TOP 10

Nové miesto na život? Týchto 10 planét sa podobá našej Zemi

Nové miesto na život? Týchto 10 planét sa podobá našej Zemi

videní: 3.3K

Premýšľal si niekedy nad tým, či by sme mohli žiť na nejakom inom mieste okrem našej Zemi? S toľkými hviezdnymi sústavami a planétami vo vesmíre je pravdepodobnosť iných obývateľných planét veľmi vysoká. A čo vlastne pojem obývateľná planéta znamená? Väčšinou je to planéta, ktorá sa nachádza v obytnej zóne svojej hviezdy a je schopná udržať vodu v kvapalnom skupenstve. Takže to neznamená, že ľudstvo môže nasadnúť do prvej rakety a odletieť na novú planétu. Existuje totižto obrovské množstvo planét, ktoré sa nachádzajú v obytnej zóne a na svojom povrchu majú aj vodu. Na týchto planétach by však ľudia zrejme neprežili. Určite nie bez toho, aby sme pomocou špeciálnych technológií dokázali na takejto planéte upraviť určité miesto, na ktorom by človek dokázal prežiť. Si pripravený na cestu do vesmíru? My ti dnes ukážeme 10 takýchto planét.

Nové miesto na život? Týchto 10 planét sa podobá našej Zemi:

TRAPPIST-1d

Jedna z najmenších a najľahších planét TRAPPIST-1 je TRAPPIST-1d. Nachádza sa v obývateľnej zóne, koľko by sme tam však vydržali je otázne. Vedci si nie sú celkom istí, aká silná je na tejto planéte atmosféra, prípadne aký hrubý ľad pokrýva obrovský oceán. Existuje aj obava, že v atmosfére tejto planéty sa môžu nachádzať zdraviu škodlivé látky.

Luyten b

Vedci sa domnievajú, že Luyten b je obývateľnou planétou a teoreticky sa na nej nachádza potenciálny život. V skutočnosti sú o tom presvedčení na toľko, že na túto planétu smerujú rôzne signály a snažia sa tak nadviazať kontakt s cudzincami. Planéta je od nás vzdialená 12 svetelných rokov a je trikrát väčšia ako naša Zem.

Kepler-186f

Kepler 186f je vlastne prvou potvrdenou obývateľnou planétou. Vzdialená je od nás 500 svetelných rokov a je známe, že je o 10% väčšia ako naša Zem. Svoju hviezdu obieha raz za 130 dní.

Kepler-62f

Nachádza sa vo vzdialenosti 1200 svetelných rokov v súhvezdí Lyra. Táto planéta obieha svoju hviezdu raz za 267 dní a nachádza sa v obývateľnej zóne. Od našej Zeme je väčšia o približne 40 percent a tak je tam dostatok miesta pre každého.

Kepler-1229b

Nedávno objavená planéta sa od nás nachádza približne 770 svetelných rokov. Nachádza sa v súhvezdí Sygnus. Planéta ma skalnatý povrch a obieha červenú trpasličiu hviezdu s hmotnosťou a polomerom omnoho väčším ako má naša Zem.

Kepler-452b

Táto planéta je väčšia o približne 60% no o to má podobnejšie parametre ako naša Zem. Rok tu trvá 385 dní a teplota na povrchu je rovnaká ako na našej Zemi. nachádza sa na okraji obytnej zóny.

Kepler-442b

Táto planéta je oveľa väčšia ako naša Zem. Podľa článku zverejneného v časopise Astrophysical Journal je táto planéta dokonca viac obývateľná ako tá naša. Zem dostala 0,829 bodov, zatiaľ čo Kepler-442b až 0,836. Bohužiaľ táto planéta je od nás vzdialená 1100 svetelných rokov a tak skoro sa na ňu nedostaneme.

Kepler442b(comp)

Gliese 667 Cc

Objavená v roku 2009 a vzdialená je približne 23 svetelných rokov. Aj keď je obývateľná, tak je veľmi odlišná od tej našej. Má oveľa väčšiu gravitáciu ako naša planéta a svetlo červenej trpasličej hviezdy robí planétu oveľa tmavšou.

Proxima Centauri b

Nachádza sa iba 4 svetelné roky od nás a jej hmotnosť je podobná tej našej. Nachádza sa v obytnej one a teplota na povrchu je -40°C. Hviezda sa preukázala byť však veľmi nestabilná, čo by znamenalo obrovské ožarovanie pre ľudský organizmus. Ale s novými technológiami je stále pravdepodobným kandidátom na vytvorenie nového domova.

Mars

Mars je našou najbližšou obývateľnou planétou. NASA v súčasnosti pracuje na tom, aby našla spôsoby, ako ju v budúcnosti prispôsobiť na nový život (vysielanie umelého magnetického poľa, ktoré by planéte dokázalo vrátiť atmosféru). S tou správnou technológiou by sa Mars mohol stať ľahko obývateľnou planétou.

Zdroj: list25 / topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen