TOP 10

10+ futuristických budov, ktoré ťa prenesú do paralelného vesmíru

10 futuristických budov, ktoré ťa prenesú do paralelného vesmíru

videní: 3.6K

7 divov sveta zrejme netreba nikomu predstavovať.  No ver tomu, že existujú aj iné stavby, ktoré si zaslúžia našu pozornosť. Napríklad týchto 10 futuristických budov, vďaka ktorým sa budeš cítiť ako v paralelnom vesmíre.

Povolanie architekta patrí medzi tie najtvorivejšie. A hoci existuje veľa budov, pri ktorých máme pocit, že ich konkrétni návrhári nápadmi rozhodne nesršali, na druhej strane existuje niekoľko futuristických budov, ktoré vyzerajú, že skutočne pochádzajú z iného sveta. Pozri sa spolu s nami na tie najzaujímavejšie.

1. Kunsthaus, Graz, Rakúsko

Táto futuristická galéria moderného umenia dostala prezývku “Friendly Alien”, alebo teda po našom “priateľský mimozemšťan”. Predstavivosť ľudí ale nemá hraníc, a tak niektorí dizajn budovy prirovnávajú k srdcu veľryby alebo k vzducholodi.

 

2. Guggenheim Museum, Bilbao, Španielsko

Je to jedna z najpozoruhodnejších budov postavených v štýle dekonštruktivizmu na svete. Architekt Philip Johnson ju opísal ako “najväčšiu budovu nášho času”. V múzeu sa nachádzajú ako trvalé, tak aj dočasné výstavy. Trvalá expozícia je venovaná umeniu 20. storočia.

 

3. Markthal, Rotterdam, Holandsko

Táto tržnica je považovaná za najkrajšiu na svete. Dokonca aj holandská kráľovná prišla na slávnostné otvorenie. Samotný trh sa nachádza vo vnútri budovy v tvare oblúka, ktorá inak slúži ako obytný dom. Vnútro budovy zdobia umelecké diela Arna Coenena: ovocie, zelenina, ryby a kvety. Niektorí budovu dokonca nazývajú Sixtínska kaplnka Rotterdamu.

 

4. Capital Gate, Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty

S výškou takmer 160 metrov a 35 poschodiami ide o jednu z najvyšších budov v meste. Budova má aj jedno prvenstvo: Guinessova kniha rekordov jej udelila rekord za najviac naklonenú budovu na svete. Mrakodrap má náklon neuveriteľných 18 stupňov. Pre porovnanie, šikmá veža v Pise sa nakláňa len o 4 stupne.

 

5. ArtScience Museum, Singapur

Toto múzeum je jednou z hlavných atrakcií Singapuru. Jeho tvar pripomína otvorenú dlaň alebo lotosový kvet. Ďalšie architektonické veľdielo môžeme vidieť v pozadí: tri mrakodrapy s loďou na vrchu sa nazývajú Marina Bay Sands a ide o luxusný hotel.

 

6. La Muralla Roja, Calpe, Španielsko

Tento obytný dom sa nachádza v južnom Španielsku a jeho názov sa dá preložiť ako “červená stena”. Budova jasne odkazuje na populárnu architektúru oblasti arabského Stredomoria.

 

7. Obchodný dom Emporia, Malmo, Švédsko

Toto nákupné centrum je najväčšie v celej Škandinávii. Celý dizajn budovy sa opiera o ladné krivky. Vnútri môžu návštevníci a zákazníci nájsť farebné eskalátory, hojdačky namiesto lavíc a závesné záhrady.

 

8. Heydar Aliyev Center, Baku, Azerbajdžan

Heydar Aliyev Center je pravdepodobne najuznávanejšou budovou v hlavnom meste Azerbajdžanu – Baku. Skvelá architektka Zaha Hadidová, známa svojou láskou k “mimozemským” tvarom, navrhla “tekutú formu” budovy. Vnútri sú exhibície, ale aj kancelárske priestory.

 

9. Mesto vedy a umenia, Valencia, Španielsko

Ďalší vynikajúci príklad modernej architektúry sa nachádza priamo na vode v strede parku v španielskej Valencii. Vyzerá naozaj futuristicky a pripomína skelet šelmy. Komplex sa skladá z 5 budov: kryté námestie, kino IMAX, park, vedecké múzeum a oceánografický park.

 

10. Atomium, Brusel, Belgicko

Ľudia, ktorí vidia budovu po prvýkrát si myslia, že ide len o obrovskú sochu z kovu. No opak je pravdou. Atomium je totiž plne vybavená budova, v ktorej sa nachádza vedecké múzeum alebo reštaurácia.

 

11. Kubický dom, Rotterdam, Holandsko

Na ul. Overblaak v Rotterdame sa nachádza prazvláštna skupina 40 domov, ktoré navodzujú dojem, že celý svet sa obrátil hore nohami. Domy postavil architekt Piet Blom a všetky steny a okná sú umiestnené pod uhlom 45 stupňov. Mimochodom, vo vnútri sú súkromné apartmány. Aké to asi musí by,ť žiť v niečom takom?

 

 

12. Lotosový chrám, Bahapur, India

Na záver sa dostávame k dvom lotosovým budovám. Prvá z nich sa nachádza v Indii a ide v podstate o chrám viery Baha’i. Do chrámu vedie 9 dverí, čo symbolizuje jednotu všetkých náboženstiev.

 

13. The Lotus Building, Wujin, Čína

futurist_budovy_1

V strede umelého jazera v centre mesta Wujin, Čína je budova pripomínajúca kvitnúci lotosový kvet. Cieľom architekta bolo vytvoriť úžasnú atmosféru napriek počasiu alebo ročnému obdobiu. V budove sídlia kancelárie.

 

BONUS – Koncept hotelu v Alpách

futurist_budovy_14

Hoci zatiaľ ide len o koncept, nemohli sme mu odolať. Ide o hotel, ktorý sa nachádza priamo v Alpách, teda lepšie povedané, priamo v skale. Návrh vytvoril dizajnér Andrii Rožko.

Zdroj: victorenrich | BrightSide | topdesat

b
Komentáre
Hore