Zaujímavosti

Vynašiel Tesla zbraň hromadného ničenia a bol kvôli nej zavraždený?

Nikola Tesla

videní: 19.8K

Každý školák pozná Edisona, Einsteina alebo Galilea. Koľko toho ale bežná verejnosť vie o jednom z najväčších mysliteľov, ktorý v mnohých smeroch tieto slávne mená predčil, svoju vlastnú dobu predbehol, a ktorého prelomové poznatky sú súčasťou najmodernejších technológií?  presne taký bol Nikola Tesla.

Striedavý prúd, elektromotor, röntgen, diaľkové ovládanie, bezdrôtový prenos energie alebo laser. Za týmito a stovkami ďalších vynálezov stojí brilantný mozog Nikolu Teslu, svojrázneho vedátora označovaného za „otca 20. storočia“. Je možné, že tento kontroverzný génius bol tiež strojcom zbrane hromadného ničenia známej ako „Lúč smrti“? A mohol byť tento vynález aj príčinou jeho smrti? Po odpovediach nielen na tieto otázky pátra Discovery Channel vo svojom novom programe Teslov lúč smrti: Odtajnenie vraždy.

 

Nikola Tesla bol bádateľ a čudák s vášňou pre techniku, ktorého fascinoval vlastný vnútorný svet i futuristické výjavy, ktoré mu už od mladosti bežali pred očami a ktoré sa počas života naučil využívať pre vlastnú potrebu. Už na začiatku 20. storočia predpovedal existenciu smartfónov alebo dátových prenosov a opísal tiež, ako budeme raz môcť sledovať svetové dianie z akéhokoľvek miesta na planéte, ako by sme sa tam priamo nachádzali: „Zariadenie, prostredníctvom ktorého to budeme môcť robiť, bude v porovnaní s našim telefónom fantasticky jednoduché. Človek ho bude môcť nosiť vo vrecku. “

Za svoj život si nechal zapísať vyše 200 patentov. Ďalšie objavy načrtol alebo ich predvídal. Položil napríklad základy k objavu radaru a nepochyboval ani o istej budúcnosti umelej inteligencie.

7. januára ubehlo presne 75 rokov odo dňa, kedy bolo telo Nikolu Teslu nájdené v newyorskej hotelovej izbe. Na jeho úmrtí by nemuselo byť nič podivuhodného, konieckoncov mu tiahlo na úctyhodných 87 rokov. Hoci však oficiálne záznamy hovoria o prirodzených príčinách, niektoré okolnosti jeho smrti možno považovať minimálne za osobitné alebo nevyjasnené. Z jeho hotelového trezoru údajne zmizli dokumenty týkajúce sa jeho posledných výskumov a na miesto vtedy dorazila tiež FBI. Od skončenia druhej svetovej vojny sa tak osobnosť Nikolu Teslu stáva postavou rôznych konšpiračných teórií, podľa ktorých vynálezca a futurista naplnil svoje odvážne vízie ohľadom mocnej zbrane, ktorá počas druhej svetovej vojny mohla výrazne zmeniť rozloženie síl.

V roku 2016 FBI odtajnila 250 dokumentov umožňujúcich nový pohľad na Teslovu prácu i jeho posledné dni. Tieto dokumenty naozaj odhaľujú informácie o zbrani koncipovanej pod názvom Lúč smrti a ukazujú na skutočnosť, že všetky svetové veľmoci vrátane USA, Sovietskeho zväzu či krajín tzv. fašistickej osi mohli mať o zbraň veľký záujem. Po odtajnení zložiek považujú experti za potrebné plne vyšetriť, čo sa naozaj stalo s Teslom. Zomrel prirodzenou smrťou alebo išlo o zločin? Discovery Channel vo svojom novom seriáli skúma, či mohol existovať motív pre zavraždenie fenomenálneho vedca a hľadá stopy, ktoré by konšpiračné teórie buď potvrdili alebo naopak vyvrátili. Za pomoci zistených poznatkov sa tím inžinierov a technikov pokúsi o zostavenie bájnej zbrane.

Nový seriál Teslov lúč smrti: Odtajnení vraždy bude možné sledovať na Discovery Channel od soboty 27. januára 2018 vždy o 22:00.

Zdroj: Discovery / topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen