TOP 10

Odvážne ženy, ktoré navždy zmenili svet


videní: 5.6K

Ak sa pozrieme do histórie, nemusíme hľadať dlho, aby sme našli mnohé odvážne ženy, ktoré zmenili svet silným spôsobom. Či sa už bavíme o vede, športe alebo stereotypoch, ktoré úspešne zbúrali. Dnes ti predstavíme TOP10 žien, ktoré si zaslúžia náš obdiv a vďaka ktorým svet už nikdy nebol taký, ako predtým.

1. Annette Kellerman (1907)

 Annette Kellerman bola austrálska profesionálna plavkyňa, herečka, spisovateľka a nakoniec aj podnikateľka. Čo je ale hlavné, bola to jedna z prvých žien, ktoré nosili oblečenie určené špeciálne na kúpanie. Za propagáciu priliehavých „plaviek“ bola dokonca zatknutá. Ani to ju však neodradilo a nakoniec založila vlastnú značku jednodielnych plaviek.
odvážne ženy

2. Marie Curie

Marie Curie je poľsko-francúzska vedkyňa venujúca sa fyzike a chémii. Prvá žena, ktorá obdržala Nobelovú cenu a tiež prvá, ktorá ich má dokonca dve. Jednu za fyziku za výskumy rádioaktivity, druhú získala za chémiu za izoláciu čistého rádia.

odvážne ženy

 

3. Margaret Heafield

Margaret Heafield bola riaditeľkou softvérového inžinierstva pre program NASA Apollo Space (1969). Bola dokonca ocenená Prezidentskou medailou slobody, ktorú jej predal Barack Obama v roku 2016.

odvážne ženy

4. Maud Stevens Wagner

Prvá známa tetovačka v USA (1907). Maud bola hadia žena a artistka v cirkuse, kde spoznala aj svojho muža. Ten ju zasvätil do tajov tetovania. Aj keď už v tej dobe poznali tetovací strojček, manželia tetovali ručne. Neskôr rodinné remeslo prebrala aj ich dcéra, ktorá začínala vraj už ako 9-ročná.

odvážne ženy

 

5. Anne Frank

Anne bola nemecké dievča židovského pôvodu. Keď sa musela s celou rodinou a priateľmi skrývať pred prenasledovaním počas druhej svetovej vojny, písala si podrobný denník. Denník mladého dievčaťa sa stal hodnotným zdrojom informácií a zároveň dôležitým svedectvom. V roku 1947 ho Annin otec vydal ako knihu (čím Anne splnil sen) a odvtedy bol preložený do viac ako 60 jazykov.

odvážne ženy

 

6. Ana Aslan

Ana Aslan bola rumunská biológička a lekárka, ktorá objavila účinky protistárnucí efekt prokaínu na základe liekov Gerovital H3 a Aslavital, ktoré vyvinula. Je považovaná za priekopníka gerontológie a geriatrie v Rumunsku. V roku 1952 založila Geriatric Institute v Bukurešti. Tento inštitút bol prvý svojho druhu na svete a bol uznaný Svetovou zdravotníckou organizáciou. Hoci jej práca bola kontroverzná, získala medzinárodnú pozornosť.

odvážne ženy

 

7.  Mileva Marić

Mileva Marić bola srbská matematička. Bola jedinou ženou medzi študentmi Alberta Einsteina a bola druhou ženou, ktorá dokončila úplný študijný program na katedre matematiky a fyziky. Marić a Einstein sa neskôr vzali. Hovorí sa, že práve Mileva stojí za Nobelovou cenou Einteina.

odvážne ženy

 

8. Shirley Anita St. Hill Chisholm.

Americká politička, pedagogička a autorka. V roku 1968 sa stala prvou afroamerickou ženou zvolenou do Kongresu Spojených štátov.

odvážne ženy

9. Bertha von Suttner

Rakúsko-česká pacifistka a spisovateľka. Prvá ženská mierová aktivistka a prvá žena, ktorá získala Nobelovu cenu za mier. Tiež prvý rakúsky laureát na Nobelovú cenu.

odvážne ženy

 

10. Simone de Beauvoir

Francúzska feministka, ktorej meno je spojované s prispením k ženskej emancipácii, feministickou teóriou, slobodomyseľným spôsobom života a  vzťahom s francúzskym filozofom Jeanom-Paulom Sartrom. Napísala Manifest 343, čo bola petícia uverejnená v roku 1971 vo francúzskom denníku Le Nowel Observateur. Manifest mal podporiť právo žien na interrupciu.

odvážne ženy

Zdroj: Boredpandatopdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen