TOP 10

TOP 10: Najnebezpečnejšie letiská na svete

najnebezpečnejšie letiská

videní: 3.1K

Existujú dva druhy ľudí: Tí, ktorí lietanie milujú a potom sú tu tí, ktorí by do lietadla nenasadli ani za milión eur. Dnes sa však nebudeme baviť o samotnom lietaní, ale o letiskách. Predstavujeme ti najnebezpečnejšie letiská na svete.

Množstvo ľudí neznáša lietanie. Stále sa oháňajú tým, že je to príliš nebezpečné a počas letu sa môže čokoľvek pokaziť. Ako je však už dávno známe, letecká doprava je štatisticky najbezpečnejšou dopravou na svete. Stále tu však ostáva jedno veľké ale. Dnes ti ukážeme tie najnebezpečnejšie letiská na svete, na ktorých by nechcel pristávať ani ten najväčší fanúšik lietania. A prečo sú vlastne tak nebezpečné? Mnohokrát kvôli silnému bočnému vetru v spojení s krátkou pristávacou dráhou, na konci ktorej je obrovský útes a more.

Letisko Tenzinga a Hillaryho, Nepál

Lukla Airport

Malé letisko sa nachádza v meste Lukla v Nepále. V roku 2010 televízna stanica History Channel ohodnotila toto letisko ako najnebezpečnejšie na svete. Nachádza sa v obrovskej nadmorskej výške – 2900 metrov nad morom. Na začiatku dráhy je majestátna hora a na jej konci hlboká roklina. Ideálne pre pristávanie, však?

Courchevel Altiport, Francúzsko

Courchevel Altiport

Letisko sa nachádza vo francúzskych Alpách a zväčša ho využívajú iba bohatší milovníci lyžovania. Pristávanie je tu nesmierne obtiažne, pretože pristávacia dráha je známa svojím divným „kopčekom“. Ten sa nachádza presne uprostred dráhy.

Old Mariscal Sucre International Airport, Ekvádor

Mariscal Sucre International Airport

Medzinárodné letisko Old Mariscal Sucre bolo najhoršou nočnou morou aj pre tých najskúsenejších pilotov. Letisko ležalo v srdci husto osídlenej oblasti, čo výrazne zvyšovalo rizikové faktory pri pristávaní. Navyše bolo letisko obklopené hornatým terénom, aktívnou sopkou a hmlou. Keď k tomu pridáme hrboľatú dráhu, katastrofu máme na svete. Našťastie sa nakoniec letisko zatvorilo a nahradilo novým medzinárodným letiskom.

Letisko Gibraltár, Gibraltár

Gibraltar airport

Na prvý pohľad sa možno zdá, že toto letisko je úplne normálne, no ak sa pozrieš bližšie zistíš, že tu niečo nie je s kostolným poriadkom. Najzvláštnejšou vecou na tomto letisku je to, že pristávacia dráha pretína hlavnú ulicu mesta. Ak sa nad tým zamyslíš, tak je to naozaj veľmi nebezpečné. Pri každom pristávaní lietadla je tak nutné zastaviť dopravu v meste, pretože by mohlo dôjsť ku škaredej zrážke. Poisťovni by si zrejme ťažko vysvetlil, že do teba nabúralo lietadlo…

Madeira Airport, Portugalsko

Madeira runway

Medzinárodné letisko sa nachádza na krásnom ostrove Madeira v Portugalsku. Letisko je charakteristické svojou krátkou dráhou, ktorá sa síce v roku 2003 zdvojnásobila, no aj tak je príliš krátka a na chyby tu tak nie je žiadny priestor. Na jednej strane dráhy sa nachádzajú obrovské hory a na tej druhej je zasa oceán. Ak rozoberáme najnebezpečnejšie letiská sveta, Madeira Airport je právom považované za jedno z nich. Na obrázku si môžeš pozrieť predĺženie dráhy.

Princess Juliana International Airport, Svätý Martin

Princess Juliana International Airport

Letisko patrí medzi tie najrušnejšie v Karibiku. Taktiež patrí medzi najnebezpečnejšie letiská na svete. Pri pristávaní musia totižto piloti preletieť ponad malú verejnú pláž, vysoký plot, cestu a nakoniec pristáť na pristávacej dráhe.

Ice Runway, Antarktída

Antarctic Ice runway

Ice Runway je jedným z troch hlavných letísk, ktoré sa používajú na dopravu zásob a výskumníkov do výskumnej stanice McMurdo na Antarktíde. Ako si asi dokážeš predstaviť, skutočné nebezpečenstvo úzko súvisí skôr s extrémnymi poveternostnými podmienkami, ako so samotným dizajnom letiska a jeho pristávacej dráhy…

Gustaf III Airport, Svätý Bartolomej

Gustaf III Airport

Toto letisko má neuveriteľne krátku dráhu, ktorá zvyčajne slúži pre malé lietadlá. Tie prepravujú menej ako 20 cestujúcich. Navyše lietadlá počas pristávania prelietavajú ponad cestu a ľudí, ktorí sa opaľujú na piesku, prípadne plávajú vo vode.

Qamdo Bamda Airport, Tibet

Tibet Airport

Tibet sa nachádza v najvyššom pohorí sveta – v Himalájach. Takže nikoho z nás nemôže prekvapiť fakt, že toto letisko sa nachádza vo výške cca 4267 metrov nad morom. Ďalšou mimoriadnou črtou tohto letiska je jeho 5,6 kilometrová dráha, ktorá je považovaná za jednu z najdlhších na svete. Nízka koncentrácia kyslíka v takejto nadmorskej výške má obrovský vplyv na výkonnosť lietadlových motorov a taktiež na samotných cestujúcich, ktorí nemusia byť na riedky vzduch zvyknutí.

Juancho E. Yrausquin Airport, Ostrov Saba

saba airport

Prílet na tento krásny karibský ostrov môže byť celkom poriadny zážitok, pretože toto letisko nie je nič viac ako iba 400 metrová pristávacia dráha. Tá sa navyše nachádza pri obrovskom útese. Ako môžeš vidieť na fotografii, dráha je určená pre malé osobné lietadlá, ktoré aj tak majú pri pristávaní veľké problémy.

Zdroj: list25 | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen