Zaujímavosti

Ako bude reagovať tvoje telo, keď prestaneš piť kávu?


videní: 470

Hovorí sa, že každý pravý kávopič má dve osobnosti: osobu, ktorou je predtým, ako si dá prvý dúšok kávy, a osobu, ktorou sa stane potom. Ak s tým môžeš súhlasiť, je pravdepodobné, že si si dobre vedomý toho, ako môže byť kofeín návykový. Rozhodli  sme sa poukázať na to, ako naše telo reaguje, keď je zrazu spotreba kofeínu znížená na nulu a čo s tým môžeme urobiť.

Tvoja telesná hmotnosť sa pravdepodobne zmení

Čo sa môže stať vášmu telu, keď prestanete piť kávu a ako sa s tým vysporiadať

Neočakávaná zmena telesnej hmotnosti môže spôsobiť stres a ukončenie pitia kávy niekedy k tomuto vedie.

Kofeín pôsobí ako látka podporujúca  metabolizmus , čo znamená, že tvoje telo spaľuje kalórie efektívnejšie. Keď prestaneš piť kávu, prísun kofeínu, na ktorý si bol zvyknutý už nebude mať účinok na spaľovanie kalórií a v skutočnosti by si mohol priberať na váhe.

Sústredenie sa na veci bude ťažšie

Čo sa môže stať vášmu telu, keď prestanete piť kávu a ako sa s tým vysporiadať

Pitie kávy zvyšuje sústredenie ľudí, pretože stimuluje uvoľňovanie dopamínu a adrenalínu, čo zvyšuje činnosť mozgu a krvný tlak. To znamená, že keď prestaneš piť kávu, budeš s najväčšou pravdepodobnosťou čeliť problémom, keď sa budeš potrebovať sústrediť na prácu alebo iné dôležité činnosti, pretože tvoj mozog nebude stimulovaný tak, ako je zvyknutý.

Tvoje telo sa môže triasť

Čo sa môže stať vášmu telu, keď prestanete piť kávu a ako sa s tým vysporiadať

Môže to znieť vážne, ale nie je to niečo, čoho by si sa mal príliš obávať. Kofeín je silný zdroj stimulácie pre centrálny nervový systém. Akonáhle s ním skončíš, môže dôjsť k chveniu kvôli prerušeniu tohto stimulačného účinku. Niektorí ľudia dokonca majú roztrasené ruky kvôli pravidelnému predávkovaniu kofeínom.

Na rozdiel od ostatných príznakov, ktoré spomíname v tomto príspevku, iba malá časť osôb závislých od kofeínu trpí chvením. Tieto triašky by však mali po 9 dňoch úplne zmiznúť.

Úzkosť

Čo sa môže stať vášmu telu, keď prestanete piť kávu a ako sa s tým vysporiadať

Aj keď nie si úzkostlivá osoba, určite pocítiš určitú úzkosť hneď po tom, ako tvoje tel vylúči aj posledný kofeín. Zvýšená úzkosť je bežná u tvrdých milovníkov kávy, ktorí sa rozhodnú prestať s pitím svojho obľúbeného nápoja. Stáva sa to z dôvodu chemickej nerovnováhy v mozgu spôsobenej nedostatočným prísunom kofeínu.

Bolesť hlavy

telo

Bolesti hlavy sú, bohužiaľ, najbežnejším vedľajším účinkom nedostatku kofeínu. Je to spôsobené rozšírením krvných ciev, čím sa zlepší krvný obeh v mozgu. Akonáhle sa telo prispôsobí zvýšenému prietoku krvi, bolesti hlavy zmiznú. Vieme, aký je tento proces – nepríjemné pocity súvisiace s bolesťami hlavy môžu mať negatívny vplyv na tvoje každodenné činnosti.

Budeš mať málo energie

Čo sa môže stať vášmu telu, keď prestanete piť kávu a ako sa s tým vysporiadať

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sme na káve závislí, je to, že nám dáva energiu. Účinok nanešťastie trvá iba priemerne 5 hodín, a preto mnohí z nás pijú denne viac ako 1 šálku kávy v nádeji, že budú počas celého dňa plní energie a sústredení. Opačný účinok sa dostaví, keď prestaneš piť kávu. Väčšina jedincov závislých od kofeínu pociťuje únavu ihneď po začatí s odvykaním od kofeínu.

Zdroj: Brightside topdesat

 

b
Komentáre
Hore