Zaujímavosti

Aký bol úplne prvý jazyk na svete? Poznáme ho vôbec?


videní: 4.1K

Po celom svete sa v súčasnosti hovorí okolo 6 000 rôznymi jazykmi. Poznáme ale ten jazyk, ktorý bol úplne prvý?

Proces, ktorým sa ľudský jazyk vyvinul, je do značnej miery neznámy. Predpokladá sa však, že sa jazyk mnohokrát vyvinul nezávisle. Tejto téme sa intenzívne venovalo veľa vedcov, no stále nechápu, ako sa zrazu hovorí tisíckami jazykov, keď ani sami nevieme, odkiaľ pochádzajú.

Zvieratá, Abeceda, Mapa, Deti, Škola, Vzdelanie, Učenie

Niektorí odborníci sa domnievajú, že existoval jeden originálny prototyp jazyka, z ktorého sa vyvinuli všetky ostatné. Mohlo to byť tak 150 000 rokov predtým, ako naši predkovia odišli z Afriky. Iní sa domnievajú, že keďže niektoré ľudské populácie boli v izolácii vyše 40 000 rokov, jazyk sa vyvinul nezávisle.

Vieme, že jazyky sa vyvíjajú rovnako ako organizmy, pričom každá populácia má svoju slovnú zásobu, ktorá sa mení podľa rôznych funkcií a niektoré jazyky nakoniec zaniknú. Z viac ako 6 000 momentálne používaných jazykov sa očakáva, že v polovici tohto storočia sa 90 percent z nich vyparí. Môže to znieť smutne, ale to je evolúcia.

Učiť Sa, Škola, Výučba Jazykov, Jazyk, Nemec

Vyskytlo sa niekoľko pokusov o vysledovanie rodokmeňa našich jazykových predkov a nájdenie prvej slovnej zásoby a gramatiky. V roku 1994 lingvista Stanfordskej univerzity Merritt Ruhlen navrhol niekoľko kmeňových slov, ktoré mohli patriť k tomuto predchodcovi, vrátane výrazov „ku“ („kto“) a „ma“ („čo“). Je to však stále kontroverzné a mnoho lingvistov považuje hľadanie prvého jazyka za zbytočné.

Najstaršou známou písanou rečou je Sumerian, ktorá siaha najmenej do roku 3 500 pred Kristom. Dôkazom existencie sumerského jazyka bol Kish Tablet, ktorý sa našiel v Iraku. Sumerian je straší ako egyptský jazyk, ale potom ho nahradil jazyk nazývaný Akkadian. Sumerian bol pre svet neznámym až do 19. storočia, kedy archeológovia našli prvé dôkazy.

Najstaršia digitálna fotografia

Druhým najstarším je egyptský jazyk, ktorý je pomerne bežne poznať vďaka používaniu hieroglyfov. Jazykové tímy preložili veľmi veľa textov, takže dokážeme rozumieť tomu, o čom sa v nich hovorí. Prvá známa veta napísaná v egyptskom jazyku bola nájdená v hrobke a datuje sa do roku 2690 pre Kristom. Touto rečou sa hovorilo až do 17. storočia, aj keď sa hieroglyfy zmenili na normálne písmo.

 

Zdroj: sciencefocus topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen