TOP 10

10 užitočných vynálezov, o ktoré obohatilo svet Japonsko

Japonsko

videní: 3.9K

Japonsko, známe ako krajina vychádzajúceho slnka, má svetu čo ponúknuť. Vedel si, že práve v tejto krajine bolo vynájdených niekoľko dôležitých vynálezov, bez ktorých by dnešný svet vyzeral úplne inak? 

Od karaoke až po elektroniku, japonské vynálezy prenikajú do našej kultúry, zábavy a každodenného života. V moderných časoch sú Japonci priekopníkmi v technologickom sektore a vynašli mnohé zariadenia, ktoré v súčasnosti považujeme za samozrejmosť. Môžeme teda bezpečne povedať, že svet by bez Japonska nevyzeral tak, ako vyzerá teraz.

1. Karaoke

japonske_vynalezy_10

Karaoke vynašiel Daisuke Inoue v roku 1969, no produkt uviedol na trh až v roku 1971. Spočiatku karaoke nebolo úspešné, no nakoniec sa rozšírilo do celého Japonska. Zaujímavé je, že prvý názov nebol “karaoke”. Táto skratka pochádza z výrazu “kara okesutura”, čo v preklade znamená “prázdny orchester.”

 

2. Android roboty

japonske_vynalezy_1

Prvý Android robot nazvaný WABOT-1 bol vyvinutý na univerzite Waseda v Japonsku. Bol vyrobený v roku 1974, mal umelé uši, ústa a oči a bol schopný zdvíhať ľahšie predmety.

 

3. Flash pamäť

japonske_vynalezy_2

Flash pamäť umožňuje mobilným telefónom a smartfónom ukladať najrôznejšie dáta, ako napríklad hudba, obrázky či video. Bez nej by sme sa mohli rozlúčiť so smartfónom. Flash pamäť bola vynájdená v roku 1984, aby vyriešila problém ukladania a uchovávania údajov aj po vypnutí zariadenia. Za jej vynájdením stojí Fujio Masuoka, ktorý v tom čase pracoval v spoločnosti Toshiba.

 

4. Rýchlovlaky

japonske_vynalezy_3

Kým vo väčšine krajín sa význam vlakov postupne vytrácal s rozšírovaním automobilizmu, v Japonsku hrajú opäť jednu z najdôležitejších úloh v doprave. Japonsko vynašlo a odhalilo prvú vysokorýchlostnú železničnú trať z Tokya do Osaky v roku 1964. Tento vynález získal celosvetovú popularitu najmä v husto osídlených oblastiach, ktoré potrebujú rýchlu masovú dopravu.

 

5. 3D tlač

japonske_vynalezy_4

3D tlač sa mnohým môže javiť ako moderný fenomén, no táto technológia je s nami už nejakú dobu. V roku 1981 prišiel s myšlienkou na 3D tlač a rovno aj s prvým prototypom Hideo Kodama z Inštitútu priemyselného výskumu v Nagoji. Jeho protoyp využíval fotopolyméry.

[adrotate group=”11"]

6. QR kódy

japonske_vynalezy_5

Hoci dnes používame QR kódy na získanie rôznych informácií, či už o spoločnosti alebo produktoch, pôvodne bol vynájdený v roku 1994 dcérskou spoločnosťou Toyoty, zvanou Denso Wave, aby pomáhal s výrobným procesom automobilky.

 

7. Lítium-iónové batérie

japonske_vynalezy_6

Japonská spoločnosť Asahi Kasei je zodpovedná za významný objav na poli batérií: vynašla lítium-iónové články a s pomocou ďalšej japonskej spoločnosti Sony Corporation sa jej podarilo dostať Li-Ion batérie k spotrebiteľom.

 

8. Vreckové kalkulačky

japonske_vynalezy_7

Hoci kalkulačky sú tu s nami už naozaj dlho, prvá mikročipová vrecková kalkulačka bola vynájdená japonskou firmou Busicom v roku 1970. Jej presný názov je Busicom LE-120 Handy. Odvtedy sa vývoj vreckových kalkulátorov v podstate nikam výrazne neposunul.

 

9. Videokamery

japonske_vynalezy_8

Hoci zariadenia na snímanie filmov ako také boli vynájdené dávno predtým, je to práve japonská spoločnosť Sony, ktorá v roku 1983 vyvinula prvú videokameru, ako ju poznáme dnes. Dovtedy boli kamery obrovské, nemotorné a závislé od externého zdroja napätia. Navyše film ukladali na obrovské magnetické pásky, ktoré neraz zaberali celé miestnosti.

 

10. CD/DVD/Blu-Ray

japonske_vynalezy_9

Kompaktné disky, alebo teda CD, boli vynájdené spoločnosťami Sony a Philips (holandská spoločnosť). Hoci medzi spoločnosťami boli menšie rozpory kvôli detailom, nakoniec sa dohodli na súčasnej podobe CD nosičov, teda na 115-milimetrovom disku, ktorý dokáže uskladniť 74 minút hudby. Samozrejme, neskôr spoločnosť Sony pokračovala vo vývoji DVD a ešte neskôr Blu-Ray diskov.

Zdroj: List25 / topdesat

b
Komentáre
Hore