Zaujímavosti

TOP10: Najšialenejšie športy starovekého sveta

športy

videní: 2.1K

V priebehu rokov sa toho zmenilo veľa. Zmenili sa ľudia, veda, technika a taktiež aj postoj ľudí k životu. Tiež sa zmenili aj najobľúbenejšie športy, ktorým sa ľudia v priebehu rokov radi venovali.

Je to celkom logické, pretože na svete sa všetko riadi „modernými trendmi“. Dnes sú v kurze úplne iné veci, ako boli pred pár rokmi. Ale čo sa stane, ak sa rozhodneme preskúmať športy, ktoré boli obľúbené pred mnohými rokmi? No, poväčšine sa dostaneme k tomu, že všetky moderné športy majú svoje hlboké korene niekde v staroveku. V minulosti však športové hry boli trochu brutálnejšie, a preto bolo úplne normálne, že miesto lopty sa používala lebka človeka. Z tohto ťa zrejme zamrazí, no je to čistá pravda. Od vtedy sa však zmenilo množstvo vecí a aj z toho dôvodu sa poďme spoločne pozrieť na najšialenejšie športy starovekého sveta.

Preskakovanie tiav

Tento zvláštny šport vznikol v staroveku v Jemene. Konkrétnejšie ho majú na svedomí členovia kmeňu Zaraniq. V súčasnosti tento šport v danej oblasti zažíva obrovský comeback. A v čom šport spočíva? V podstate každý účastník musí preskočiť čo najviac tiav.

Pato

Oficiálny šport Argentíny sa pôvodne hral so živou kačkou. Mnoho ochranárskych združení však naliehalo, aby sa od tejto tradície upustilo a Argentína tak bola nútená ustúpiť. S hráčmi na koňoch je to niečo medzi pólom a basketbalom. Cieľom je dostať loptu na svoju vlastnú stranu. V týchto dňoch tento šport nie je takmer vôbec násilný, v minulosti to však vyzeralo úplne inak…

Kabaddi

kadabbi

Ak si dokážeš predstaviť, že sa snažíš zápasiť so 7 ľuďmi a pritom všetkom zadržiavať dych, tak si v podstate pochopil, o čo ide v tomto športe. Ako jeden z najstarších športov v južnej Ázii je Kabaddi v podstate obrovský zápas medzi dvoma tímami. Z oboch družstiev môže na územie súpera prechádzať vždy iba jeden hráč a zároveň musí zadržiavať dych. Aby sme nezabudli, tento šport obsahuje prvky zápasenia. Šport je od roku 1990 zaradený medzi oficiálne športy Ázijských hier.

Basque pelota

Úzko súvisí s tenisom. Táto veľmi stará hra bola niekedy označovaná aj ako najrýchlejší šport na svete. Loptička totižto môže dosiahnuť neuveriteľnú rýchlosť – 322 km / h.

Býčie zápasy

Jeden z mála krvavých športov, ktorý môžeme vidieť ešte v súčasnom modernom svete. Ak by sme skúmali tento šport podrobnejšie, tak by sme zistili, že jeho korene siahajú až do starovekého Ríma.

Thajský box

muay thai

Aj keď sa dnes praktizuje po celom svete, toto smrtiace bojové umenie sa zrodilo na starých bojiskách zeme, ktorú dnes nazývame Thajsko. Tento šport sa označuje taktiež aj ako „umenie ôsmich končatín“, pretože pri súbojoch sa nepoužívajú iba ruky a nohy, ale aj lakte a kolená.

Buzkashi

Národný šport Afganistanu. Celá hra spočíva v neobmedzenom množstve jazdcov, ktorý sa proti sebe postavia v dvoch skupinách. Cieľom hry je zmocniť sa bezhlavého capa, ktorý sa nachádza v strede bojiska. Po jeho zmocnení musia jazdci obísť celé bojisko a hodiť ho do súperovej bránky. Zaujímavosťou je, že počet hráčov nie je nijako obmedzený, takže v jednom zápase sa ich raz stretlo až tisíc. Zápas môže trvať aj niekoľko dní.

Sparťanské hry

Sparťania nenávideli šport. Tvrdili, že šport je pre zbabelcov. Podľa sparťanského vojnového básnika Tyrtaiosa „človek nie je dobrý v boji, ak sa neodváži pozrieť na krvavé porážky“. Pre Sparťanov platilo, že ak nie si dobrý v boji, potom si nezaslúžiš ani vzduch, ktorý dýchaš. Z tohto dôvodu bola väčšina sparťanských „súťaží“ brutálna…

Vikingovia – preťahovanie lanom

viking bonfire

Išlo o obrovské preťahovanie lanom, cez obrovské ohnisko. Zvyčajne si víťazi odniesli korisť z mesta, ktoré práve porazili. Taktiež mali právo na znásilňovanie žien a podobne. A ako si si už zrejme domyslel z prvých riadkov, tak porazený súper sa dôkladne oboznámil s ohniskom, ktoré sa nachádzalo v obrovskej jame. Bola to hra o život a o smrť.

Ulama

Hoci tento šport je stále populárny v niektorých častiach Strednej Ameriky, pôvodne ho vymysleli ešte Mayovia. Je to pravdepodobne najšialenejší šport v ľudských dejinách. Niečo ako basketbal, no hráči sa snažili odrážať loptičky cez obruč pripevnenú k stene. Bláznivá časť spočívala v tom, že loptičky boli často vytvorené z ľudských lebiek. A v prípade, že by ťa zaujímalo, odkiaľ mali lebky, tak by si mal vydržať do konca zápasu. Na konci totižto porazený súper „daroval“ svoju leb… No veď vieš, ako to pokračovalo…

Zdroj: list25 | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen