TOP 10

Leonardo da Vinci: Tajomstvá jeho obrazov

Leonardo da Vinci

videní: 26.0K

Leonardo da Vinci – toto meno ti zrejme predstavovať nemusíme. Tento taliansky renesančný architekt, hudobník, vynálezca, sochár a maliar sa preslávil predovšetkým svojimi majstrovskými dielami – Posledná večera a Mona Lisa. Je známy aj ako vynálezca a predvídal množstvo moderných technológií. V jeho maľbách je však skrytých zopár tajomstiev, o ktorých si možno ešte ani nepočul.

Leonardo da Vinci a tajomstvá jeho obrazov

Salvator Mundi

Ak sa pozrieš na maľbu, všimneš si, že Ježišova ruka za guľou je zvláštna. Leonardo, ktorý dôkladne študoval zákony optiky, by mal vedieť, že pozadie za guľou nemôže vyzerať tak, ako ho nakreslil. Pozadie by bolo zväčšené a zdalo by sa neostré.

 

Prekvapujúca skutočnosť Poslednej večere

Koluje legenda, že Leonardo maľoval postavu Ježiša a Judáša podľa rovnakého a toho istého človeka, ktorý mu pózoval v rozmedzí zopár rokov. Podľa tejto legendy našiel Leonardo svojho Ježiša v cirkevnom zbore, kde slúžil ako spevák. Neskôr, keď bol obraz takmer hotový, nemohol nájsť nikoho vhodného, podľa koho by nakreslil samotného Judáša. Keď sa vracal domov, v priekope našiel spať opitého muža. Keď Leonardo dokončoval obraz Judáša, muž sa mu priznal, že rozpoznal obraz a že pred 3 rokmi mu pózoval ako Ježiš.

Ďalšia prekvapujúca skutočnosť

Ďalším zaujímavým detailom na tejto maľbe je prevrátená soľnička, ktorá leží vedľa Judáša. Je možné, že to podporuje istú teóriu. Tá hovorí o tom, že maľba zobrazuje okamih, kedy Ježiš vraví o zrade zo strany jedného zo zúčastnených večere.

Portrét Izabely d’Este – nedávne odhalenie

Výskum ukázal, že tento portrét patrí k dielam samotného Leonarda da Vinciho. Zistilo sa to na základe rovnakého pigmentu a priméri, ktorý používal umelec. Taktiež samotné vyobrazenie ženy sa neuveriteľne podobá na Monu Lisu – najmä jej úsmev.

 

Rôzne verzie Dámy s hranostajom

Dáma s hranostajom prešla novou technikou skenovania a vedci ostali zaskočení tým, že hranostaj, ktorý sa na obraze nachádza, tam zrejme nebol vždy. Skenovaním sa zistilo, že na rovnakom plátne sú vlastne namaľované dve verzie obrazu. Prvá verzia bola bez hranostaja, tá druhá už s hranostajom.

 

Zdroj: brightside / topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen