Zaujímavosti

8 znakov, že tvoje telo zúfalo potrebuje vitamín D

8 znakov, že tvoje telo zúfalo potrebuje vitamín D

videní: 6.8K

Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý výrazne ovplyvňuje procesy v našom tele: od zabezpečenia dodávania vápnika do kostí až po posilňovanie imunitného systému. Zvyčajne ho prijímame z potravín, ale aj slnečných lúčov. Ako teda poznať, že tvoje telo ho má nedostatok?

1. Nadmerné potenie hlavy

black-white-3581502_1280

Existuje množstvo príznakov, ktoré môžu naznačovať, že hladina vitamínu D v tvojom tele je nízka. Vedecká literatúra opisuje nadmerné potenie novorodencov ako jeden z prvých príznakov nedostatku tohto vitamínu. Jedným z najzreteľnejších príznakov nedostatku u dospelých je nadmerné potenie hlavy v porovnaní so zvyškom tela.

2. Depresia a úzkosť

8 znakov, že tvoje telo zúfalo potrebuje vitamín D

Vitamín D je jedinečný vitamín, ktorý ovplyvňuje mnohé časti nášho tela vrátane mozgu. Pri vstrebávaní vitamínu D sa uvoľňujú neurotransmitery ako dopamín a serotonín, ktoré ovplyvňujú fungovanie mozgu. Podľa vedcov môže nedostatok vitamínu D viesť k úzkosti, depresii a dokonca môže súvisieť s duševnými chorobami vrátane schizofrénie.

3. Vypadávanie vlasov

hair-248049_1280

Existuje veľa faktorov, ktoré môžu vyvolať vypadávanie vlasov a nedostatok vitamínu D je jedným z nich. Nedostatok tohto vitamínu môže viesť k narušeniu procesu obnovovania vlasov, čo môže viesť k rednutiu až vypadávaniu vlasov. Vitamín D je neoddeliteľnou súčasťou procesu rastu vlasov a často sa používa ako doplnok liečby zameranej na nadmerné vypadávanie vlasov.

4. Pomalé hojenie rán

wound-106374_1280

Štúdia ukázala, že 12-týždňové užívanie doplnkov vitamínu D viedlo k významnému zníženiu rán u pacientov s diabetickými vredmi na nohách. Vedci sa domnievajú, že vitamín D má pozitívny vplyv na stabilizáciu hladín glukózy v krvi a cholesterolu u pacientov, ktorí boli predmetom výskumu. Ak sa tvoje rany hoja pomaly (najmä ak trpíš cukrovkou), dávaj si pozor na hladinu vitamínu D v tvojom tele.

5. Únava a slabosť

girl-1064659_1280

Často máme tendenciu pripisovať únavu a slabosť rušnému životnému štýlu alebo nedostatku spánku. Ukázalo sa však, že dôvodom môže byť aj nedostatok vitamínu D. Štúdia, ktorá skúmala účinok doplnkov vitamínu D na pacientov s únavou ukázala významné zníženie únavových symptómov po normalizácii hladín vitamínu D.

6. Slabá obranyschopnosť

koli-bacteria-123081_1280

Vitamín D hrá obrovskú úlohu pri podpore nášho imunitného systému. Nevedomky začali lekári používať tento vitamín na liečbu infekcií už dávno pred vynájdením antibiotík. Napríklad pacienti s tuberkulózou sa liečili v sanatóriách, kde boli vystavení slnečnému žiareniu, ktoré, ako si doktori mysleli, priamo zabilo infekciu. Takže, ak trpíš častými vírusovými infekciami, nízky obsah vitamínu D môže byť dôvodom.

7. Bolesť svalov

pexels-photo-1509340

Vitamín D ovplyvňuje nielen naše kosti, ale aj naše svaly. Nedostatok tohto vitamínu môže spôsobiť silnú bolesť svalov, slabosť, zníženie svalovej hmoty a zlé uzdravenie svalov po intenzívnej fyzickej aktivite. Nízke hladiny vitamínu D môžu tiež spôsobiť chronickú rozšírenú bolesť, čo je jeden z hlavných príznakov fibromyalgie.

8. Bolesť kostí

pexels-photo-1288484

Nedostatok vitamínu D môže zhoršiť schopnosť tela dodávať vápnik do kostného tkaniva, čo môže viesť k osteomalácii alebo k oslabeniu kostí. Nedostatok vitamínu D môže byť spojený s rôznymi muskuloskeletálnymi bolesťami. Odporúča sa zabezpečiť denný príjem potrebného množstva vitamínu D, aby sa zabránilo bolesti, zlomeninám kostí a ochoreniam, ako je napríklad osteoporóza.

Zdroj: BrightSide | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen