TOP 10

25 ľudí s najvyšším IQ, ktorí kedy žili na našej planéte

25 ľudí s najvyšším IQ

videní: 30.6K

Kto mal historicky najvyššie IQ? Odpoveď ťa môže prekvapiť. Inteligencia je zložitá vec. Rovnako ako krása, aj inteligencia môže byť pre niekoho “požehnaním”, no pre iného prekliatím. Niekedy tí najinteligentnejší žijú najťažšie životy, inokedy sa zdá, že sa naoozaj narodili pod šťastnou hviezdou.

Hoci existuje veľa rôznych spôsobov merania inteligencie a existuje mnoho rôznych druhov inteligencie, tento zoznam sa zameriava na najvyššie skóre IQ. Prečítaj si ďalej a dozvieš, kto patrí medzi 25 najintelitengnejších ľudí počas celej histórie Zeme. Viac v článku tu:

25. Albert Einstein

675px-Albert_Einstein_Head

Nemecký génius Albert Einstein určite nebude v tomto rebríčku prekvapením. Jeho priezvisko je bežný pojem, ktorý ľudia používajú na označenie niekoho inteligentného alebo chytrého. Je tiež jedným z možných dvoch teoretických fyzikov, ktorých dokáže vymenovať aj človek, ktorý sa o fyziku absolútne nezaujíma. Počas svojho života napísal viac ako 300 vedeckých prác. Okrem toho napísal list americkému prezidentovi Rooseveltovi, aby ho varoval pred nebezpečenstvom jadrových zbraní, ako oddaný politický aktivista, ktorý bol členom NAACP, a bol dobre známy sionista, ktorý pomohol založiť Hebrejskú univerzita v Jeruzaleme. Jeho IQ sa odhaduje na 160 až 190 bodov.

 

24. Nathan Leopold

By Bundesarchiv, Bild 102-00652 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, Link

Nathan Leopold (vpravo). Bundesarchiv, Bild 102-00652 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, Link

Nathan Leopold bol detským zázrakom s IQ približne 200. Mal ťažké detstvo, mal veľmi málo kamarátov a bol sexuálne zneužívaný vychovávateľom vo veku 12 rokov. Leopold bol vrah posadnutý spáchaním “dokonalého zločinu.” V roku 1924 sa spojil s Richardom Loebom, aby zavraždili 14-ročného Loebovho bratranca. Dvojica sa len tak-tak vyhla trestu smrti. Po tom, čo bol Leopold prepusteý z väzenia, presťahoval sa do Puerto Rica, kde na univerzite vyučoval matematiku. Vražda bola inšpiráciou pre film Alfreda Hitchcocka “Rope” (Povraz), čo je koniec koncov jedno z jeho najlepších diel.

 

23. Nadia Camukova

nadia_camukova

Nadia Camuková má IQ 200. V Moskve narodená profesorka hovorí plynule sedmimi jazykmi a ovláda osem tureckých dialekovt. V súčasnosti pôsobí ako profesorka v Turecku. Nadia o sebe tvrdila, že je najinteligentnejšou osobou na planéte, no tieto tvrdenia boli vyvrátené. Preto je jej umiestnenie v tomto rebríčku diskutabilné.

 

22. Jacob Barnett

By Álvaro - Own work, CC BY-SA 4.0, Link

By ÁlvaroOwn work, CC BY-SA 4.0, Link

Keď bol Jacob Barnett dieťa, lekári pripravili jeho rodičov na to, že ich dieťa je vážne postihnute autizmom a pravdepodobne sa nikdy nedokáže naučiť ani zaviazať šnúrky na topánkach. Namiesto toho sa Jacob ako 18-ročný s IQ 170 stal doktorandom na University of Waterloo v kanadskom Ontáriu. Jeho matka, Kristine Barnettová, sa rozhodla nepočúvať rady všetkých Jacobových učiteľov a nedovolila mu navštevovať špeciálne triedy.

