II. svetová vojna

Jedna z najbrutálnejších konferencií ľudstva, o ktorej ste možno ani netušili

konferencií

videní: 14.4K

Jedna z najbrutálnejších konferencií ľudstva, o ktorej ste možno ani netušili, sa odohrala 20. januára 1942 na Berlínskom predmestí Wannsee.

Jedna z tých najodpornejších konferencií ľudstva sa odohrala vo vile na brehu jazera Wannsee ktorá sa využívala na rôzne stretnutia SS počas druhej svetovej vojny.

home-2210821_960_720

Najbrutálnejšia konferencia ľudstva sa niesla na tému „konečného riešenia“ takzvanej „židovskej otázky“. Ríšsky maršál Herman Göring ako vodca nacistickej strany vydal v roku 1941 príkaz na vypracovanie komplexného plánu pre toto „konečné riešenie“.

Na konferencii Wannse, ktorá sa konala šesť mesiacov po vydaní rozkazu, sa zúčastnilo 15 nacistických byrokratov pod vedením Reinharda Heydricha. Konferencia bola označená ako začiatok nacistickej politiky voči Židom. Od myšlienky deportovať európskych Židov na ostrov Madagaskar upustili, nakoľko po vypuknutí vojny to bolo nepraktické riešenie. Namiesto toho nové plány konečného riešenia boli rozdeliť Židov, polo-židov, a ľudí, ktorí majú podobne črty ako Židia, do skupín, ktoré následne boli prepravované do pracovných get vo Varšave a podobne.

old-3262961_960_720

Medzi zastúpené ministerstva patrili: Misterstvo spravodlivosti, Ministerstvo zahraničných vecí, Gestapo, SS a Rasový a presídľovací úrad zodpovedný za distribúciu židovského majetku. Na stretnutí vystúpil aj zástupca generálnej vlády, Poľskej okupačnej správy, ktorej územie zahŕňalo viac ako 2 milióny Židov. Vedúci Heydrichovej kancelárie pre židovské záležitosti Adolf Eichmann pripravoval poznámky ku konferencii.

Muži, ktorí sedeli pri stole, patrili medzi „elitu“ Ríše. Viac ako polovica z nich získala doktoráty z nemeckých univerzít. Boli dobre informovaní o politike voči Židom.

Zástupcovia vládnych síl nepotrebovali veľa vysvetľovania. Po krátkej diskusii im bolo jasné, že evakuácia na východ bolo iba lepšie pomenovanie pre koncentračné tábory a že „konečným riešením“ bol jeden z najodpornejších čánov, akého sa kedy ľudstvo dopustilo: systematické zabíjanie európskych Židov, ktoré je dnes známe ako „holokaust“.

Záverečný verdikt z konferencie vo Wannsee nikdy výslovne neuviedol vyhladzovanie, ale v priebehu niekoľkých mesiacov po stretnutí nacisti postavili prvé plynové komory.

 

Krátka ukážka z filmu Konferencia vo Wannsee z produkcie kanálu HBO

Zdroj: britanica | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen