Zaujímavosti

Poškodenú pečeň má každý štvrtý človek! Aké sú príznaky?

pečeň

videní: 2.6K

Pečeň je veľmi dôležitý orgán, ktorý je zodpovedný za mnohé funkcie v našom tele. Ak pečeň zlyhá, môže to byť smrteľné. V súčasnosti trpí takmer 30% ľudí začínajúcimi chorobami pečene. Takže je dôležité poznať príznaky poškodenia pečene, aby si vedel rozoznať, keď sa v tvojom tele začne diať niečo vážne. Aké sú príznaky nezdravej pečene?

1. Žlté oči a pokožka

pečeň

Ak máš tento príznak, tvoja pečeň je pravdepodobne vo veľkých problémoch. Tento stav je známy ako žltačka, ktorá spôsobuje žltú pigmentáciu kože, očí a hlienu. Žltá farba sa objavuje z dôvodu prebytku bilirubínu, ktorý má žltkasto-oranžový pigment.

Keď je pečeň zdravá, ľahko eliminuje bilirubín. Ale ak je vážne poškodená, môžeš doslova žltnúť.

2. Môžeš sa cítiť unavene a mať depresie

pečeň

Nie je to len obyčajná únava, je za tým niečo viac. Táto únava sa vyznačuje duševným a fyzickým nedostatkom energie. Nemáš motiváciu robiť čokoľvek. Niekedy ju cítiš len ráno a vstať z postele je pre teba ako mučenie. Inokedy ju môžeš cítiť po celý deň.

3. Opuch brucha

pečeň

Opuch brucha môže byť jedným z najnepríjemnejších príznakov chorej pečene, pretože môže spôsobovať značnú bolesť. Za opuch môže voda, ktorá sa zadržiava v brušnej dutine. Niekedy môže dokonca vyzerať ako tehotenské bruško. Ak máš chorú pečeň, voda sa môže zadržiavať aj v nohách a členkoch.

4. Nedostatok chuti do jedla a strata hmotnosti

pečeň

Podľa lekárov môžeš pri ochorení pečene stratiť až 10% hmotnosti. Môže to byť spojené s opuchom brucha. Ak je človek nafúknutý, nemá chuť jesť a aj keď niečo zje, spôsobuje mu to bolesti.

5. Popraskané žilky

pečeň

Ak ich nájdeš na hornej polovici hrudníka, rúk, krku a tváre, môže to byť známka ochorenia pečene.

6. Modriny

pečeň

Ak máš poškodenú pečeň, produkcia proteínov sa zastaví alebo spomalí. Spôsobuje to zlé zrážanie krvi . A to je dôvod, prečo ľudia s poškodením pečene viac krvácajú alebo sa im tvoria modriny ľahšie ako zdravému človeku.

7. Za tmavý moč môže pečeň

pečeň

Odtiene môžu byť odlišné, ale vo všeobecnosti farba tvojho moču bude tmavšia ako zvyčajne. Môže byť hnedá, tmavooranžová alebo jantárová. Stáva sa to taktiež kvôli prebytku bilirubínu v pečeni.

8. Pocit svrbenia

pečeň

Samozrejme, každý môže niekedy cítiť svrbenie! Ale v prípadoch, keď máš problémy s pečeňou, môže ťa pokožka svrbieť omnoho viac a najmä v noci. Stáva sa to kvôli toxínom, ktoré už pečeň nemôže filtrovať.

Zdroj: BrightSide | topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen