TOP 10

TOP 10: Toto sú tie najikonickejšie filmové hlášky

filmové hlášky

videní: 14.1K

Každý z nás má film, ktorý dokáže pozerať dookola a nikdy ho neprestane baviť. Rovnako prejavujeme sympatie aj pre obľúbených hercov, či obľúbené filmové hlášky. Portál Hollywood Reporter prišiel s rebríčkom tých 100 najikonickejších na základe hlasovania čitateľov. Súhlasíš so zoznamom? 🙂

Americký portál The Hollywood Reporter zameraný na filmových fanúšikov zostavil rebríček tých 100 najikonickejších filmových hlášok. O konkrétnom poradí potom rozhodovali samotní čitatelia portálu. Aby sme boli verní svojmu názvu, rozhodli sme sa rebríček skrátiť na 10 tých najpamätnejších. Kompletný rebríček nájdeš TU. Súhlasíš s výberom čitateľov, alebo by si zvolil iné filmové hlášky?

10. „Prvé pravidlo Klubu bitkárov: O Klube bitkárov sa nerozpráva!“  – Klub bitkárov (1999)

(„The first rule of Fight Club is: You do not talk about Fight Club.“ – Fight Club)

Edward Norton a Brad Pitt brali prípravu na Klub bitkárov (Fight Club) vážne. Obaja sa zapísali na lekcie v boxe, tae kwon do a zápasenia. Pitt dokonca navštívil zubára, aby mu odštipol kúsok z predného zuba. Kultovú hlášku, ktorá sa umiestnila na 10. priečke rebríčka, má na svedomí spisovateľ Chuck Palahniuk a na striebornom plátne ju predniesol Brad Pitt ako bitkár Tyler Durden.

 

9. „Nie je nad to byť doma.“ – Čarodejník z krajiny Oz (1939)

(„There’s no place like home.“ – The Wizard of Oz)

Čarodejník z krajiny Oz patrí k tým najlegendárnejším filmom, aké boli kedy natočené. Adaptácia románu Franka Bauma z roku 1900, ktorá sa do kín dostala v roku 1939, má v tomto rebríčku hneď dve ikonické filmové hlášky. Hoci film nie je vždy vernou kópiou knihy, táto konkrétna ikonická hláška sa objavila aj v knihe.

 

8. „To hovoríš so mnou?!“ – Taxikár (1976)

(You talkin’ to me?!“ – Taxi Driver)

Čo sa stane, ak spolupracuje skvelý režisér Martin Scorsese a legendárny herec Robert De Niro? Film Taxikár (Taxi Driver) patrí medzi tie najlepšie hodnotené filmy vôbec. Legendárna hláška „To hovoríš so mnou?!“ bola navyše čistou improvizáciou De Nira. V scenári totiž stálo iba „Travis sa rozpráva sám so sebou pred zrkadlom“.

 

7. „Zo všetkých podnikov všetkých miest na celom svete si vyberie ten môj.“ – Casablanca (1942)

(„Of all the gin joints in all the towns in all the world, she walks into mine.“)

Druhým kultovým filmom, ktorý má v tomto rebríčku hneď dve filmové hlášky (a celkovo až 5 hlášok v top 100 rebríčku), je Casablanca z roku 1942. Dejiskom čiernobieleho filmu je druhá svetová vojna a pojednáva o romantickom zjednotení bývalých milencov.

 

6. „Spravím mu ponuku, ktorá sa neodmieta.“ – Krstný otec (1972)

(„I’m going to make him an offer he can’t refuse.“ – The Godfather)

Hláška, ktorá je možno väčšia ako film samotný. „Ponuka, ktorá sa neodmieta“ je synonymom pre mafiánske vydierania, kedy má osoba na výber buď sa podvoliť vôli mafiánov, alebo skončiť s guľkou v hlave.

5. „Toto, mám pocit, že už nie sme v Kansase.“ – Čarodejník z krajiny Oz (1939)

(„Toto, I’ve a feeling we’re not in Kansas anymore.“ – The Wizard of Oz)

Ako sme avizovali, znova je tu hláška z kultovej americkej rozprávky Čarodejník z krajiny Oz. Jemne ironická hláška sa za takmer 80 rokov stala takou populárnou, že bola parafrázovaná v hneď niekoľkých filmoch či seriáloch.

 

4. „Nech ťa Sila sprevádza.“ – Star Wars

(„May the Force be with you.“)

May the Force be with you. Pomaly sa dostávame na vrchol rebríčka a to je zrejme aj vidieť. Hlášku z kultového sci-fi filmu Star Wars poznajú aj ľudia, ktorí sériu filmov nikdy v živote nevideli a ani vidieť neplánujú.

 

3. „Budeme potrebovať väčšiu loď.“ – Čeľuste (1975)

(„You’re gonna need a bigger boat.“ – Jaws)

Legenda vraví, že scenáristi to s touto hláškou mysleli až tak vážne, že počas natáčania filmu zľudovela a stala sa synonymom pre nezdar. „Budeme potrebovať väčšiu loď“ hovorili členovia filmového štábu vždy, keď sa niečo pokazilo – od meškania obedného menu až po technické problémy s kamerou.

 

2. „Nemôžem z teba spustiť oči.“ – Casablanca (1942)

(„Here’s looking at you, kid.“)

Dôkazom, že Casablanca patrí medzi tie najlepšie romantické filmy na svete, je aj druhé miesto v tomto rebríčku. Avšak táto hláška sa z originálu nedá preložiť doslovne, a preto sme sa rozhodli, že pri každej hláške pridáme aj anglický originál.

 

1. „Úprimne, drahá, je mi to fuk.“ – Odviate vetrom (1939)

(„Frankly, my dear, I don’t give a damn.“ – Gone with the Wind)

A dostávame sa na prvé miesto, no musíme priznať, že ani v tomto slovenský preklad veľmi nepomohol. Napriek tomu sa v zámorí táto hláška považuje za jednu z najzásadnejších v celej kinematografii. V roku 1939, kedy sa štvorhodinový film premietal v kine, išlo totiž o značne hanlivý výraz. Cenzori dokonca protestovali a požadovali, aby bolo posledné slovo zo scenáru vyškrtnuté. Scéna bola údajne natáčaná až 22-krát, no nakoniec sa do filmu dostala tá pôvodná so slovíčkom „damn“.

Zdroj: HollywoodReporter | nafilmutopdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen