Zaujímavosti

Priezviská: Toto sú tie najdivnejšie a najzábavnejšie na Slovensku!

priezviská

videní: 30.5K

Po celom svete nájdeme mnohé zaujímavé priezviská. Priezvisko je na Slovensku od konca 18. storočia (vláda Jozefa II.) úradne záväznou informáciou (spolu s krstným menom). Vzniklo ako odlišovací prvok. Zo začiatku sa k menu pridávala prezývka, ktorá danému jedincovi jednoducho prischla.

Najčastejšie sa k menu pridalo niečo, čo napovedalo, odkiaľ človek pochádza ( napr. Ján od Klokočova). Ďalej to boli prezývky podľa povolania, ktoré vykonával (napr. Kováč). Priezviská vznikali priamo úmerne s rastom populácie. Nebolo zriedkavé, že v dedine, kde už bol jeden Jozef sa ľudia tomuto menu vyhýbali a vyberali z kalendára pre svoj nový prírastok iné meno. S výberom mena pomáhal často aj farár. Ľudia sa však rodili rýchlejšie, ako umierali, a preto už na rozlíšenie človeka od človeka nestačilo len krstné meno. Okrem toho bolo priezvisko super pre identifikáciu človeka na úradoch.

Priezviská prechádzali akýmsi vývojom až do dnešnej podoby. Takže zo začiatku tu máme Petra z Bystrice, teraz je už z neho Bystrický, Bystričan… Najviac používaným priezviskom na Slovensku (a aj v Chorvátsku) sa stalo rokmi priezvisko Horváth. Podľa posledného sčítania toot priezvisko nosí cez 30 000 obyvateľov. Toto meno znamená Chorvát. Poukazuje to na osídľovanie Slovenska z juhu.

priezviská

Keďže si dávali ľudia priezviská v minulosti, kedy ešte slová, ktoré využívali, mali iný význam, respektíve sa chápal len jeden ich význam, dnes sú pre nás tieto dobové priezviská často zvláštne alebo vtipné. Aké sú najzaujímavejšie mená Slovákov a Sloveniek?

Šípová – Na tom by nebolo nič zvláštne, keby rodičia so zmyslom pre humor svoju dcéru nepomenovali Ružena.

Vražda, Lepka – Taktiež bežné mená, kým sa chlapec nevolá Samuel.

Jánošík – Na Slovensku žije tiež ešte niekoľko Jurajov Jánošíkov

Nečesaný – Čo povieš na krstné meno Lev?

Cilling – A volať sa môže pokojne aj Zvonimír.

Ďalej Skočdopole, Doležal, Dostal, Marťan, Pupák, Chrasta, Kipikaša, Šlapka, …

Pamätaj, že dnešné vulgarizmy v minulosti vôbec vulgarizmami neboli. A tak sa až dodnes zachovali priezviská ako Buzna, Matrtaj (prečítaj aj odzadu), Kokotovič (v minulosti kokot – kohút), Prdová, Šukal, Čupka, Drbohlav, Geco, Šuška, Cundra, …

V susednom Česku pokojne nájdeš niekoľko rodín Jebavých, Kundových, a pána Picha s pani Pichovou.

Celkom isté je, že naší predkovia milovali zvieratká. Dnes tu máme preto priezviská ako Vlk, Vlček, Zajac, Líška, Kaňa, Mucha, …

Krstné meno ako priezvisko. Tak tento fenomén asi zdedili nositelia po krstnom mene dedka. Dodnes sa zachovali priezviská ako Tomáš, Ján, Matúš, Marek… Keď sa rodičia s týmto priezviskom rozhodnú strpčiť život svojmu synovi, jednoducho sa bude volať Tomáš Tomáš a o srandu má postarané.

zaujimavosti.net | Wikipedia | Databáza priezvisk | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen