TOP 10

TOP10: Potraviny, ktoré vyhadzuješ zbytočne!

potraviny

videní: 5.5K

V dnešnej dobe je zaužívané, že na každom obale od konkrétnej potraviny nájdeme dátum spotreby. A takisto je zaužívané, že potraviny po exspirácii končia bežne v koši na odpadky. Ani si neuvedomuješ, koľko vecí vyhadzuješ úplne zbytočne! Existujú totiž potraviny, ktoré majú dobu trvanlivosti nekonečnú. Ktoré to sú?

1. Med

potraviny

Fakt, že med vydrží tisícročia, je dobre známy. Stačí ho správne uskladniť a môžu z neho koštovať aj budúce generácie. Jeden z najstarších medov našli archeológovia v egyptských pyramidách. Objavili zvláštne nádoby. Keď ich otvorili, zistili, že sú naplnené medom. Mal okolo 3000 rokov a bol stále mňam!

 

2. Ryža

potraviny

Výskumy ukázali, že ak je ryža uložená v dobre uzavretej nádobe a v chladnom prostredí, vydrží veľmi dlho bez toho, aby stratila svoje nutričné vlastnosti. Biela ryža vydrží dlhšie ako hnedá, pretože má menej tuku.

 

3. Sójová omáčka

potraviny

Kvalitná a poctivo fermentovaná sójová omáčka v dobre uzatvorenej fľaške bude dobrá aj po exspirácii. Musíš si však dávať pozor na značky, ktoré urýchľujú fermentáciu chemickými prídavkami.

 

4. Sušená fazuľa

potraviny

Vedci zistili, že aj 30 rokov skladovaná fazuľa je stále jedlá. Zmení síce svoj vzhľad, no jej kvalita zostane zachovaná.

5. Cukor

potraviny

Cukor je potrebné skladovať vo vzduchotesnej nádobe. Vtedy vydrží naozaj dlho bez známok pokazenia. Toto platí aj pre práškový a hnedý cukor. Pozor! Keď cukor navlhne, stráca na kvalite.

 

6. Soľ

potraviny

Soľ nie je výrobok. Je to minerál. A v tom tkvie celé kúzlo neskazenia soli. Aj keď navlhne a stvrdne, jej kvalita sa nezmení. Ak je soľ jódovaná, vydrží iba rok. Jód po roku vyprchá, no soľ zostane stále jedlá.

 

7. Ocot

potraviny

Ak ocot necháte v pôvodnom balení na tmavom a suchom mieste, v podstate nemá exspiračnú dobu. Píšeme však o obyčajnom klasickom bielom octe. Ostatné druhy octu už po nejakej dobe nechutia tak, ako by mali.

 

8. Alkohol

potraviny

Vraví sa, že žena je ako víno – čím staršia, tým lepšia. Podobne je to aj s tvrdým alkoholom. Ak je dobre uzavretý a uložený na tmavom mieste, vydrží možno aj pre ďalšie generácie.

 

9. Vanilka, vanilkový extrakt

potraviny

Pravá vanilka vydrží večnosť. Aj 100% vanilkový extrakt sa môže pokojne dediť.

 

10. Javorový sirup

potraviny

Pravý a poctivo vyrábaný javorový sirup vydrží naozaj celý život. Dokonca aj otvorený. Jediná podmienka, ktorá musí byť splnená je skladovanie v chladničke.

Zdroj: Info.sk | topdesat

b
Komentáre
Hore