Zaujímavosti

Najdrahšie ovocie sveta? Spoznajte ho aj vy!

ovocie

videní: 1.9K

Zvyčajne si nemyslíme, že je ovocie nejak drahé. Veď aj u nás všetko dovezené ovocie dokážete kúpiť pod 5 eur za kus.

Ovocie má byť súčasťou vašej každodennej vyváženej stravy, takže aj keby ste míňaním niekoľkých eur do mesiaca mali ochudobnieť, je to pre dobrú vec. A to pre vaše zdravie!

Dokonca aj niečo ako ananás, tropické ovocie, ktoré sa môže pestovať len v určitých klimatických podmienkach, sa dá ľahko nájsť takmer kdekoľvek. Vďaka sériovej výrobu sú aj po nákladoch na dopravu ešte stále dostupné.

[adrotate skupina = "11”]

Ale čo ak vám teraz poviem, že existuje určitý typ ananásu, ktorý stojí tisíce dolárov?

Pohľad do minulosti …

Aby sme dali veci do správnej perspektívy, urobíme krok späť v čase!

V roku 1700, ananás býval symbolom bohatstva. Bolo to preto, že neboli pestované v Európe, takže keď svetoví prieskumníci priniesli toto vzácne a exotické nové ovocie, ponuka bola nízka a dopyt bol vysoký.

V tých dňoch by jeden ananás stál dnešným ekvivalentom 8 000 dolárov! Samozrejme, že ananásy sú teraz ľahko dostupné, dokonca aj pre nás priemerných ľudí. Avšak stále existuje niekoľko ananásov s obrovskou cenovkou.

V Lost Gardens of Heligan v Spojenom kráľovstve nájdete ananásy pestované v bahenných štruktúrach vyhrievaných hnijúcim hnojom. Ale nebojte sa – ananásy sa nikdy nedostanú do kontaktu s hnojom.

Podivné stratégie, ktoré sa tu používajú, sú odrazom starších techník s cieľom pestovať toto tropické ovocie v chladnejšom podnebí. V skutočnosti bola štruktúra týchto vzácnych ananásov pestovaných v roku 1991 objavená a zrekonštruovaná len o dva roky neskôr do praktickej výroby.

Koľko stojí vypestovanie takéhoto ananásu?

No technicky vzato, tieto špeciálne ananásy nie sú ani na trhu – takže sú na nezaplatenie. Ale s pracovnou silou, v priebehu 2 rokov (počas ktorý ananás rastie) aj so všetkými nákladmi nás jeden ananás  vyjde na 1300 dolárov.

Takže ak nie sú na predaj, kam idú? Úspešne vypestované ananásy sa vracajú späť k zamestnancom, ktorí ich dostanú ako uznanie za ich rast. Ale jeden z ananásov sa dostal predsa len preč.

Ide o jeden kus tohto tropického ovocia vypestovaného v týchto záhradách, ktoré bolo poskytnuté kráľovnej Alžbete II na počesť jej 50-tého výročia svadby. A presne to je potrebné, ak sa chcete k takémuto ovocie dostať.

Koľko stoja tieto ananásy?

Ak by jeden z týchto nepolapiteľných ananásov mal ísť do aukcie alebo predaja, vzhľadom k jeho unikátnosti, starovekej technike pestovania, času strávenému rastom a manuálnym prácam, má jeden ananás hodnotu 16 tisíc dolárov!

Aj keď si asi nikdy nebudete môcť ochutnať jeden pre seba, personál opisuje chuť ako „lahodne sladkú, nie strnulú a s výbušnou chuťou“. Ovocie je fascinujúca vec!

 

Zdroj: thefactsitetopdesat

b
Komentáre
Hore