Tipy a triky

10 neuveriteľne strašidelných experimentov

10 neuveriteľne strašidelných experimentov

videní: 13.5K

Strašidelné vedecké experimenty k nám prichádzajú v rôznych podobách a veľkostiach. Niektoré psychologické experimenty sú strašidelné, pretože nám povedia niečo znepokojujúce. Iné experimenty sú však strašidelné z dôvodu ich priebehu. Množstvo takýchto pokusov bolo príliš brutálnych a násilných. Upozorňujeme, že slovo strašidelný môže byť pri niektorých experimentoch príliš slabé. Napriek tomu ti dnes prinášame týchto 10 neuveriteľne strašidelných experimentov vykonaných na ľuďoch.

10. Pit of Despair

10 neuveriteľne strašidelných experimentov

www.list25.com

Harry Harlow nebol preslávený svojou empatiou. Tento vedec dal podnet na zrodenie práv pre zvieratá. To všetko kvôli jeho šialeným experimentom. Dieťa opice oddelil od svojich matiek a držal ich v izolácií takmer jeden rok. Mnohé z opíc sa zbláznili a už nikdy sa nezotavili.

09. Experiment s výrazmi tváre

10 neuveriteľne strašidelných experimentov

www.list25.com

V roku 1924, študent psychológie Carney Landis vykonal bláznivý experiment. Experiment sa uskutočnil na University of Minnesota. V podstate na tvár účastníkov namaľoval línie, aby tak zaznamenal ich výrazy tváre v reakcii na rôzne podnety (zápach amoniaku, pohľad na rôzne obrázky atď.). Posledná úloha však zaváňala obrovským šialenstvom. Účastníkom dal potkany a požiadal ich, aby ich zabili. Aj keď sa táto myšlienka nikomu nepáčila, tretina účastníkov ich zabila. Zvyšné dve tretiny odmietli a Carney to tak urobil za nich sám.

08. Monkey Drug Trials

10 neuveriteľne strašidelných experimentov

www.list25.com

Experiment sa odohral v roku 1969. Vedci v podstate podávali opiciam rôzne drogy (všetko od kokaínu až po alkohol). Určite očakávaš, že opice boli tak trocha bláznivé … a ver tomu, že boli naozaj bláznivé. Niektoré z nich si dokonca odtrhli vlastné prsty, prípadne si vytrhali všetky “vlasy”.

07. Projekt averzie

10 neuveriteľne strašidelných experimentov

www.list25.com

Opäť platí, že tento experiment sa nachádza za hranicou strašidelnosti. Experiment prebiehal v 70. a 80. rokoch. Armáda Južnej Afriky sa u mladých homosexuálnych vojakov snažila zmeniť orientáciu pomocou kastrácie a iných podobných metód. Psychiater, ktorý dohliadal na tieto pokusy, Dr. Aubrey Levin, sa presťahoval po experimente do Kanady, kde podobné veci praktizoval. Neskôr ho odsúdili za sexuálne zneužívanie.

06. The Monster Study

10 neuveriteľne strašidelných experimentov

www.list25.com

V roku 1939 uskutočnil Wendell Johnson experiment na University of Iowa. V podstate oddelil siroty do dvoch skupín. Jednej polovici poskytoval pozitívnu rečovú terapiu, kde napríklad chválil ich plynulosť reči. Druhej polovici poskytol tkzv. negatívnu logopédiu. Deťom vyhadzoval na oči, že sa zakoktávajú, nehovoria plynule a pod. U detí v negatívnej skupine sa vyvinuli problémy, ktoré sa týkali sebaúcty, ktoré trvali až do dospelosti. V skutočnosti sa u niektorých detí časom potvrdili skutočné problémy s ich prejavom. Tento experiment bol označený ako “The Monster Study”. Jeho kolegovia jednoducho nemohli uveriť, že Johnson takýto experiment naozaj vykoná.

 

[adrotate group=”11"]

 

05.  Malý Albert

10 neuveriteľne strašidelných experimentov

www.list25.com

V 20. rokoch dvadsiateho storočia vedci okolo Johna Hopkinsa vykonali naozaj neetický experiment. Do blízkosti malého chlapca dávali bieleho potkana. Chlapcovi to vôbec nevadilo a tak sa za zvieraťom naťahoval. To však využili vedci a vždy v takejto chvíli zaznel silný úder v pozadí, na čo chlapec reagoval plačom, pretože sa bál. To sa opakovalo pár mesiacov. Zároveň v jeho okolí rozmiestňovali rôzne biele veci. V chlapcovi tak vyvolali podmienený strach. Keď videl bieleho potkana, ihneď začal plakať. Chlapec sa nakoniec bál všetkého, čo bolo biele a chlpaté (vaty, Santa Clausa, psa, králika). Naozaj otrasné. Malý Albert nakoniec zomrel na nesúvisiace príčiny, keď mal iba 6 rokov.

04. The Bystander Effect

10 neuveriteľne strašidelných experimentov

www.list25.com

V 60. rokoch výskumníci na Kolumbijskej univerzite uskutočnili experiment, vďaka ktorému pochopili, prečo menšia skupina ľudí pomôže niekomu v núdzi neskôr ako jednotlivec. Účastníkov experimentu umiestnili do miestnosti a postupne ju naplnili dymom. Samozrejme, keď tam bola iba jedna osoba, hlásila dym takmer okamžite. Ak tam bolo osôb viac, hlásenie prišlo o čosi neskôr. Bolo to spôsobené tým, že osoba v skupine predpokladá, že to niekto spraví miesto nej, alebo že je to v poriadku, pretože nikto iný nerobí nič.

03. Stanfordský väzenský experiment

10 neuveriteľne strašidelných experimentov

www.list25.com

Ďalší neetický experiment na tomto zozname sa uskutočnil v roku 1971. Philip Zimbardo najatých účastníkov experimentu rozdelil na strážcov a väzňov. Určovala náhoda, keďže si účastníci hádzali mincou. Po niekoľkých dňoch sa sa strážcovia zmenili na sadistických násilníkov a väzňov sužovala depresia.

02. Unit 731

10 neuveriteľne strašidelných experimentov

www.list25.com

Pojem strašidelný je jednoducho v niektorých prípadoch nedostačujúci. Vojnoví zajatci v tomto skrytom japonskom výskumnom zariadení boli používaní na experimentovanie. Niektoré experimenty však boli naozaj brutálne. Zajatcom amputovali končatiny, ktoré im následne prišili naopak. Boli pokusnými králikmi pre chemické a biologické zbrane. V tomto zariadení sa vykonalo naozaj obrovské množstvo monštruóznych testov.

01. The Milgram experiment

10 neuveriteľne strašidelných experimentov

www.list25.com

Psychológ Stanley Milgram chcel vedieť, ako mohlo toľko ľudí spolupracovať s nacistickým Nemeckom. Milgram vykonal experiment, v ktorom účastníkom prikázal, aby hercom vo vedľajšej miestnosti dávali elektrické šoky pomocou stlačenia tlačidla. Účastníci experimentu však nevedeli, že vo vedľajšej miestnosti sa nachádzajú herci a šoky tak nie sú skutočné. Keď šoky naberali na sile, zvyšovali sa aj výkriky. Takto to pokračovalo, až kým krik neutíchol. Ak by boli tieto šoky skutočné, každý účastník by herca zabil. Aby to všetko naberalo na intenzite, herci vykrikovali a často žiadali o milosť, aby šoky prestali. Táto štúdia je známa tým, že poukazuje na to, že vzhľadom na správne okolnosti sme všetci schopní nepreukázateľných krutostí.

Zdroj: list25

b
Komentáre
Hore