 

21. Richard Rosner

Richard Rosner má IQ 192, no jeho životopis je takmer rovnako zaujímavý. Rosner pracoval ako spisovateľ, vyhadzovač, nahý model a raz sa objavil v reklame na Domino’s. Okrem toho berie denne viac ako 30 tabletiek a suplementov a posiluje najmenej dve a pol hodiny. Vyhlasuje, že to je súčasťou jeho obsedantnej osobnosti.

 

20. Nikola Poljak

Nikola Poljak je chorvátsky výskumník a fyzik s IQ 182, ako tvrdí World Genius Directory. Poljak je pomocný výskumník v CERNe, ako aj v Národnom laboratóriu Brookhaven v New Yorku.

19. William J. Sidis

William_James_Sidis_1914

Sidisovi rodičia sa rozhodli, že budú mať geniálne dieťa a skutočne sa im to podarilo. Jeho matka, Sarah, bola ženská lekárka, čo bolo v roku 1800 skutočne raritné, a jeho otec Boris bol vysokoškolský profesor. Boris a Sarah vychovávali svoje dieťa ako génia. William dokázal povedať jednoduché slová už vo veku šesť mesiacov. Vo veku 7 rokov rozprávali siedmimi rôznymi jazykmi a študoval stredoškolské predmety. Bohužiaľ, to Williamovi nenechalo čas byť dieťaťom. Harvard ho prijal ako 9-ročného, ale nedovolili mu študovať až do jeho 12 rokov kvôli “emocionálnej nezrelosti”. Ako dospelý cestoval z mesta do mesta, kde prijímal rôzne náhodné zamestnania a často si menil meno. Napísal niekoľko kníh, ktoré pripomínajú to, čo v súčasnosti poznáme pod pojmom “teória čiernych dier”. Hovorilo sa, že William bol ako dieťa veľmi nešťastný a zomrel na mozgovú príhodu vo veku len 46 rokov. Jeho život by mal byť príkladom pre rodičov, ktorí tlačia na svoje deti príliš veľmi.

 

18. Paul Allen

By Miles Harris - Own work, CC BY-SA 3.0, Link

By Miles HarrisOwn work, CC BY-SA 3.0, Link

Paul Allen je miliardár, ktorý sa narodil v americkom Seattli a má IQ niekde v rozmedzí od 160 do 170bodov. Allen bol dlhoročným priateľom Billa Gatesa, pracoval v spoločnosti Microsoft pred odchodom do dôchodku v roku 2000. Vlastní Portland Trailblazers a Seattle Seahawks a je dobre známym filantropom.

 

17. Judit Polgárová

By Stefan64 - Own work (own photo), CC BY-SA 3.0, Link

By Stefan64 – Own work (own photo), CC BY-SA 3.0, Link

Maďarská šachová šampiónka Judit Polgárová má IQ 170. Ako majsterku šachu ju označujú už od jej 15 rokov, pričom bola v tom čase najmladšou osobou s týmto titulom. Je považovaná za najväčšiu ženskú šachistku v histórii.

 

16. Philip Emeagwali

Philip Emeagwali je nigérijský počítačový vedec, ktorý dostal prezývku “Africký Bill Gates”. Napriek tomu, že vyrastal v krajine, v ktorej zúri občianska vojna a musel opustiť školu vo veku 14 rokov kvôli nedostatku finančných prostriedkov, doktor Emeagwali pracoval tvrdo a získal štipendium na Oregonskej štátnej univerzite vo veku 17 rokov. Po tom, ako pozoroval včely pri vytváraní plastov, použil rovnaký základný nápad na vybudovanie najrýchlejšieho počítača na svete. Jeho práca pomohla zvýšiť produktivitu ropných polí a ušetriť milióny dolárov ročne. Jeho skóre IQ je 190.

 

15. Terence Tao

By Gert-Martin Greuel - Mathematisches Institut Oberwolfach (MFO), http://owpdb.mfo.de/detail?photoID=8483, CC BY-SA 2.0 de, Link

By Gert-Martin Greuel – Mathematisches Institut Oberwolfach (MFO), http://owpdb.mfo.de/detail?photoID=8483, CC BY-SA 2.0 de, Link

Terence Tao sa narodil v Austrálii rodičom, ktorí sa prisťahovali z Hongkongu. Publikoval prvý výskumný dokument, keď mal 15 rokov a dostal doktorát z Princetonskej univerzity, keď mal len 21 rokov. V 24 rokoch sa stal najmladším profesorom na UCLA. Má jedno z najvyšších IQ na svete na úrovni 225 bodov.

 

14. Christopher Langan

Christophera Langana niektorí považujú za najinteligentnejšieho človeka v Amerike. Naučil sa čítať v troch rokoch a nakoniec odišiel z vysokej školy, pretože mal pocit, že ho profesori dokážu naučiť len veľmi málo. Rovnako ako ostatní v tomto zozname, mal mnoho náhodných zamestnaní – farmár, hasič a vyhadzovač, no je známy najmä svojim “kognitívno-teoretickým modelom vesmíru”, ktorý sa týka vzťahu medzi mysľou a realitou. Jeho IQ je 195.

[adrotate group=”11"]

13. Mislav Predavec

Mislav Predavec je chorvátsky profesor matematiky, ktorý má IQ 192. Pre zaujímavosť, iba 1 človek z miliardy má IQ viac ako 190. Pre Mislava sú obľúbené hobby “veľmi ťažké inteligentné testy.” Jeho manželka Marijana však vysvetľuje, že sú len “obyčajným párom” a stále existujú veci, ktoré jej veľmi inteligentný manžel považuje za ťažké. “Keď si kúpi mobilný telefón, ja som tá, kto ho skladá dohromady a vkladá SIM kartu,” uviedla.

 

12. Ivan Ivec

Chorvátsky matematik Ivan Ivec je odborník na IQ testy s IQ 174. Má vlastnú webovú stránku, ktorá sa venuje IQ testom. Uvádza, že časové obmedzenia na tradičné inteligenčné testy nie sú nevyhnutne ukazovateľom inteligencie. Ako sám hovorí: “Existujú inteligentní ľudia, schopní riešiť zložité a náročné úlohy, hoci rýchlosť ich riešenia je nízka.” Ivecove testy si môžeš zdarma skúsiť tu.

 

11. Kim Ung-Young

V troch rokov dokázal Kim Ung-Young plynulo rozprávať v štyroch rôznych jazykoch, takže jeho IQ 210 nie je prekvapením. Kim sa narodil v Južnej Kórei, nakoniec sa presťahoval do Spojených štátov, kde 10 rokov pracoval pre NASA. Potom sa rozhodol vrátiť do rodnej krajiny. “Ľudia sa vždy pokúšajú byť niečím zvláštnym tak, že zanedbávajú svoje vlastné šťastie. Ale mali by vedieť, že šťastie znamená bežné veci, ktoré považujeme za samozrejmosť, ako sú priateľstvá, zdieľanie pamätných momentov s priateľmi v škole a tak ďalej … To je dôvod, prečo viem, že to, čo hovorím, je dôležité. Zvláštnosť nie je taká dôležitá ako život v bežnom živote.”

 

10. Chris Hirata

V americkom Michigane narodený astrofyzik Chris Hirata sa stal najmladším americkým výhercom Medzinárodnej fyzikálnej olympiády. Získal titul BA na Kalifornskom technologickom inštitúte v roku 2001 a vo veku 16 rokov začal pracovať pre NASA na projekte “kolonizácia Marsu”. V roku 2005 získal doktorát z fyziky na Harvard (vo veku 22 rokov). V súčasnosti pracuje na Ohio State University ako profesor fyziky a astronómie. Jeho IQ sa odhaduje na 225.

 

9. Garry Kasparov

By David.Monniaux - Own work, CC BY-SA 3.0, Link

By David.MonniauxOwn work, CC BY-SA 3.0, Link

V Azerbajdžane narodený Garry Kasparov je považovaný za najväčšieho šachistu všetkých čias. V rokoch 1996 a 1997 hral šachový zápas proti superpočítaču IBM “Deep Blue”. Kasparov vyhral prvý zápas, Deep Blue vyhral druhý. Bolo to prvýkrát, keď stroj porazil majstrov sveta v klasickej hre podľa turnajových nariadení. Kasparov je tiež spisovateľom a politickým aktivistom s IQ 194.

 

8. Stephen Hawking

640px-Physicist_Stephen_Hawking_in_Zero_Gravity_NASA

Stephen Hawking je azda najznámejší teoretický fyzik v histórii, čo znamená, že je druhým teoretickým fyzikom, ktorých sme spomínali na začiatku pri Einsteinovi. 🙂 Je autorom “Stručnej histórie času”, čo je vlastne jedno z najuznávanejších a najznámejších diel, ktoré bolo kedy napísané o Teórii veľkého tresku. Keď mal len 12 rokov,  diagnostikovali mu amyotrofickú laterálnu sklerózu (ALS). Ochorenie, na ktoré väčšina ľudí zomrie počas 5 rokov. Profesor Hawking má však v súčasnosti 75 rokov. Pohybuje sa a komunikuje prostredníctvom špeciálneho invalidného vozíka, ktorý obsahuje hlasový syntezátor. Jeho IQ je 160.

7. Walter O’Brien

By Gage Skidmore - https://www.flickr.com/photos/gageskidmore/14789894383/This file has been extracted from another file: Walter O'Brien & Nicholas Wootton (14789894383).jpg, CC BY-SA 2.0, Link

By Gage Skidmore – https://www.flickr.com/photos/gageskidmore/14789894383/This file has been extracted from another file: CC BY-SA 2.0, Link

Walter O’Brien je írsky podnikateľ a technologický magnát s IQ nad 190. Ako dieťa sa v škole nudil, jeho učitelia mali podozrenie na autizmus. Avšak testy autizmus neodhalili, ukázali “len” vysoké IQ. Vo veku 13 rokov sa nabúral do bezpečnostných serverov NASA a ukradol plány na raketoplán, “pretože mohol”. Bol známy vtipkom, že jeho podnikanie – Scorpion Computer Services – začalo ako spôsob, ako zostať mimo väzenia. Jeho život je inšpiráciou pre televíznu show stanice CBS s názvom Scorpion.

 

6. Marilyn vos Savant

Marilyn_vos_Savant

V Missouri narodená Marilyn vos Savant bola zaradená do Guinnessovej knihy svetových rekordov v roku 1986 ako osoba s najvyššou hodnotou IQ na svete: hodnota jej inteligenčného kvocientu dosahuje 228. Od polovice 80. rokov má stĺpec “spýtajte sa Marilyn” v časopise Parade a pracuje ako dramaturgička. Jej manžel, Robert Jarvik, navrhol prvé funkčné umelé srdce, čím si dvojica vyslúžila prezývku “najmúdrejší pár v New Yorku”.

 

5. Leonardo da Vinci

736px-LEONARDO

Bohužiaľ, počas renesancie, kedy žil Leonardo da Vinci, neexistovali testy na meranie IQ, no jeho IQ sa odhaduje na 180 až 190 bodov. Zatiaľ čo väčšina ľudí da Vinciho pozná ako maliara, bol odborníkom v mnohých oblastiach, vrátane matematiky, geológie, kartografie a inžinierstva. Bol tiež jedným z najtalentovanejších umelcov, ktorí kedy žili.

 

4. Nikola Tesla

671px-Tesla_circa_1890

Rovnako, ako v prípade da Vinciho, ani Tesla nebol testovaný na hodnotu IQ, pretože vtedy jednoducho testy neexistovali. Avšak odhaduje sa, že jeho IQ by bol približne na úrovni 200, čo nie je prekvapujúce, keďže vynašiel množstvo vecí (ako diaľkové ovládanie), ktoré väčšina z nás používa denne (z ktorých si niektoré veľmi rád privlastnil Thomas Edison). Tesla predpovedal mobilné telefóny už v roku 1926.

 

3. Sir Andrew Wiles

By Klaus Barner - Own work, CC BY-SA 3.0, Link

By Klaus BarnerOwn work, CC BY-SA 3.0, Link

Sir Andrew Wiles je matematik na Oxfordskej univerzite. Prišiel na dôkaz Fermatovho posledného teorému, o čo sa iní snažili viac ako 350 rokov. Jeho IQ je údajne 170.

 

2. Geena Davis

Víťazka Cien akadémie, Geena Davis má IQ približne 140 a dokáže plynulo rozprávať po švédsky. Založila Inštitút Geeny Davisovovej pre rodovú rovnosť v médiách, s cieľom zviditeľniť ženy v médiách.

 

1. Ainan Cawley

Irish Examiner (fair use: no CC images available; illustrative purposes only)

Irish Examiner (fair use: no CC images available; illustrative purposes only)

Ainan Cawley, detský zázrak zo Singapuru, sa narodil v roku 1999 a vo veku 7 rokov sa stal najmladším človekom na svete, ktorý zvládol chemické testy na úrovni O. Ainan vie odrecitovať Pi na 518 desatinných miest a skladať hudbu. Jeho IQ je údajne viac ako 250. Rozprávať začal ako dvojtýždňový, ako dvojmesačný sledoval hodiny a počítal, kedy sa jeho matka vráti z práce a ako polročný začal chodiť.

Zdroj: list25 / topdesat

b
Komentáre
Hore

Súbory cookie pomáhajú zlepšovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. viac info...

Súbory cookies sú malé textové súbory, ktoré sa umiestnia vo vašom počítači alebo zariadení pri návšteve našej webovej stránky. Tým, že používame súbory cookies nedochádza k porušovaniu zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov, nakoľko ich používaním nezhromažďujeme osobné údaje a ani ich neposkytujeme sprostredkovateľom resp. tretím stranám. Každý užívateľ prezeraním tejto našej webovej stránky súhlasí s ich používaním a ukladaním do svojho prehliadača. O tejto skutočnosti ste upozornený pri návšteve našej webovej stránky a svoj súhlas prejavujete ďalším prezeraním našej webovej stránky. Ak užívateľ nesúhlasí s používaním súborov cookies, našu webovú stránku nenavštevuje alebo súbory cookies aktívne vymažte alebo zablokujte. Ak dôjde k odmietnutiu používania cookies, našu stránku budete môcť naďalej navštíviť, avšak niektoré funkcie nemusia fungovať správne.

Súbory cookies sa ukladajú do počítača užívateľa, aby mu umožnili prístup k rôznym funkciám. Súbory cookies používame na zvýšenie efektivity Vašich návštev na našej webovej stránke. Súbory cookies používame na účely zapamätania predvolieb prehľadávania a to napríklad veľkosti textu, uprednostňovaného jazyka, predvolieb farieb atď. čo nám umožňuje jednoduchšie prechádzanie našou stránkou, a zhromažďovanie analytických informácií a to napríklad počtu návštevníkov na našej webovej stránke. Cookies nám umožňujú lepšie zhromažďovať informácie o používaní našej webovej stránky. V ich údajoch však v žiadnom prípade nezhromažďujeme vaše osobné údaje a informácie. Ukladá sa len jedinečný identifikátor relácie, ktorý nám umožňuje opätovne načítať profil a predvoľby užívateľa pri vašej ďalšej návšteve webovej stránky.

Na prevádzku našich webových stránok používame rôzne typy súborov cookie:
(a) súbory cookie relácie, ktoré sú dočasne uložené v počítači alebo zariadení počas relácie prehľadávania a po jej ukončení sa odstráni a
(b) trvalé súbory cookie, ktoré sa uchovávajú v počítači dlhší čas. Tieto trvalé súbory cookie môže užívateľ vymazať.

Reklama – Pomocou týchto súborov cookie môžeme dynamicky zobrazovať reklamy tretích strán na našich webových stránkach. Naše webové stránky tiež môžu obsahovať prvky, ktoré nastavujú súbory cookie za subjekty tretej strany, napr. tlačidlo „Like“ služby Facebook alebo tlačidlo „Tweet“ služby Twitter, či Google Plus a pod.

Ponuka prevažnej časti prehľadávačov obsahuje možnosti konfigurácie nastavení t.j. prehľadávač zvyčajne obsahuje možnosti ako napr. povolenie súborov cookie, prezeranie súborov cookie, zakázanie všetkých alebo vybratých súborov cookie atď. Ďalšie informácie o správe súborov cookies môžete nájsť na týchto adresách…

Zatvoriť