videní: 8.2K
Svet je plný optických ilúzií a vecí, ktoré dokážu náš mozog zmiasť. Aj napriek tomu, že naša myseľ sa neustále snaží vnímať okolitý svet logicky, sa jednoducho dokáže vymknúť kontrole. Veci tak vidíme rozdielne. Kým niektoré nižšie spomenuté ilúzie sú známe, nájdu sa aj také, ktoré sú nejasné. Neexistuje žiadne logické vysvetlenie, prečo to tak vnímame. Je to jednoducho mágia a všetko sa to odohráva v našich hlavách. Nedávno sme ti priniesli 1. časť, týchto ilúzií. Článok nájdeš na tomto odkaze.Tak dnes si vychutnaj týchto TOP10 šialených optických ilúzií, ktoré ťa dostanú – 2. časť.
Monster illusion
Tento obrázok môžeme nájsť snáď v každej knižke o psychológii. Dve monštrá v tejto optickej ilúzii sú v skutočnosti rovnako veľké. Náš mozog však automaticky upravuje obraz podľa prostredia v ktorom sa monštrá nachádzajú. Jednoducho je jasné, že jedno monštrum je bližšie ako to druhé.
Jastrow Illusion
Ilúzia nesie meno bo Robertovi Jastrowovi z roku 1889. Na obrázku môžeme vidieť dva útvary, ktoré sú na prvý pohľad rôznej dĺžky. Oba útvary sú však rovnaké. Klame nás skutočnosť, že kratšia hrana „A“ je priamo priľahlá k dlhšiemu okraju „B“. Zaujímavé.
Fraser Spiral
Ilúziu ako prvú spomínal práve britský psychológ James Fraser v roku 1908. Táto ilúzia je známa aj ako falošná špirála. Na prvý pohľad sa nám javí, že na obrázku sa naozaj nachádza špirála. Realita je však iná. V skutočnosti sa na obrázku nachádza iba séria sústredených kruhov, ktoré sa nám javia, ako by sa naozaj jednalo o špirálu.
Scintillating Grid
Variácia Hermannovej mriežky v ktorej sa objavujú čierne bodky. Tie si môžeme všimnúť na mieste, kde sa šedé čiary spájajú. Zaujímavosťou je, že ak hlavu nakloníme o 45 stupňov, tak sa účinok zníži.
Modrá vs. zelená
Existuje niekoľko verzií tejto optickej ilúzie, ale účinok je rovnaký. Modré a zelené pozadie je v skutočnosti rovnakej farby. Overiť si to môžeš pomocou Photoshopu.
Endless Staircase
Verzia nekonečnej optickej ilúzie schodiska postaveného z lega. Rovnako ako množstvo podobných ilúzií, aj tento je nereálny a nemožný.
Čierna na bielej
Pozeraj sa na tento obrázok približne 30 sekúnd. Potom sa pozri na biely podklad (napríklad bielu stenu). Čo vidíš?
Zöllner illusion
Táto optická ilúzia bola pomenovaná podľa Johanna Karla Friedricha Zöllnera a pozostáva z paralelných línií, ktoré sa zdajú byť diagonálne. Na overenie zrejme budeš potrebovať pravítko 🙂
Hering Illusion
Hoci sa zdá, že obe červené línie sú mierne zaoblené, v skutočnosti sú dokonale rovnobežné. Táto optická ilúzia sa pripisuje nemeckému fyziológovi Ewaldovi Heringovi, ktorý veril, že skreslenie bolo odvodené od toho, že myseľ nadhodnocuje uhly v bodoch, kde sa čiary spájajú.
Titchener Circles
Táto ilúzia je tiež známa ako Ebbinghausova ilúzia. Do dnešného dňa existuje diskusia v psychologických kruhoch o presnom fungovaní a dôsledkoch tejto ilúzie. Oranžový kruh vľavo sa zdá byť menší ako ten vpravo, aj keď v skutočnosti sú oba kruhy rovnako veľké.
Zdroj: list25
