TOP 10

Extrémna Zem: Týchto 10 miest ti vyrazí dych

Zem

videní: 6.2K

Extrémna Zem. Aj takto by sme mohli pomenovať našu planétu na ktorej žijeme. Aj keď má miernu klímu, občas nás vie poriadne prekvapiť.

Naša Zem ma totižto množstvo extrémnych miest. Mnohé z týchto miest sú neobývané, prípadne veľmi ťažko dostupné a nehostinné pre priemerného človeka. Či už sa jedná o najchladnejšie miesto, prípadne to najhlbšie, ľudí tam budeš hľadať márne. Naopak, na druhej strane si naša planéta pre nás pripravila iné prekvapenia. Napríklad rieku, ktorá meria neuveriteľných 60 metrov, prípadne vodopád, ktorý je tak vysoký, že voda sa dokáže odpariť skôr, ako dopadne na zem. Toto je tých 10 najextrémenjších miest na našej planéte.

Najchladnejšie obývané mesto – Oymkyakon, Rusko

Oymyakon_forests

Teploty pod nulou tú trvajú až 7 mesiacov. Toto mesto však obýva 400 ľudí. Podnebie tu je extrémne chladné a nehostinné.

Najveternejšie miesto – Commonwealth Bay, Antarktída

Priemerná ročná rýchlosť vetra v tejto oblasti sa zastavila na hodnote 80 kilometrov za hodinu. Najsilnejší zaznamenaný vietor tu fúkal rýchlosťou 240 kilometrov za hodinu. Aj preto je toto miesto to najveternejšie na svete.

 

 

Najvyšší vodopád – Angelov vodopád, Venezuela

Meria 980 metrov a je najväčším vodopádom na svete. Je tak neuveriteľne vysoký, že voda sa počas pádu dokáže odpariť ešte skôr, ako vôbec dopadne na Zem.

Najvyšší horský priesmyk – Marsimik La, India

himalayas

Tento priesmyk sa nachádza v severnej Indii. Podľa mnohých zdrojov je to najvyšší priesmyk, ktorý je zjazdný na motorkách a automobiloch so 4×4 pohonom. Tento priesmyk sa nachádza vo výške 5532 metrov nad morom.

Najväčšie sladkovodné jazero – Horné jazero, Severná Amerika

Najväčšie sladkovodné jazero, ktoré sa rozprestiera medzi Spojenými štátmi a Kanadou. Zaberá plochu 82 103 kilometrov štvorcových a jeho objem tvorí až 12 100 kilometrov kubických vody.

 Najdlhšia pobrežná čiara krajiny – Kanada

canada

Kanada je obklopená oceánmi a moriami. Jej pobrežie dosahuje až neuveriteľných 243 041 kilometrov. Ak by si sa chystal prejsť toto pobrežie po vlastných nohách, zabralo by ti to neuveriteľných 33 rokov.

Najväčšia roklina – Veľký kaňon, Spojené štáty

Je dlhý takmer 354 kilometrov a hlbší viac ako 1 kilometer. Tento kaňon ma na svedomí rieka Colorado.

Najdlhší ľadovec – Lambert Fisher, Antarktída

Jeho dĺžka presahuje viac ako 160 kilometrov. Je to najdlhší ľadovec na svete.

Najkratšia rieka – rieka Roe, Montana

Vždy sa spomína tá najdlhšia rieka na svete, no málo kto z nás spomenie tú najkratšiu. Rieka Roe, ktorá tečie medzi Giant Springs a Missouri, bola zapísaná do Guinessovej knihy rekordov ako najkratšia rieka na našej planéte. Meria neuveriteľných 60 metrov.

Najnižší bod na Zemi – Challengeer Deep, Mariánska priekopa

challenger

Nachádza sa na spodku Mariánskej priekopy v hĺbke 10 911 metrov pod úrovňou mora. Na jej dno sa dostali celkovo iba traja ľudia. Na porovnanie dokonale poslúži tento obrázok, ktorý prirovnáva Mariánsku priekopu k Mount Everestu.

Zdroj: list25 | topdesat

 

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen