TOP 10

TOP10: Japonské tradície, ktoré presahujú naše chápanie

tradície

videní: 6.0K

Japonsko je jedinečná krajina plná starých tradícií, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Táto krajina je schopná byť moderná, pričom nikdy nestráca svoju individualitu. Niekedy sme dokonca v pokušení myslieť si, že Japonci sú z inej planéty alebo z budúcnosti. Vďaka ich prístupu k bežným veciam sa cítime nadšení a ohromení. A ich tradície nie sú výnimkou.

 Estetika je pre Japoncov skutočne dôležitá

15 japonských tradícií, ktoré ďaleko presahujú naše chápanie

Táto vlaková stanica bola navrhnutá tak, aby umožnila ľuďom vystúpiť z vlaku a užívať si krajinu.

Estetika je v Japonsku rozhodujúcou súčasťou každodenného života. V tradičnej japonskej kultúre existuje niekoľko základných pojmov, ktoré určujú podstatu krásy. Zdôraznenie jednoduchosti, integrity prírody a ľudí a premýšľavý prístup k životu patria medzi najdôležitejšie súčasti japonskej estetiky.

V Japonsku neexistuje termín „rabovanie“

Rescue Operations Continue After Deadly Japan Earthquakes : News Photo

Japonsko je náchylné na zemetrasenie, ale počas prírodných katastrof v krajine nedochádza k  rabovaniu. Je dokonca neznáme, či v japonských slovníkoch existuje výraz pre túto akciu. Ak hľadáš výraz „Looting in Japan“ na stránkach Google, nájdeš veľa zahraničných článkov, ktoré nám hovoria, že nikto nevykradne domy a obchody v Japonsku. Je to pravdepodobne o disciplíne a zdvorilosti. Japonská spoločnosť buduje systém, ktorý by bol schopný zabezpečiť súlad s pravidlami, a to aj v extrémnych podmienkach.

Japonský jazyk sa skladá z niekoľkých úrovní zdvorilosti

15 japonských tradícií, ktoré ďaleko presahujú naše chápanie

V japonskom jazyku existujú 4  úrovne úcty. Dokonca, podľa tradície, existujú špeciálne pravidlá, ktoré znamenajú, že musíš zvoliť správny typ reči. V zásade by mal mladší človek používať slušný prejav na oslovenie staršej osoby. Toto pravidlo platí aj pre bratov a sestry. Takmer každá konverzácia začína slovom „sumimasen“ (ospravedlňte ma), takže človek prosí o odpustenie, že si vzal tvoj čas vopred.

Adopcia dospelých mužov patrí v Japonsku medzi bežné tradície

15 japonských tradícií, ktoré ďaleko presahujú naše chápanie

Adopcia dospelých mužov patrí medzi tradície siahajúce až do 13. storočia. V japonskej spoločnosti zohráva rodina dôležitú úlohu. Spravidla synovia riadia svoje rodiny a rodinné podniky. Čo však môžu tieto rodiny robiť len s dcérami? Prijatie dospelých mužov umožňuje rodinám rozšíriť si rodokmeň a získať nových dedičov, ktorí môžu zdediť rodinný podnik. Napríklad Osamu Suzuki, predseda spoločnosti Suzuki Motor Corporation, je štvrtým adoptovaným dedičom spoločnosti.

Japonské záhrady sú druhom umenia

15 japonských tradícií, ktoré ďaleko presahujú naše chápanie

Hlavné japonské záhradnícke princípy boli stanovené v 13. storočí. Pôda v Japonsku je skutočne cenným zdrojom a ľudia sa snažia z nej využívať každý centimeter. Japonci chcú byť v harmónii s prírodou, takže vytvárajú krásne záhrady a malé rybníky s farebnými kaprami (koi) a korytnačkami. Tieto záhrady symbolizujú dokonalý svet prírody.

Celoživotné zamestnanie je v Japonsku bežné

15 japonských tradícií, ktoré ďaleko presahujú naše chápanie

Vo veľkých spoločnostiach a verejných inštitúciách je so zamestnancom podpísaná doživotná pracovná zmluva. Osoba môže pracovať, pokiaľ je dosť zdravá na to, aby mohla vykonávať svoju prácu. Po ukončení univerzity sa Japonec uchádza o prácu a pracuje v tej istej spoločnosti až do dôchodku. Jedným z najdôležitejších faktov je, že zamestnanec je úzko spojený so svojou spoločnosťou a chápe, že ich dobré životné podmienky závisia od úspechu spoločnosti.

Pripustenie vašich chýb je naozaj dôležité

15 japonských tradícií, ktoré ďaleko presahujú naše chápanie

Bushido je kolektívny názov mnohých čestných a ideálových kódexov, ktoré diktujú samurajský spôsob života. Pripustenie vašich chýb hrá v živote Japoncov rozhodujúcu úlohu. V histórii sú prípady, keď japonskí politici rezignovali na svoje posty, pretože nemohli splniť svoje sľuby v kampani. Tak Yukio Hatoyama opustil svoju pozíciu po 8 mesiacoch, čo bol premiérom.

Fyzické trestanie detí je zákonom zakázané

15 japonských tradícií, ktoré ďaleko presahujú naše chápanie

V tomto roku japonská vláda schválila zákon, ktorý zakazuje telesné trestanie maloletých detí. Mimochodom, toto pravidlo sa uplatňuje na rodičov aj na sociálnych pracovníkov.

 V Japonsku je možné usporiadať svadbu s Pokémonom

15 japonských tradícií, ktoré ďaleko presahujú naše chápanie

Japonsko tradície vedia všetko o neobvyklých oslavách. Často sa tu konajú napríklad svadby založené na slávnych videohrách alebo anime. V poslednej dobe sa stala populárna téma Pokémon s veľkým Pikachusom a oficiálnym štylizovaným sobášnym listom. Mimochodom, spoločnosť pre plánovanie svadieb sa oficiálne spojila so spoločnosťou Pokémon.

Japonská pohostinnosť patrí medzi ich najkrajšie tradície

tradície

Používateľ Redditu uverejnil tento obrázok a napísal: „Milý muž trval na nákupe omelety pre môjho staršieho otca, keď sme boli na tokijskom trhu. Môže mi niekto povedať, prečo?“ Ľudia v komentároch hovorili, že v Japonsku je to normálne: „Videl vášho otca, vedel, že je cudzincom, ktorý tam cestuje, a chcel mu dať niečo, o čom si myslel, že by mu pomohlo zapamätať si jeho cestu do ich krajiny v dobrom.“

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen