by mali občas kupovať nezdravé jedlo pre svoje deti, aby pochopili, že môžu mať doma balík cukríkov bez toho, aby museli zjesť celú tašku naraz. Okrem toho si deti uvedomia, že nie je potrebné skrývať pred rodičmi vrece tajne schovaných cukroviniek.

Utrácať osobné peniaze za zbytočné veci

10 škodlivých vecí, ktoré majú múdri rodičia, aby ich deti mohli robiť

Podľa  prieskumu moderné deti často míňajú osobné peniaze na výlet s priateľmi, digitálne zariadenia alebo na hračky, oblečenie alebo obuv a za jedlo alebo dopravu. Mnoho rodičov považuje za hlúpe utrácať peniaze za zbytočné veci, a preto sa často snaží pomocou zákazov alebo prednášok dieťaťu zabrániť v zbytočnom nákupe. Rodičia by však mali prestať používať tento prístup z dvoch dôvodov:

  • Po prvé, keď dáš svojmu dieťaťu peniaze, stali sa jeho majetkom. A sú to len ony, kto sa môže rozhodnúť, na čo tieto peniaze minú. Toto je obzvlášť dôležité v rodinách, kde si deti zarábajú peniaze prácou v domácnosti .
  • Po druhé, môže byť pre dieťa užitočné utrácať peniaze za nezmysly a potom ľutovať, že to urobilo. Len tak sa naučí, ako kontrolovať svoje výdavky a odlíšiť túžby od skutočne dôležitých potrieb a želaní.

Byť nedbalý

10 škodlivých vecí, ktoré majú múdri rodičia, aby ich deti mohli robiť

Psychológovia sa vážne obávajú, že moderné deti sú v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami omnoho dospelejšie, zaujatejšie a depresívnejšie. Školské osnovy sú čoraz ťažšie a nasýtenejšie, narastá aj počet trendov a sociálne médiá často spôsobujú, že deti v porovnaní so svojím okolím zaostávajú.

Preto má moderné dieťa intenzívnu potrebu len tak nerobiť nič. Ak je v rozvrhu dieťaťa dostatok voľného miesta, neponáhľaj sa naplniť ho novými úlohami. Niekedy je potrebné nemať čo robiť a cítiť sa šťastne a slobodne a robiť všetko, čo chce.

Vynechanie školy

10 škodlivých vecí, ktoré majú múdri rodičia, aby ich deti mohli robiť

Niekedy by sme mohli potrebovať umelo vytvoriť voľný čas pre naše deti, najmä keď si všimneme, že sú depresívne alebo napäté. Dobrý akademický výkon nie je hlavná vec, hlavná vec je duševné a psychologické zdravie dieťaťa. Ak zistíš, že tvoje dieťa potrebuje prestávku, daj mu príležitosť spomaliť sa a načúvaj tomu, čo chce, čo rado robí, o čom sníva… Pretože niekedy je ťažké nájsť čas a energiu na hľadanie odpovedí na také jednoduché otázky vo víre všetkých úloh, ktoré majú rodičia aj deti.

Hádať sa s dospelými

10 škodlivých vecí, ktoré majú múdri rodičia, aby ich deti mohli robiť

Tento druh zákazu môže byť nebezpečný, pokiaľ ide o deti, ktoré sú mladšie. Je dôležité, aby vedeli, že nie všetci dospelí sú rovnako dobrí a že nie všetky žiadosti dospelých by sa mali, ba dokonca musia, vykonať okamžite.

Pokiaľ ide o deti, ktoré sú staršie, je to skôr otázka etiky. Bohužiaľ, múdrosť a spravodlivosť sú čoraz menej závislé od veku osoby. Niekedy sa starší človek môže v niečom mýliť alebo sa správať neslušne. V týchto situáciách je dôležité naučiť sa brániť svoj vlastný názor a osobné hranice. Dospelí zase musia naučiť svojich potomkov, aby to robili bez argumentov, záchvatov hnevu a urážok (samozrejme, ak to dokážu sami).

Rodičia by mali nechať výber oblečenia na dieťati

10 škodlivých vecí, ktoré majú múdri rodičia, aby ich deti mohli robiť

Oči mnohých rodičov začnú šklbať pri nakupovaní s deťmi. A nie je to len kvôli cenám, obrovskému výberu a neustálym argumentom, ale aj kvôli tomu, že nesúhlasia s vecami, ktoré ich deti majú radi. Psychológovia žiadajú rodičov, aby zostali v pokoji. Koniec koncov, nie si to ty, kto budete nosiť tie roztrhané džínsy alebo tú „nevkusnú“ mikinu. Je lepšie nechať svoje dieťa vybrať si oblečenie z dvoch dôvodov:

  • Týmto spôsobom si dieťa formuje svoje osobné „ja“. Pracuje na svojej individualite a nachádza svoje miesto v spoločnosti.
  • Druhý dôvod je pragmatickejší – tvoje dieťa bude nosiť tieto šaty namiesto toho, aby ich schovávalo v hĺbke svojho šatníka. Navyše ich bude nosiť každé ráno bez hádok a nevrlých výrazov.

Byť neposlušný

10 škodlivých vecí, ktoré majú múdri rodičia, aby ich deti mohli robiť

Mnohí rodičia poznajú termín „neposlušné dieťa“. Čo ak je tu dieťa, ktoré automaticky poslúcha a robí všetko, čo sa od neho požaduje? Toto dieťa vyrastie v poslušného dospelého, ktorý nemá šancu postaviť sa za seba alebo za svoje vlastné záujmy. A ver nám, tí, ktorí sú okolo neho, radi využijú túto funkciu. Z neposlušných detí sa naopak zvyčajne stanú sebavedomí dospelí.

Robiť veci, ktoré sú príliš dospelé

10 škodlivých vecí, ktoré majú múdri rodičia, aby ich deti mohli robiť

Moderní psychológovia tvrdia, že deti začali zrieť príliš rýchlo. No, to nie je prekvapujúce, zvlášť vo svete, kde stále počujú: „Už nie si dieťa,“ Alebo „Kedy vyrastieš?“ od svojich rodičov. Deti nebudú duševne rásť lusknutím prstov – môžu predstierať, že sú zrelé, ale nebudú pripravené na ťažkosti, ktoré prináša dospelosť. Ak tvoje dieťa dlhodobo udržuje svoje detské záujmy a koníčky, nemá zmysel mu brániť v týchto veciach. Nechaj svoje dieťa rásť svojím vlastným tempom.

Hranie videohier

10 škodlivých vecí, ktoré majú múdri rodičia, aby ich deti mohli robiť

Výskum zistil, že videohry sú pre detský mozog užitočnejšie ako sledovanie televízie. Preto, že hry učia mozog rýchlo reagovať a čítať informácie. Táto zručnosť bude pre deti užitočná, keď vyrastú a budú žiť v technologicky vyspelom prostredí, ktoré bude ešte rozvinutejšie ako súčasné prostredie.

Zdroj: Brightside topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen